Stuhlseifen czyli Rudawa ( patrz: Projekt Huta)

Więcej
10 lata 10 miesiąc temu - 10 lata 10 miesiąc temu #9693 przez Halina Klimza
Penetrując w Hucie dane metrykalne odkryłam ( z P.Piotrem), iż niektórzy tkacze przybyli z innych terenów niż Morawy. Dotyczy to mojego prapra- Franza Gasse, który zapewne nim się w Hucie ożenił z Langówną, pomieszkiwał w Kamienicy - gdzie mieszkał jego stryj - a obaj urodzili się i przybyli z Rudawy czyli Stuhlseifen.
Wczoraj odkryłam w parafii Brzeźnica Nowa taki zapis dotyczący ślubu: (trochę skrócony i zmieniona kolejność przeze mnie)
Dubice, 28.10.1855
Świadkowie - Józef Kęszycki ,organista
- Idzi Belina ,mieszczanin z Brzeźnicy Nowej
Młody
Benedykt Kizlich, wdowiec po zmarłej 15.09.1855r. w Błotach Krupskich ,par.Wiewiec - Joannie Węda, lat 50, płóciennnik w Błotach Krupskich; syn zmarłych Józefa i Elżbiety Kizlich
ur. w Sztulsajfen w Górnym Śląsku
Młoda
Antonina z Mistakiewiczów(Miestakiewiczów?) Kowalska, wdowa po zm.w Woli Jajkockiej - Kazimierzu Kowalskim, od lat 20-tu;
urodzona we wsi i par. Niesułków, córka Ignacego i Zofii z Gostyńskich, lat 40; we wsi Dubice na służbie

Padła tu nazwa miejscowości urodzin Młodego - Sztulsajfen , to chyba ten sam Stuhlseifen znany nam jako obecna Rudawa na Dolnym Śląsku;
to by oznaczało ,że oprócz "naszych" płócienników przybyli i inni z tego regionu, tylko do odleglejszych miejscowości.
Będę wdzięczna za podobne namiary.
Halina
Ostatnia10 lata 10 miesiąc temu edycja: Halina Klimza od. Powód: pomyłka

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

  • Piotr Gerasch
  • Gość
  • Gość
10 lata 10 miesiąc temu #9694 przez Piotr Gerasch

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

  • Piotr Gerasch
  • Gość
  • Gość
10 lata 10 miesiąc temu #9695 przez Piotr Gerasch
Replied by Piotr Gerasch on topic Stuhlseifen czyli Rudawa ( patrz: Projekt Huta)
Dziękuję p. Halino. Dzięki tej informacji znalazłem pierwszą znaną mi parafię zamieszkaną przez Bawarczyków - Wiewiec.
PG

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

  • Piotr Gerasch
  • Gość
  • Gość
10 lata 10 miesiąc temu - 10 lata 10 miesiąc temu #9696 przez Piotr Gerasch
Replied by Piotr Gerasch on topic Stuhlseifen czyli Rudawa ( patrz: Projekt Huta)

Halina Klimza napisał: Młody
Benedykt Kizlich, wdowiec po zmarłej 15.09.1855r. w Błotach Krupskich ,par.Wiewiec - Joannie Węda


co ciekawe, Benedykt nie miał szczęścia do żon. Po śmierci Antoniny (akt z Brzeźnicy z lutego 1860 cyt.: w dniu dwudziestym czwartego lutego, roku jako wyżej o godzinie dziewiątej rano, na pastwisku territorium Brzeźnicy nowej, skutkiem zamieci, znaleziono ciało...), w Wiewcu żenił się jeszcze dwukrotnie w 1860 i 1861.

Ślub 1860 (nomen omen nr 13):
familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-1-12885...=M979-ZKR:n735180334

Ślub 1861 (nr 13):
familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-1-12885...=M979-ZKR:n735180334
Ostatnia10 lata 10 miesiąc temu edycja: Piotr Gerasch od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 10 miesiąc temu #9700 przez Joanna Bożek
Replied by Joanna Bożek on topic Stuhlseifen czyli Rudawa ( patrz: Projekt Huta)
Pani Halino ów Franz należy także do mojej rodziny, choć nie tak bliskiej. Nazwisko Kizlich też się przewija, ale osoby urodzonej w Milewitz.
Pozdrawiam

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 10 miesiąc temu #9717 przez Halina Klimza
Replied by Halina Klimza on topic Stuhlseifen czyli Rudawa ( patrz: Projekt Huta)
Pani Joanno,
matka Franza Therese pochodziła z graniczących z Czechami Mostowic (Langenbruck /u umlaut)- Anna Maria Glasner(A umlaut); ojciec - Kasper Reinelt ze Stuhlseiffen;
wyszła za mąż po 1780 roku za Ignatza Gasse, mieszkańca Stuhlseiffen.
Myślę,że włączenie się Piotra w nasze poszukiwania zaowocuje sukcesami, gdyż dzięki Niemu wiem tyle o Gassach.
Pozdrawiam i liczę na kontakt
Halina

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie