Truskolasy - zasięg parafii

Więcej
11 lata 1 miesiąc temu - 11 lata 1 miesiąc temu #8438 przez Halina Klimza
Truskolasy - zasięg parafii was created by Halina Klimza
Czytając dla przyjemności" Miscellaneous" na stronie mormońskiej
natknęłam się na takie zapisy

Rok 1726 (zapis łaciński)- parafia Truskolasy obejmuje :
* wieś Truskolasy
* 5 kuźnic - Pankowska, Praszczykowska, Kawczańska, Grodziska, Klepaczka
* Kolonie - Huta,Zwierzyniec,Koziborek,Cyganka,Żerdzina,Golce,Kocianka,Siatkowie (?)
* wieś Borowe Zajacińskie
(nie spotkałam tu zapisu dotyczącego innych wsi i osad)

Rok 1809 -
Wieś Truskolasy oraz przy niej pustkowia : Kuleje,Golce,Rudnik
Wieś Panki i pustkowia : Praszczyki,Jaciska,Żerdzina,Koski,Cyganka,Pacanów,Kawki,Koziborek
Wieś Bór Zajaciński i pustkowia : Kamińsko,Radły,Kluczna
Wieś Bór Zapilski i pustkowia : Bieżeń,Cisie,Jezioro,Łepki,Herby,Czarna Wieś,Parkitne
Wieś Piła i pustkowia: Klepaczka,Jasionka,Bednarze,Kuleje (nazwa taka jest też przy Truskolasach)
Wieś Huta i pustkowia : Długi Kąt, Księże Borowe,Kopskie,Zwierzyniec
Kolonia Kohlhausen
Kolonia Helmanswelde
Suma "dusz"? - 4038
Jest jeszcze Połamaniec, ale nie był ujęty w tym spisie
Bilans "dusz " w parafii na rok 1821 wynosi - 4194 + 1 wikariusz
Może komuś przytoczone dane pomogą umiejscowić się"parafialnie"?
Ostatnia11 lata 1 miesiąc temu edycja: Halina Klimza od.
The following user(s) said Thank You: Szymon Gruca, Florian Huras, Sławomir Worwąg, Barbara Szwarcer

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 1 miesiąc temu - 11 lata 1 miesiąc temu #8439 przez Florian Huras
Replied by Florian Huras on topic Truskolasy - zasięg parafii
Pani Halinko
Tą informacją sprawiła mi Pani ogromną radość. Proszę o namiary na ten dokument (administracja kościelna to moja słabość).
Posiadam kilka notatek i w oparciu o nie mogę dodac, że Połamaniec w parafii Truskolasy z całą pewnością figurował w spisie z 1827 roku. Po nowym podziale administracyjnym z 1867 roku należy do parafii Konopiska gmina Rększowice. W latach 1900 "przypisany" był do Truskolas a w okresie międzywojennym (1939)do parafii Bór zapilski (św.Jacka).
Na podstawie tych samych notatek dodam jescze wykaz miejscowości wchodzących w skład parafii Truskolasy. Być może listy nie są pełne - ale są(dla ewentualnego wykorzystania).
1786: Bierzeń, Bór Wielki, Bór zapilski, Długi kąt ,Huta ,Jaciska,Kawki, Pacanów, Panki ,Parkitne, Piła, Praszczyki ,Truskolasy, Zwierzyniec
1795 : Bór Zapilski, Cyganka, Długi Kąt, Huta,Jaciska ,Kawki, Koziborek,Panki ,Praszczyki ,Truskolasy, Zwierzyniec
1827 Bednary (Bednarze), Bieżeń ,Borek ,Borowe ,Bór zapilski ,Ceglarze ,Cisie, Cyganka ,Czarna Wieś, Długi Kąt(Długikąt) ,Galary,Gawędzie ,Golice,Górki ,Herby ,Hutka ,Jaciska, Jasionka, Jezioro ,Józki ,Kałmuki, Kawki ,Klepaczka, Kochle, Konieczki ,Kopskie folw, Kopskie pustk, Koski ,Kozaki ,Koziborek, Kuleje (Kuleie),Łebki,Pacanów,Pacierniki ,Panki ,Pietrzaki ,Piła, Połamaniec ,Praszczyki ,Puszczew,Rudnik z folwarkiem ,Sitki,Truskolasy ,Węglowice ,Zwierzyniec ,Żerdzina
1867:Bieżeń ,Bór zapilski ,Cisie, Cyganka, Długi kąt, Hutka walenczowska, Jaciska, Jezioro ,Kałmuki ,Kawki ,Kopskie, Koski ,Kuleje ,Pacanów ,Panki ,Piła, Praszczyki, Puszczew ,Truskolasy ,Węglewice ,Wola paciorkowska ,Zwierzyniec, Żerdzina
Pozdrawiam HF
Ostatnia11 lata 1 miesiąc temu edycja: Florian Huras od.
The following user(s) said Thank You: Szymon Gruca

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 1 miesiąc temu #8440 przez Szymon Gruca
Replied by Szymon Gruca on topic Truskolasy - zasięg parafii

Florian Huras napisał: Proszę o namiary na ten dokument (administracja kościelna to moja słabość).

To jedyne dokumenty udostępnione dotąd w parafii Truskolasy:
familysearch.org/search/image/index#uri=...71329%3Fcc%3D2115410

Szymon Gruca
The following user(s) said Thank You: Florian Huras

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 1 miesiąc temu #8451 przez Halina Klimza
Replied by Halina Klimza on topic Truskolasy - zasięg parafii
Panie Florianie,
Dziękuję i cieszę się ,że i ja takiemu specjaliście jak Pan na coś się przydam :)
Korzystałam z linku podanego przez P.Szymona w zakresie lat 1800-1839.Najgorsze jest to,że strona po stronie trzeba przechodzić ten tekst - nie da się tu nic przeskoczyć.
Miłej lektury, naczytałam się trochę różności - jak to niektórzy przy kościelnym "mieszku" będący - zgarniali do siebie - a nie na chwałę Pańską.
Kłaniam się
Halina
The following user(s) said Thank You: Florian Huras

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie