Hucisko jaka to może być parafia

Więcej
10 lata 3 miesiąc temu #12496 przez Jacek Tomczyk
Replied by Jacek Tomczyk on topic Hucisko jaka to może być parafia
W Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego:

dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geograficzny/Tom_III/201

pod poz 15 Hucisko gmina Rudnik Wielki parafia Koziegłówki

dziś pewnie włączona do jakiejś miejscowości.

pozdrawiam
The following user(s) said Thank You: Sławomir Binczak

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 3 miesiąc temu #12497 przez Jerzy Rykała
Replied by Jerzy Rykała on topic Hucisko jaka to może być parafia
Witam

Miejscowości Zabijak i Pińczyce to parafia Koziegłówki, ale miejscowości Szklana Huta (dziś tylko gajówka) oraz Hucisko występują także na terenie parafii i gminy Boronów.

Pozdrawiam

Jerzy Rykała
www.rykala.com.pl

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 3 miesiąc temu - 10 lata 3 miesiąc temu #12498 przez Tomek Janas
Replied by Tomek Janas on topic Hucisko jaka to może być parafia
Stara Huta I inaczej Hucisko Stare powstała jako osiedle Pińczyc. W Skorowidzu Królestwa Polskiego I. Zinberga wydanym w 1877 r. wymieniona jest pod datą 1827 r. Była własnością rodziny Bontanich, pochodzenia włoskiego, nobilitowanych w 1785 r. Przypuszcza się, że w pobliżu osady Pińczyce istniała huta żelaza. Rezultatem jej działalności, prawdopodobnie, jest powstanie miejscowości o nazwie Huta Stara, oddalonej o 2 km. od Pińczyc. Być może miejscowość Huta Stara wywodzi swą nazwę, nie tyle od huty żelaza, ile od kuźnicy o nazwie „stara". W 1783 r. stało tu kilka chałup z polami niedawno nabytymi. Założono ją w miejscu dawnej Huty Szklanej, wzmiankowanej w 1787 r. Już w 1790 r. były tu 32 domy, w których mieszkało 116 osób (62 mężczyzn i 54 kobiety), z ogrodami, bez ziemi uprawnej. Po uwłaszczeniu chłopów liczyła 43 osoby, gospodarujące na 380 morgach, oddzielając się od Huciska i Pustkowia Pińczyckiego. Do 1790 r. należała do Księstwa Siewierskiego, parafii Koziegłówki, a od 1903 r. do parafii Pińczyce.

Takie informacje pojawiają się na stroni Urzędu Gminy i Miasta Koziegłowy. W książce Pani Wiśniewskiej "Dzieje Miasta i Gminy Koziegłowy" również są opisy różnych miejscowości z okolicy Koziegłów, ale niestety nie mam jej teraz przy sobie.

Pozdrawiam gorąco.
Tomek J.
Ostatnia10 lata 3 miesiąc temu edycja: Tomek Janas od.
The following user(s) said Thank You: Sławomir Binczak

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 3 miesiąc temu #12500 przez Sławomir Binczak
Replied by Sławomir Binczak on topic Hucisko jaka to może być parafia
Tomku, Twoje informacje najbardziej chyba odpowiadają moim przypuszczeniom. Do niedawna moje poszukiwania Zenderowskich kończyły się na 1885 - urodzeniu mojego pradziadka (wg aktu małżeństwa w Koziegłówkach). Od czasu, kiedy dostępne są skany mormońskie, odnalazłem akt małżeństwa jego rodziców (Huta Szklana) i dalej już poszło. Teraz to porządkuję układając drzewko od nowa (trochę z musu - awaria komputera).
Napiszę do UGiM w Koziegłowach, może jest jakaś możliwość dostanie tej książki?
Pozdrawiam, Sławek Binczak

Skąd się wzięli w Koziegłówkach Zenderowscy?

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 3 miesiąc temu #12501 przez Teresa Łukasik
Replied by Teresa Łukasik on topic Hucisko jaka to może być parafia
Huta Stara to dawne Hucisko w parafii Koziegłówki a od 1903 roku w parafii Pińczyce. Jadąc samochodem z Zabijaka w kierunku Będusza mijamy tą miejscowość. Nazwisko Zenderowski występuje do dzisiejszego dnia w Starej Hucie jak i w Pińczycach. Natomiast Huta Szklana jest z drugiej strony Pińczyc.

Pozdrawiam Teresa Łukasik
The following user(s) said Thank You: Sławomir Binczak

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 3 miesiąc temu #12502 przez Tomek Janas
Replied by Tomek Janas on topic Hucisko jaka to może być parafia
Książka jest w na 100% w bibliotece publicznej w Domu Kultury w Koziegłowach... ja mam w domu skany na przenośnej pamięci. Mogę je Panu przesłać na maila, ale niestety w domu będę dopiero w piątek.

Prawdopodobnie moi przodkowie Janasowie pochodzili z Huciska, ale z racji tego, że mam bardzo mało informacji na ich temat nie jestem pewny w 100%. W każdym razie w Hucisku i Pińczycach rodziło się sporo osób o tym nazwisku. Myślę, że w parafii Koziegłówki chodzi własnie o to Hucisko.
The following user(s) said Thank You: Sławomir Binczak

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie