Rodzina Saminów z Częstochowy

Więcej
2 lata 3 tygodni temu - 2 lata 3 tygodni temu #43577 przez Robert Kunert
Dzień dobry

Może Ktoś wie gdzie szukać informacji o dacie wybudowania w Podłężu Szlacheckim  drewnianego budynku szkolnego, stojącego dotąd przy zabytkowej kapliczce, który ostatnimi czasy rozebrano? Około 1951 roku, Ewa Sołyga zamieszkała wtedy przy swojej córce Romanie Sołydze (Ptaszyńskiej?) w Warszawie Włochach odsprzedała budynek rodzinie Mrozków.
Budynek ten był częścią zabudowań szkolnych. Podobno większą jego część rozebrano w 1939 roku

Robert

 

Robert Kunert
Ostatnia2 lata 3 tygodni temu edycja: Robert Kunert od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
1 rok 4 miesiąc temu #44229 przez Andrzej Henryk Żak
Rodzina Saminów z Częstochowy was created by Andrzej Henryk Żak
Witam
O rodzinie Saminów już kiedyś na tym forum pisałem. Tworzę ten nowy wątek ponieważ poprzedni miał trochę inny aspekt. Teraz, bogatszy już w wiedzę będącą efektem cierpliwych poszukiwań i badań, chciałbym podzielić się nią. Mam przy tym nadzieję, że także dzięki pomocy podobnych mi „zapaleńców” genealogów  uda mi się uzupełnić pewne brakujące elementy w tych swoistych „puzzlach” jakimi jest  odtwarzanie rodzinnych dziejów.Nazwisko Samin jest  jednym z najrzadszych w Polsce. Według danych z 2021 roku nosiło je wtedy zaledwie 22 osoby. Tylko w dwóch województwach: łódzkim i śląskim (dane z polskienazwiska.pl ). Z tego co wiem większość mieszka w Zgierzu (potomkowie Stanisława Samina – syna Piotra i Julianny)) oraz także w Częstochowie. Jestem niemal pewien, że wszyscy są potomkami Ludwika i Julianny Saminów. Julianna Samin z domu Dworak pochodziła z Czastar koło Wielunia. W Częstochowie w 1864 roku zawarli w kościele Św. Zygmunta związek małżeński. Mieli kilkoro dzieci: Piotra (mój pradziadek), Franciszka (zmarł mając 25 lat – w 1916 roku), Juliannę (poślubiła Józefa Jaklewicza i mieszkali w Sosnowcu), Walerią (poślubiła Ignacego Kowalskiego i mieszkała w Częstochowie, na Zawodziu), Wiktorię (poślubiła Stanisława Kluzińskiego i mieszkała w Częstochowie), oraz Mariannę (poślubiła Stanisława Skrzyp[czaka i mieszkała w Częstochowie) oraz Lucjana (zmarł jako dziecko w 1891 roku). Jak więc widać jedyne męskie potomstwo (dziedziczace nazwisko) pozostawił Piotr. W 1898 roku w Częstochowie poślubił Juliannę Kowalską. Była córką Aleksandra i Marcjanny Antoniny (z Gajeckich) Kowalskich. Właśnie jak wiem przodkowie Marcjanny Gajeckiej już od połowy XVIII wieku mieszkali w Częstochowie (Gajeccy, Masłowscy, Markowscy, Kołodziejscy i inni).Wypisuję te nazwiska mając nadzieję, że wśród  ich potomków jest  jakiś poszukiwacz i będzie można wymienić się wiedzą na temat rodzinnych dziejów.Odnośnie Saminów odkryłem, że częstochowska gałąź tej rodziny wywodzi się  z gałęzi warszawskiej, a ta z kolei pochodzi z Piemontu we Włoszech. Otóż w połowie XVIII wieku z tej części Europy do Warszawy przybyło dwóch braci: Jan i Józef Saminowie. Synem Józefa był wspominany w poprzednim wątku ksiądz Wojciech Samin. Więcej potomków nie miał. Natomiast Jan dał początek Saminom, których nazwisko trwa do dzisiaj. Sporo już wiem i zainteresowanych zapraszam do podzielenia się tą genealogiczna wiedzą.Pozdrawiam serdecznieAndrzej Żak (także z urodzenia częstochowianin)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie