Nazwiska płócienników i sukienników częst. 1829

Więcej
15 lata 9 miesiąc temu #492 przez Andrzej Kuśnierczyk
Nazwiska płócienników i sukienników częst. 1829 was created by Andrzej Kuśnierczyk
NAZWISKA PŁÓCIENNIKÓW I SUKIENNIKÓW CZĘSTOCHOWSKICH Z 1829 ROKU

(Z tzw. wyszczególnienia produkcji rękodzielników - poszyt akt - z lat 1848-1857 - sygn.AMCZ 192 Arch. Państw. w Częstochowie)

Jerzy Peszke (płóciennik=p)
Dawid Słomiński (sukiennik=s)
Franciszek Szway (p)
Karol Frysztacki (s)
Cyna Breszel (p)
Leopold Gallert (p)
Jan Pitz [Pitsch] (p)
Jan Kohl (p)
Józef Seyfert (p)
Józef Knoll (p)
Franciszek Fibinks (p)
Szymon Landau (p)
Józef Sand (p)
Henryk Tempel (p)
Piotr Simanka [ (p)
Jerzy Danh [?] (p)
Józef Alt (Altt) (p)
Franciszek Grottel (p)
Antoni Diwok (p)
Ludwik Robert (p)
Moritz Wolrauch (p)
Jan Szmid (p)
Wawrzyniec Szoltz (p)
Florian Zimmer (p)
Stefan Heyn sukiennik
Emanuel Lisel (p)
Antoni Disner (p)
Antoni Lux (p)
Franciszek Thiel (p)
Jan Żaar (s)
Grzegorz Graboski [!] (s)
Leopold Bronatowski (s)
Jakub Donkowicz (s)ukiennik
Wojciech Kozakiewicz (s)
Szymon Zanden (p)
Icyk Frayman (p)
Gotlieb Keller (p)
Józef Kołodziejski (s)
Adam Frysztacki (s)
Ignacy Appelt (p)
Jerzy Disner (p)
Jakub Frayman (p)
Antoni Kopelski
Ludwik Robert (p)
Józef Kretzmer (p)
Henryk Żarecki(p)
Markus Lindenberg

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
15 lata 9 miesiąc temu #511 przez Marcin Grottel
Witam Panie Andrzeju,
z wielkim zainteresowaniem odnalazłem na wymienionej liście mojego przodka w prostej linii Franciszka Grottela, który w drugiej połowie lat 20-stych XIX wieku przybył do Polski z Moraw z rodziną, dając początek mojego Rodu w PL.
Skąd ten dokument? Gdzie mogę zdobyć jego kopię i skąd u Pana zainteresowanie w tym względzie?

(Jak rozszyfrować zapis: \"Z tzw. wyszczególnienia produkcji rękodzielników - poszyt akt - z lat 1848-1857 - sygn.AMCZ 192 Arch. Państw. w Częstochowie\"?)
Proszę o kontakt
Pozdr.
Marcin Grottel
marcin.grottel@mezon.pl
gsm: 608-294-420

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

  • Piotr Gerasch
  • Gość
  • Gość
15 lata 9 miesiąc temu #512 przez Piotr Gerasch
Panie Marcinie,
zajmuję się całkiem amatorsko \"porządkowaniem historii\" kolonistów morawskich Huty Starej A (tkaczy), stąd moje pytanie. Czy mógłby Pan zdradzić, z jakiego miejsca na Morawach i konkretnie dokąd przybył Pana przodek?

pozdrawiam
Piotr

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
15 lata 9 miesiąc temu #513 przez Marcin Grottel
Replied by Marcin Grottel on topic Odp:Nazwiska płócienników i sukienników częst. 182
Panie Piotrze,
wymieniony w spisie płócienników Franciszek_1 Grottel miał synów:
Daniela (mój przodek, również płóciennik, tkacz)
Floriana
Alberta
Franciszka_2
Józefa
i córkę Teresę
Podają oni (dzieci) jako miejsca swoich narodzin w latach ok 1810-1828 miasta:
Uničov (Mährisch Neustadt} i Horni Libina (Deutsch Liebau) koło dzisiejszego Ołomuńca na Morawach.
Jako, że pierwszy \"ślad\" Franciszka_1 w Częstochowie pochodzi z 1827 to ten rok uznajemy za przybycie Grottelów do Polski.
Kolejny raz o Franciszku_1 \"mówi się\" w dokumencie z 1857 roku nazywając Go \"hutnikiem z Krasocin\".
W Hucie Nowej, koło Krasocina w powiecie włoszczowskim (i koło Huty Starej) Grottele dzierżawią od Hipolita Stojowskiego \"hutę szklanną\" i ta dzierżawa trwa nie dłużej niż do 1884 roku.
Do tego czasu kolejnymi administratorami huty są (Franciszek_1) jego syn Florian a od 1875 syn Floriana - Wilhelm.
Florian z Wilhelmem do Krasocin przybywają z m.Łodzi.
Jeżeli ma Pan więcej pytań lub, jak może się Pan podzielić swoją wiedzą (byłbym szalenie wdzięczny) o historii kolonistów w omawianej okolicy to poddaję pod rozwagę bezpośredni kontakt mailowy, chyba, że jest to sprzeczne z regulaminem tej witryny
Pozdr.
Marcin Grottel
marcin.grottel@mezon.pl
gsm: 608-294-420

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

  • Piotr Gerasch
  • Gość
  • Gość
15 lata 9 miesiąc temu #516 przez Piotr Gerasch
po pierwsze proponuję porzućmy Pan/Pan, to znacznie ułatwi i staje się swego rodzaju standardem na forach genealogicznych [propozycja];
po drugie, myślę, że można podyskutować i tu i tam :)
na gorąco mogę podzielić się informacją, że w Hucie Starej A zamieszkiwali również osadnicy (co najmniej 3 rodziny) wywodzący się z [urodzeni w] Deutsch Liebau. Nazwiska to:
- Rozalia z d. Stentzel (Sztancel) żona Antona Schön, ur.ok 1771,
- Johann Richter s. Josepha i Barbary zd. Werner, mąż Antoniny zd. Sallomon, ur. ok. 1814,
- Franz Lier, syn Josepha i Weroniki, mąż Marii Kri[e]gler, ur. ok. 1811.
Z pobliskiego Vaclavova (Wenzelsdorf) przybyła wspomniana rodzina Schön (Schein, Szejn), jak również Frömel (Fremel).

pozdrawiam
Piotr

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
15 lata 9 miesiąc temu #517 przez Marcin Grottel
Replied by Marcin Grottel on topic Odp:Nazwiska płócienników i sukienników częst. 182
Matka zony Floriana Grottela była z domu Richter, ale ich ślub odbył się dopiero w 1842 roku w mieście Łodzi. Oczywiście niekoniecznie to \"ci\" Richterowie, bo to nazwisko popularne.
Dokumenty metrykalne z Częstochowy (1843-45) dopiero otrzymam - może tam wśród świadków/chrzestnych znajdą się wymienieni przez Ciebie \"sąsiedzi\" Grottelów z Moraw.
Niemniej wydaje mi się interesujące, że akurat z tego małego fragmentu Moraw tyle rodzin \"ruszyło\" do tej części Kongresówki (Częstochowa). Coś w tym musi być \"szczególnego\". Może, tak jak przypuszczam, okolice Ołomuńca były zwyczajowym przystankiem ludów wędrujących z Zachodu na Wschód/Północ.
Czy masz wiedzę/doświadczenie, jakie \"przemysłowe\" zasoby w APCzęst. należałoby poddać kwerendzie?
Marcin

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie