Wawrzyniec Pyka, kolonista z Przystajni

Więcej
7 miesiąc 3 tygodni temu #43056 przez Tomasz Piełot

Załącznik nie został znaleziony

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 miesiąc 3 tygodni temu - 7 miesiąc 3 tygodni temu #43057 przez Dagmara Kupczyk
Akt  374 Truskolasy
Wydarzyło się to we wsi Truskolasy 3/15 grudnia 1889 roku o godz. 6 rano. Stawił się osobiście Wincenty Pasieka lat 50  rolnik z Truskolasów w obecności Antoniego Tomczyka lat 27 i Wincentego Chwilak  wyrobnika, lat 48  obydwóch rolników z Truskolasów i okazali nam niemowlę płci męskiej oświadczając, że urodziło się ono w Truskolasach w dniu dzisiejszym o godz. 4 rano z jego prawowitej żony Franciszki Kubat (z Kubatów) lat 49 mającej. Niemowlęciu temu na chrzcie świętym, który odbył się w dniu dzisiejszym nadano imię Tomasz. A rodzicami chrzestnymi byli Franciszek Kasperkiewicz i Józefa Gloc. Akt ten został oświadczającemu i świadkom przeczytany i przez nas (czyli przez księdza) i przez ojca dziecka podpisany. Świadkowie niepiśmienni.
Informacja na marginesie:
Tomasz Pasieka w roku 1909 zawarł  w parafii Truskolasy związek małżeński z Marianną Nosa (?) 
Ostatnia7 miesiąc 3 tygodni temu edycja: Dagmara Kupczyk od.

Więcej
7 miesiąc 3 tygodni temu #43059 przez Tomasz Piełot
Serdecznie Pani dziękuję!!!!!
Jeszcze mam pytanie data urodzenia Truskolasy 3/15 grudnia... czyli urodzil się 15 grudnia?
Info na marginesie dot miedzy innymi
Marianny Noga.
Znałem imiona i nazwiska z przekazów rodzinnych. Tak więc to jest Marianna z domu Noga.
Jeszcze raz dziekuję Pozdrawiam!

Więcej
7 miesiąc 3 tygodni temu - 7 miesiąc 3 tygodni temu #43060 przez Dagmara Kupczyk
W zaborze rosyjskim podawano dwie daty: według obrządku katolickiego (kalendarz gregoriański) i prawosławnego ( kalendarz juliański)  W cerkwi prawosławnej do tej pory obowiązuje kalendarz juliański... Różnica między kalendarzami to 10 do 13dni, w różnych okresach czasu. Np. my mamy Boże Narodzenie 25 grudnia, a prawosławni 7 stycznia...

www. Fascynująca historia kalendarzy: gregoriański vs juliański! - Openprint.pl | Druk i projektowanie

To rosyjskie "г" w nazwisku Noga wygląda jak  rosyjskie s (c), stąd mój znak zapytania... Cóż, na charakter pisma osób, które spisywały takie akty nie mamy wpływu...
Pozdrawiam
Ostatnia7 miesiąc 3 tygodni temu edycja: Dagmara Kupczyk od.

Więcej
2 tygodni 6 dni temu - 2 tygodni 6 dni temu #43850 przez Tomasz Wichrowski
Dzień dobry,

Wydaje mi się, że utknąłem w poszukiwaniach, dlatego pozwoliłem sobie założyć ten wątek.

Szukam dokumentów dotyczących Wawrzyńca Pyki urodzonego około 1820 i zamieszkałego w Przystajni około 1860 r. Jedyne co znalazłem to akt urodzenia dwójki jego dzieci – Wenatyny i Wenantego – www.szukajwarchiwach.gov.pl/skan/-/skan/...aea6d1cd9353c4872fe8 oraz informacje o śmierci kolejnych dwóch – Marcina w 1919 r. w Sosnowcu oraz Jana w Kaczym Dole pod Warszawa w 1923 r.

Domyślam się, że Wawrzyniec musi być spokrewniony z rodziną Pyków z okolic Lubecka.

Jeżeli, ktoś z Państwa może mi pomóc, będę wdzięczny za każdą podpowiedź!

Pozdrawiam,
Tomasz Wichrowski  
Ostatnia2 tygodni 6 dni temu edycja: Tomasz Wichrowski od.

Więcej
2 tygodni 6 dni temu - 2 tygodni 5 dni temu #43852 przez Barbara Szwarcer
To co mi się udało znaleźć .
Wenatyna u Pana a w akcie ślubu Wenancja Pyka, córka Wawrzyńca i Marianny Krawiec urodzona w Przystajni, panna, lat 40, mieszkająca w Sosnowcu przy siostrze.
Wychodzi za mąż za Antoniego Czerny,lat 65,  wdowca  po Albinie z domu Rusek, majstra w fabryce w Milowicach, syna Bartłomieja i Magdaleny z domu Mach, urodzony w Prusach.. Ślub w Sosnowcu w Katedrze WNMP 1906/84 ( metryki na stronie Genealodzy)

A tu informacja o jej bracie bliźniaku. 
Dnia 20.11.1892/42 w Żbikowie Wenanty Pyka lat 27 urodzony w Przystajni a mieszkający w Pruszkowie żeni się z Franciszką Kielak, panną lat 27, córką Andrzeja i Magdaleny  z domu Stelmaszczyk, urodzoną w Dąbrowie, parafia Kuflów.

Rok 1890/29, akt zgonu Wawrzyńca Pyki. Wiek zmarłego, 70 lat, zgadzałyby się. Inna żona, ale chyba druga, bo dużo młodsza i w latach 188... rodziły się dzieci tej pary

Na koniec zostawiłam Panu deser, 1884/19 akt ślubu Wawrzyńca z Marianną Kałużny.
Młody : Wawrzyniec  w akcie Pika wdowiec po zmarłej Mariannie Krawiec, syna zmarłych Jakuba i Marianny Nowak, urodzony w Adamowicach parafia Strzelce Wielkie w Prusach (dawna nazwa Strzelec Opolskich) 
Prozę dokładnie przeszukać Genetekę, zwłaszcza łodzkie
Powodzenia

B. Szwarcer
Ostatnia2 tygodni 5 dni temu edycja: Barbara Szwarcer od.

Więcej
2 tygodni 5 dni temu #43853 przez Tomasz Wichrowski
Pani Barbaro,

Bardzo Pani dziękuję, są to bardzo pomocne informacje! Zabieram się do poszukiwań, a jeżeli coś okaże się niejasne, pozwolę sobie do Pani napisać.

Pozdrawiam serdecznie,
Tomasz

Więcej
2 tygodni 16 godzin temu #43868 przez Janina Nicpoń
Dzień dobry
W Przystajni są dwa zgony;
akt nr 88/1890 Stany - Marianna Pyka i akt 74/1890 Joanna Pykos. Metryki dostępne w AP Częstochowa. Warto sprawdzić, nawet oboczność nazwiska. Pozdrawiam.

Więcej
1 tydzień 6 dni temu #43871 przez Tomasz Wichrowski
Pani Janino,

Bardzo dziękuję za trop, czy skany tych metryk dostępne są online?

Pozdrawiam serdecznie,
Tomasz Wichrowski

Więcej
1 tydzień 5 dni temu #43872 przez Janina Nicpoń
Dzień dobry Panu, w spisie który mam, wkradły się błędy. Proszę o kontakt na prv. Mam te metryki. Pozdrawiam.

Więcej
1 tydzień 3 dni temu #43876 przez Tomasz Wichrowski
Pani Janino,

Wiadomość wysłałem do Pani via mail.

Pozdrawiam!
Tomasz Wichrowski

Czas generowania strony: 0,000 s.