W środę, 13 maja o godz. 17.00 spotkaliśmy się po raz dwudziesty drugi.

W pierwszej części spotkania prezes Jacek Tomczyk opowiedział historię pt. „Jak amerykański Profesor szukał polskich korzeni, czyli o rodzinie Tyl z Podlasia”. Opowieść dotyczyła poszukiwań genealogicznych zainicjowanych przez Amerykanina, w których Jacek brał aktywny udział.

Drugi wykład to „Proces kształtowania się nazwiska na przestrzeni XVII-XIX w. na przykładzie rodziny Borgulat z parafii Truskolasy”. Poznaliśmy hipotezy pochodzenia nazwiska, genealogię rodziny (protoplaści to Jakub z Borowego i Mikołaj z Truskolasów). Najstarsze wzmianki o tej rodzinie pochodzą z Lustracji województwa krakowskiego 1789.

Usłyszaliśmy również „Poemat o Borgulacie”, który udało się odnaleźć w rosyjskiej prasie. Borgulatów jest w Polsce jedynie 69 i choć nasz prezes poznał dokładnie ich historię, to okazało się że... nie zna osobiście żadnego z obecnie żyjących Borgulatów.

Po spotkaniu odbyłą się promocja książki Lecha Mastalskiego „Częstochowscy podchorążowie”. Krótki opis tutaj. Można było również kupić książkę w promocyjnej cenie 85 zł. Autor wydał książkę własnym sumptem w ściśle limitowanym nakładzie.

Zdjęcia ze spotkania znajdują się tutaj.


Logowanie