Pułk Niżogrócki w Przystajni?

Więcej
12 lata 3 miesiąc temu #4826 przez Inna Kart
Replied by Inna Kart on topic Odp: Pułk Niżogrócki w Przystajni?
Pani Joanno
W tym przypadku rzeczywiście najrozsądniej rozpocząć od archiwum.
Aktu ślubu narazie raczej nie powinna Pani szukać
(z uwagi na pewne okoliczności tzn status Tytusa oraz domyślne wynikające z pewnych cech zapisu w akcie urodzenia Michała)-być może wcale ślubu nie było.
Np czy z posiadanego przez Panią aktu urodzenia wynika jednoznacznie,że to ojciec zgłosił narodziny syna?
W armii carskiej prowadzono rodzaj kartoteki w której odnotowywano wszystkie informacje o oficerach:przebieg służby,odznaczenia,odesłanie w stan rezerwy a także stan rodzinny i właśnie w tym fakcie widzę szansę na zdobycie informacji o miejscu urodzenia lub śmierci Tytusa.
Zapytanie powinno być sformułowane może nie jako genealogiczne a chyba lepiej jako prośba o pomoc w ustaleniu losów członka rodziny zaginionego podczas działań wojennych.Należy podać ostatnie znane Pani miejsce pobytu tzn Przystajń,przybliżoną datę tego pobytu oraz dane o przydziale w armii czyli pułk itd.
Potem należy długo i cierpliwie czekać :( :) -odpowiadają zawsze.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 3 miesiąc temu #4827 przez Joanna Pączek
Replied by Joanna Pączek on topic Odp: Pułk Niżogrócki w Przystajni?
Pani Inko, w akcie urodzienia Michała jest następujący zapis "stawił się Tytus Astepinka podoficer Pułku Niżogróckiego Batalionu czwartego róty dwunastej lat trzydzieści trzy liczący w Wsi Przystajni zamieszkały" w środku "okazali nam dziecię płci męskiej urodzone w Wsi Przystajni dnia dwudziestego bieżącego miesiąca i roku o godzinie dziesiątej w wieczór z z jego małżonki Maryanny z Klikacińskich lat dwadzieścia dwa mającej." oraz na końcu "gdyż stawiający się ojciec i świadkowie oświadczyli, iż pisać nie umieją"
Nie wiem czy to standardowy zapis w akcie urodzenia czy jest zgodny ze stanem faktyczym.
Bardzo dziękuję za wskazówki jak napisać zapytanie, bo sama pewnie bym źle to zrobiła.
Pozdrawiam Asia

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 3 miesiąc temu #4828 przez Joanna Pączek
Replied by Joanna Pączek on topic Odp: Pułk Niżogrócki w Przystajni?
Pani Inko jeszcze jedno mam pytanie jaka jest prawidłowa nazwa Pułk Niżogrócki czy Niżegorodzki?

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 3 miesiąc temu - 12 lata 3 miesiąc temu #4830 przez Inna Kart
Replied by Inna Kart on topic Odp: Pułk Niżogrócki w Przystajni?
Prawidłowa nazwa to: 22 Niżegorodzki Pułk Piechoty-należy napisać ją w całości ponieważ pułk zmieniał nazwy a po roku 1863 kilka batalionów ,w tym zdaje się i 4-ty przeformowano do Kamskiego Pułku Piechoty.
W 1850 roku kiedy służył w nim Pani przodek Tytus taką nosił nazwę.

Inka
Ostatnia12 lata 3 miesiąc temu edycja: Inna Kart od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 3 miesiąc temu - 12 lata 3 miesiąc temu #4831 przez Inna Kart
Replied by Inna Kart on topic Odp: Pułk Niżogrócki w Przystajni?
I jeszcze mały komentarz do treści aktu:tak myślałam ponieważ dziecko otrzymało imię Michał pewnie z woli ojca (bardzo popularne w tym okresie na Ukrainie).
Z aktu jest jeszcze jedna wskazówka : niepiśmienny podoficer pochodził albo z wojsk kozackich albo z rekrutów branych z chłopów pańszczyźnianych a awans dostał za "wykazanie się" w czasie służby.Stąd też błędny/fonetyczny zapis nazwiska.
Tak się zastanawiam czy nie mógł pochodzić (jeżeli nie był z Kozaków) z dóbr Lubomirskich,którzy mieli duże posiadłości nad Dnieprem i być może jakieś majątki w pobliżu Przystajni (nie znam historii regionu więc w tym temacie nie chcę się wypowiadać).
Ten wątek warto sprawdzić ponieważ z aktu wynika,
że ślub był a Kozacy żenili się jeszcze w tym okresie raczej wyłącznie z Kozaczkami.
Miał 33 lata- o ile nie był kaleką (np rany z pola walki) to nie był jeszcze rezerwistą i musiał stawić się do pułku-dlatego wyjechał.

Inka
Ostatnia12 lata 3 miesiąc temu edycja: Inna Kart od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 3 miesiąc temu #4833 przez Joanna Pączek
Replied by Joanna Pączek on topic Odp: Pułk Niżogrócki w Przystajni?
Pani Inko jeszcze raz serdecznie dziękuję za rozwianie moich wątliwości na pewno w ciągu kilku dni postaramy się napisać do Archimum w Moskwie i przwdobodobnie napiszemy w języku angielskim bo z rosyjsim u nas bardzo słabo.
Nad Lubomirskimi to zastanawialyśmy się już kiedyś z ciocią, bo Michał syn Tytusa był osobistym służącym księcia Lubomirskiego w jego posiadłości w Kruszynie (z tym że jest to na północny - wschód od Częstochowy a Przystajń leży na zachód od Częstochowy). Michał ożenił się w Kruszynie i tam zamieszkał. Prawdopodobnie Michał był też przez jakiś czas borowym u księcia Lubomirskiego. W dwóch synów Michała i na pewno 3 jego wnuków (mój dzidek i dwóch jego bracy było leśniczymi). Wydaje mi się że i Tytus wraz ze swoimi braćmi mogli być leśniczymi a poźniej w zostali wciągnięci do wojska. Tylko nie mam pojęcia gdzie szukać ich miejsca urodzenia.
Pozdrawiam Asia

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie