Topic-icon Aktualnie indeksowane parafie.

5 lata 11 miesiąc temu #4710 przez Tomasz Kukuła
W związku z rosnącą ilością indeksowanych ksiąg metrykalnych z okolic Częstochowy proponuję aby w tym wątku zebrać informacje kto jaką parafię aktualnie indeksuje.
Dzięki temu unikniemy dublowania.

Zapraszam do współpracy.
The following user(s) said Thank You: Anna Przytuła

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

5 lata 11 miesiąc temu #4711 przez Michał Rozenberg
Rędziny

Pozdrawiam
Michał Rozenberg

5 lata 11 miesiąc temu #4712 przez Szymon Gruca
Przystajń urodzenia 1757 – 1774

Szymon Gruca | www.gruca.gmedia.pl
The following user(s) said Thank You: Barbara Kazimierska

5 lata 11 miesiąc temu #4714 przez Robert Künert
Przystajń śluby 1811-1827 oraz śluby 1840 - 1866

Robert Kunert
The following user(s) said Thank You: Barbara Kazimierska, genealogia

5 lata 11 miesiąc temu #4715 przez Joanna Pączek
Panie Robercie korzystając z Pana uprzejmości że przesłał mi pan indeksy z Przystajni postaram się włączyć w indeksację urodzeń i zgonów z tejże parafii z lat 1839-1863. Powoli ale sukcesywnie postaram się coś dostarczać. Pozdrawiam Asia

5 lata 11 miesiąc temu #4719 przez Teresa Łukasik
Koziegłówki - chrzty

Pozdrawiam Teresa Łukasik
The following user(s) said Thank You: monika kaczor, Mariusz Kaczmarek

5 lata 11 miesiąc temu #4720 przez Maciej Szecówka
Rozpocząłem jakiś czas temu indeksację Żarek od roku 1696 i początkowo spisywałem dane ze zbiorczych list tworzonych w księgach na koniec każdego roku. Ale jak zacząłem porównywać te dane z faktycznymi zapisami w księgach, to już zostałem przy księgach (często dane na spisie nie odpowiadają zapisom w księdze). Obecnie tworzę indeksy wg następującego schematu (dotyczy to urodzeń i zgonów, przy ślubach trochę inaczej): nazwisko, imiona, nr karty, data chrztu (urodzenia), imię ojca, imię matki, nazwisko panieńskie matki, miejscowość, dane chrzestnych (imię, nazwisko, miejscowość), nazwisko księdza udzielającego sakramentu. Praca idzie niezbyt szybko, bo księgi są po łacinie (szczególnie te najstarsze), ale uzyskane dane są dzięki temu kompletne, a często trzeba wracać do różnych wcześniejszych zapisów, aby skorygować dane błędnie odczytane.
Niebawem wrzucę pierwszą partię na stronę, bo uzupełniam brakujące dane z różnych lat, których nie udał mi się wcześniej odczytać, a które po jakimś czasie, nie wiadomo czemu, są już zupełnie zrozumiałe.

5 lata 11 miesiąc temu #4721 przez Tomasz Kukuła
Panie Macieju, pomyłek nie unikniemy.
Ja sam przeglądając w archiwum księgi korzystam głownie z indeksów.

Wpisy w naszej bazie obejmujące akta urodzenia z Konopisk zostały opracowane najwyraźniej podczas przeglądania poszczególnych kart i dzięki temu odnalazłem akt urodzenia jednego z przodków, który w indeksie został pominięty.

A z drugiej strony - mam przed sobą skan aktu małżeństwa z Konopisk z 1858 roku. Nie wiem czemu ale w bazie go nie ma. Trzeba pamiętać, że indeksy mają pomóc w poszukiwaniach, ale baza indeksów nie zawiera wszystkich informacji, w wielu przypadkach nadal będzie trzeba skorzystać z ksiąg / mikrofilmów.

5 lata 11 miesiąc temu #4722 przez Michał Jakubowski

Maciej Szecówka napisał: (...) których nie udał mi się wcześniej odczytać, a które po jakimś czasie, nie wiadomo czemu, są już zupełnie zrozumiałe.

Oczywiście, że wiadomo :) - w miarę czytania poznajemy charakter pisma piszącego, nazwiska, miejscowości najczęściej występujące, co sprawia, że po jakimś czasie wystarczy rzut oka, aby rozpoznać nie odczytany wcześniej bazgroł. A jeśli indeksujący ma opracowywaną parafię w kręgu swoich poszukiwań to na pewno zrobi to lepiej, niż jakiś ochotnik, dla którego trudno będzie rozpoznać np. nazwiska.

Michał

5 lata 11 miesiąc temu #4723 przez Robert Künert
Zawsze księgi są bardziej wiarygodne niż indeksy roczne, podobnie jak wiarygodniejsze akty ślubów niż akty zgonów.

To wiemy pewnie wszyscy. A powstaje dylemat. Zrobić coś narażając się na błędy, czy na długi czas utknąć w miejscu, wszak nie każdy ma dostęp do samych akt lub dużo wolnego czasu.

Podobnie można dyskutować czy odbudować zamki czy zostawić je w dotychczasowym stanie. Każda z opcji ma swoich zwolenników. Jeżeli chodzi o zamki to wolę te nieodbudowane :)

Wystarczy zaznaczyć w przesłanym pliku że dane są potwierdzone w księgach lub na podstawie indeksów rocznych. Można również przy stronie z indeksowanymi parafiami umieścić informacje że brak wpisu nie zawsze oznacza że faktycznie nie znajduje się on w danych księgach (coś co dla nas jet oczywiste a dla naszych gości, może nie zawsze)

I na koniec, pewne jest że komuś kto zamieszkuje lub bada dłużej daną parafię łatwiej jest odczytać nazwiska z niej pochodzące. Czasami aż korci aby poprawić pisownię nazwiska ale dzięki temu mamy również piękny przykład jak ewoluują nasze nazwiska.

np. Mrozek - Mróżek -Mrożek czy
Weisbrecht - Weisprecht- Waisprych - Wajsprych

Czyż to nie cenna informacja :)

Indeksujmy jak najwięcej jest duża szansa że 90 procent będzie poprawne a to i tak wielu am pomoże.

Robert

Robert Kunert

5 lata 11 miesiąc temu #4724 przez Robert Künert
Tak na marginesie

Znalazłem w Truskolasach akt którego nie było w indeksie.

Poza tym mając w swoim drzewie przodków 195 osób, 180 znalazłem na podstawie jedynie indeks rocznych, pozostałych DZIĘKI WASZEJ UPRZEJMOŚCI

:)

Robert Kunert

5 lata 11 miesiąc temu #4725 przez Tomasz Kukuła
Zgadam się z Panem w całej rozciągłości. A już najbardziej w kwestii zamków. Niszczenie ruin przez pseudohistoryczne odbudowy uważam za barbarzyństwo.
Informacja dotycząca sposobu korzystania z indeksów i źródeł bazy danych metrykalnych też się przyda.

5 lata 11 miesiąc temu #4728 przez Izabela Przestrzelska (Migoń)
Może dla starszych roczników indeksowanie wg księgi się opłaca, bo narodzin czy zgonów nie jest aż tak wiele, ale czasami to po prostu niewykonalne z powodu braku czasu.

Tak czy inaczej, zachęcam wszystkich do pomocy.

Na razie mam indeksy z Borowna z lat 1901-1905 i trochę mi z nimi zejdzie...
The following user(s) said Thank You: kazimierz glowacki

5 lata 11 miesiąc temu - 5 lata 11 miesiąc temu #4731 przez Jerzy Rykała
Witam

Obecnie jestem przy indeksowaniu aktów urodzeń z Parafii Konopiska w latach od 1861 do 1870 r. Indeksuję z AACz i trochę to potrwa zanim przekażę do administratora.

Panie Tomaszu akta ślubu z Parafii Konopiska z 1858r indeksowałem z ksiąg w AACz i zakładam, że nic nie pominąłem gdyż wszystkie akta porównywałem z indeksem na koniec roku i wszystko było OK.
Jednakże proszę o nr aktu ślubu a postaram się jeszcze raz sprawdzić

Pozdrawiam

Jerzy Rykała
www.rykala.com.pl

5 lata 10 miesiąc temu #4747 przez Tomasz Kukuła
Panie Jerzy z tego co kiedyś sprawdzałem, to akurat ten rocznik w bazie TGZC był przesłany przez Pana Marcina. Teraz sprawdziłem ponownie i wszystko się zgadza. Może baza była uzupełniona w między czasie Pana danymi?
Do ciągłości brakuje nam jeszcze spisu urodzonych w Konopiskach w 1818 roku. Czy mógłby Pan to uwzględnić?

5 lata 10 miesiąc temu #4752 przez Jerzy Rykała
Panie Tomaszu to proszę jeszcze raz sobie sprawdzić, indeksację ślubów z Parafii Konopiska robiłem ja i kolega Michał Jakubowski. Pan Marcin robił indeksację chrztów do 1850 roku.
Podawał Pan, że posiada skan z aktu ślubu z 1858r. a nie ma tego w indeksowanym roczniku więc proszę o szczegóły a sprawdzę w AACz.

Jerzy Rykała
www.rykala.com.pl

5 lata 10 miesiąc temu #4889 przez Ireneusz Niemczyk
Faktycznie powinniśmy zebrać nasze siły i wiadomości, żeby określać które wsie należały do których parafii. To może ułatwić mozolne studia każdego 'fana genealogii'.

Ireneusz Niemczyk
teraz Zgierz

5 lata 10 miesiąc temu - 5 lata 10 miesiąc temu #4891 przez Ireneusz Niemczyk
Przepraszam, ale zapomniałem wspomnieć o miastach! Miasta również podlegały zmianom terytorialnym podlegania poszczególnych parafii. Moim prywatnym zdaniem powinny takie informacje podawać na poszczególne parafia (np. Radostków od ... do ... parafia ... = czasami należał do Borowna, czasami do Mstowa, a ostatnio do Mykanowa; nawet bazy Archiwów Państwowych mogą podawać błędne informacje), ale to już kwestia orynariusza, w którego kompetencje / prawa nie chcę wchodzić.

Ireneusz Niemczyk
teraz Zgierz

5 lata 10 miesiąc temu #4920 przez Agnieszka Jankowska
Witam, cieszę się bardzo, bo mieszkam nad morzem, a korzenie rodzinne prowadzą do Żarek.
Pozdrawiam Agnieszka

5 lata 10 miesiąc temu #4926 przez Tadeusz Mizera
Witam wszystkich poszukiwaczy!!!!!!!!!!!!!

Generalnie inicjatywa pożyteczna i bardzo potrzebna tylko powinna znaleźć się w innym miejscu niż forum.
Nie ma tutaj żadnej koordynacji w naszych poszukiwaniach.
Żeby cokolwiek znaleźć trzeba przeczytać całe forum.
Widziałbym to raczej jako osobne miejsce na tej stronie z rozbiciem na poszczególne parafie.
Pozdrawiam wszystkich Tadeusz Częstochowa

5 lata 10 miesiąc temu #4929 przez Tomasz Kukuła
Panie Tadeuszu, nie trzeba przeglądać całego forum. Wystarczy zajrzeć do tego wątku, służy on właśnie koordynacji działań dotyczących indeksacji.

5 lata 10 miesiąc temu #4943 przez Szymon Gruca
Panu Tadeuszowi chodziło o listę już zrobionych indeksów. Wskazałem gdzie tej listy należy szukać.

Szymon Gruca | www.gruca.gmedia.pl

5 lata 10 miesiąc temu #4955 przez Tomasz Kukuła
Aktualnie opracowuję z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej urodzenia 1846-1858 oraz 1901-1907 i zgony 1901-1906

5 lata 10 miesiąc temu #4977 przez Magda Klimek
Witam,
właśnie przesłałam indeksy z lat 1846-1850 do wrzucenia do bazy danych.

5 lata 9 miesiąc temu #5158 przez Maciej Róg
Praszka 1694-1876.
The following user(s) said Thank You: Ryszard Menc

Czas generowania strony: 0.909 s.