Towarzystwo Włościańskie Łojki - Konradów

Więcej
5 lata 7 miesiąc temu #33972 przez Janina Fickowska
Towarzystwo Włościańskie Łojki - Konradów was created by Janina Fickowska
Od niedawna zajmuję się drzewem genealogicznym mojego TŻ, ale jak zwykle nie suchymi datami, a faktami. /nawyk ponad 30 letniej pracy genealoga/ ;)
Dotarłam do informacji, iż jego dwóch prapradziadków było m.in. założycielami w 1910 roku Towarzystwa Włościańskiego Łojki-Konradów. Byli to Jan Popczyk (1869-1949) i Piotr Struski (...-1932).
Chciała bym coś więcej dowiedzieć się na temat tego Towarzystwa. Czy gdzieś są dostępne jakieś informacje na ten temat ? W SzWA nic nie znalazłam.
Jan Popczyk był także fundatorem już 100 letniej kapliczki w Konradowie, która w zeszłym roku została odnowiona m.in przy pomocy siostry i kuzynki mojego narzeczonego.

Pozdrawiam z małopolski

Janka Fickowska (członek PTG)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 7 miesiąc temu #33994 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Towarzystwo Włościańskie Łojki - Konradów
Ciekawy wątek. Szkoda, że nie przebijałem się przez tę tematykę (nie przytoczę z głowy stosownych opracowań), bowiem moi i Piotra Gerascha tkacze stworzyli w swoich osadach gminny samorząd na wiele lat przed uwłaszczeniem chłopów (odpowiednio: w roku 1818 i 1819); jako okupnicy, a więc de facto właściciele zakupionej ziemi, nie borykali się z problemami tradycyjnej wsi polskiej, przede wszystkim z pańszczyzną. Wieś pouwłaszczeniowa (po roku 1864) otrzymała prawne możliwości tworzenia "towarzystw". Może warto zapytać o to telefonicznie pracowników Archiwum Państwowego w Częstochowie. W sieci dokumentów pewnie nie ma, ale coś mi się wydaje, że w magazynach coś na ten temat się znajdzie. Pozdrawiam.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie