Dwa kilkumetrowe drzewa genealogiczne, dziesiątki wymienionych adresów, przejrzanych zdjęć, mnóstwo śmiechu i trochę łez wzruszenia - to bilans spotkania potomków rodziny Ortenburgerów, które w ostatnią sobotę odbyło się w Częstochowie. Z różnych stron Polski oraz z Niemiec, Francji, Anglii i USA przybyło na nie blisko 90 osób.

Zjazd rodzinny odbył się w Częstochowie, w naszym mieście bowiem oraz w okolicach niedalekiego Olesna jest najwięcej przedstawicieli rodu Ortenburgerów. Inicjatorem zjazdu był genealog od lat zajmujący się historią rodziny: Rick Ortenburger, współautor dwóch książek o rodzinie Ortenburgerów (współautorzy to Marek Kociszewski i Christl Ortenburger).

Spotkanie, w którym udział wzięło blisko 90 osób, przedstawicieli rodziny z różnych stron Polski oraz z Niemiec, Francji, Anglii i USA rozpoczęło się od pokazania dwóch ogromnych drzew genealogicznych, na których każdy mógł odnaleźć siebie. Rick Ortenburger dziękował wszystkim za pomoc przy zbieraniu materiałów do książek, za przekazywanie zdjęć i mobilizowanie do ich napisania.

Uczestnikom spotkania szczególnie w pamięć zapadł moment przedstawienia poszczególnych rodzin. - To spotkanie pozwoliło potomkom rodziny Ortenburgerów poznać swoje dalsze kuzynostwo, często ludzi, o których wcześniej w ogóle nie słyszeli - mówi Katarzyna Grycza, współorganizatorka spotkania. - Była szansa na odświeżenie i nawiązanie kontaktów, na spotkanie się wreszcie osób, które dotychczas utrzymywały ze sobą wyłącznie kontakt mailowy. Nie obyło się bez emocji i łez wzruszenia.

Rodzina Ortenburger wywodzi się z Hesji w Niemczech, skąd w 1785 r. jeden z Ortenburgerów: Johannes wyemigrował ze swoją rodziną na Śląsk, gdzie osiedlił się w miejscowości Erdmanshain w parafii Ludwigsthal - obecnie Piasek koło Lublińca. Jego syn: Johann David Ortenburger do początku XIX wieku był burmistrzem Erdmannshaim. Kolejny potomek to August Eduard Ortenburger - syn Johanna Davida. August Eduard wyemigrował do Lindowa w Polsce ok. 1868 r. Tam w parafii Dankow ożenił się z Teklą Golombek. Mieli 8 dzieci: Edwarda Jana, Wojciecha, Martę, Karola, Maryannę, Władysława, Bolesława Adama, Wiktorię i Helenę. Potomkom tej rodziny poświęcona była książka napisana na zjazd rodzinny, który odbył się w Częstochowie. Do tej pory nie odnaleziono potomków Karola Ortenburgera i Wiktorii Ortenburger Klimas. Wiadomo, że Wiktoria Ortenburger urodziła się 10 grudnia 1888 r. w Krzeczowie, w 1909 roku poślubiła w Częstochowie Franciszka Klimasa, z którym miała czworo dzieci: Annę Klimas (urodzona w 1910 r. na Ostatnim Groszu), Stanisława Klimasa (ur. 1912 w Przyrowie), Kazimierza Klimasa (ur. 1914 w Przyrowie) oraz Józefa Klimasa (ur. 1917 w Aleksandrówce). Osoby, które mogą udzielić informacji na temat potomków Wiktorii i Karola, są proszone o kontakt pod nr tel. 606894680 lub na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Agnieszka Kolbe, Życie Częstochowskie, nr 128 (1215), 02.07.2008


Logowanie