W dniu 13 marca 2013 gościliśmy znanego nam Roberta Sikorskiego z Archiwum Państwowego w Częstochowie. Robert Sikorski jest autorem niezwykle ciekawego opracowania poświęconego przewodnikom po Częstochowie i Jasnej Górze, jakie zostały wydane w okresie dwu ostatnich stuleci, zatytułowanego „Częstochowa w przewodnikach od XIX do XXI wieku".
Praca ta w przejrzysty sposób pokazuje nam obraz Częstochowy, jak i jej mieszkańców, żyjących w okresie niezwykle zmieniających się warunków historyczno-ekonomicznych. Poznajemy w niej opisy mieszkańców starego miasta, jak również dzielnicy podjasnogórskiej, zwanej pierwotnie Starą Częstochową.

Zdjęcia ze spotkania.

O swojej pracy autor mówi: "literatura przewodnikowa z samej natury jest literaturą pomocniczą. Służy do ukazania miejscowości, wskazania najciekawszych miejsc, opisuje zabytki, opowiada o historii miejscowości. W niektórych wypadkach moje nastawienie do opisywanego miejsca jest bardzo osobiste, niekiedy trąci niesprawiedliwymi ocenami. Książka ta w moim zamyśle miała zebrać najciekawsze opisy miasta Częstochowy, dotrzeć do autorów, wyjaśnić zawiłości opisywanych wydarzeń lub przedstawić charakter osądu. Literatura przewodnikowa jest niesłusznie pomijana w badaniach odnoszących się do dziejów miasta Częstochowy. Równocześnie coraz większa moda na poznanie „życia codziennego” spowodowała konieczność wydania publikacji traktującej o tych właśnie problemach. Publikacja powyższa podzielona jest na 21 części, z których każda składa się z wprowadzenia przedstawiającego autora przewodnika i czasu, w którym rzeczony przewodnik powstał. Częścią integralną każdego z rozdziałów jest relacja o mieście współczesnym dokonanym przez autora przewodnika. Całość kończy rozważanie nad wartością poznawczą przewodników opowiadających o Częstochowie. Pod względem chronologicznym praca obejmuje przegląd literatury przewodnikowej w okresie od drugiej połowy XIX wieku do czasów obecnych".

W czasie prelekcji Robert Sikorski omówił przewodniki wydane do 1909 r. Jako ciekawostkę podajemy, że przewodnik z 1912 r. można znaleźć w naszej bibliotece (format DJVu).


Logowanie