Dwór Bystrzanowice.

Więcej
9 lata 3 miesiąc temu #17103 przez Stanisław Cieślik
Dwór Bystrzanowice. was created by Stanisław Cieślik
W Bystrzanowicach znajdował się niegdyś dwór. Moi przodkowie, przybysze w XIX w. z Czech prawdopodobnie przy nim zamieszkiwali. Czy istnieją jakieś spisy podworskie z tego terenu. Moja kuzynka swego czasu próbowała coś znaleźć ale bez rezultatu.

pozdrawiam
Stanisław

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 3 miesiąc temu #17105 przez Jacek Tomczyk
Replied by Jacek Tomczyk on topic Dwór Bystrzanowice.
W AP Częstochowa jest tzw. Tabela Likwidacyjna dla Bystrzanowic.

baza.archiwa.gov.pl/sezam/ela.php?l=pl&mode=showspis&id=21595

Zapewne jakieś zapisy powinny być w księgach rejentalnych, ale to bardzo czasochłonne poszukiwania.

Pozostają też księgi metrykalne ze Złotego Potoku i Staromieścia, ale te zapewne Pan zna.

pozdrawiam

Jacek Tomczyk
The following user(s) said Thank You: Stanisław Cieślik

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 2 miesiąc temu - 9 lata 2 miesiąc temu #17709 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Dwór Bystrzanowice.
W Bystrzanowicach dwór znajdował się i znajduje do dziś. Około 2 km na południe od Bystrzanowic znajduje się miejscowość Bystrzanowice Dwór i tam jest ów zabytek. Przyziemia datuje się na koniec XVIII w. Na południe od dworku znajdowały się do początków XXI w. zabudowania folwarczne i czworaki. Niestety nabywcy dworu po jego odremontowaniu zabudowania folwarczne całkowicie rozebrali, także dziś nie ma po nich śladu.
Bystrzanowice to gniazdo rodowe Bystrzonowskich herbu Starykoń. W połowie XIX w. należały do Komornickich. 25.03/6.04.1852 r. od Wincentego Komornickiego nabył tę wieś generał Wincenty hr. Krasiński. Folwark Bystrzanowice wszedł w skład rozległych dóbr Janów Złoty Potok, które przez Krasińskich przeszły do Raczyńskich pozostając ich własnością do 1945 r. W archiwum państwowym w Częstochowie znajduje się zespół akt "Archiwum Dóbr Złoty Potok 1793 - 1916". Można ewentualnie w nim poszukać spisu pracowników, aczkolwiek przeglądałem ten zespół i takiego wykazu na XIX w. z Bystrzanowic nie zauważyłem. Oprócz tego w muzeum Z. Krasińskiego w Złotym Potoku mają księgi majątkowe, ale bardziej dotyczące XX wieku. Nie wiem jak długo Pana przodkowie przebywali w Bystrzanowicach? Bo jeżeli byli tam jeszcze na początku XX wieku to warto tam zajrzeć. Dokumenty z majątku Złoty Potok były też kiedyś w szkole rolniczej położonej za pałacem, ale nie wiem czy nie przekazali ich już do muzeum Z. Krasińskiego.
Bystrzanowice należą do parafii Staromieście. Księgi są w archiwum państwowym w Kielcach od 1869 do 1872 r. Księgi od 1873 r. posiada archiwum w Częstochowie. Wcześniejsze są u księdza na parafii, ale on nie zgadza się na udostępnianie ich komukolwiek. Proszę sobie poczytać wątek: Księgi parafialne z Lelowa Staromieścia na niniejszym forum.
Ostatnia9 lata 2 miesiąc temu edycja: Krzysztof Łągiewka od.
The following user(s) said Thank You: Stanisław Cieślik

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 2 miesiąc temu #17731 przez Stanisław Cieślik
Replied by Stanisław Cieślik on topic Dwór Bystrzanowice.
Witam,
Panie Krzysztofie dziękuję za cenne informacje na interesujący mnie temat. Moi przodkowie ze strony mamy Jan Paul wraz z żoną Katarzyną i synem Józefem (a może też innymi dziećmi) przywędrowali z okolic Pardubic, ówczesnego Cesarstwa Austriackiego do Bystrzanowic prawdopodobnie po 1820 roku (gdyż w tym roku urodził się Józef, a jest zapisane, że urodził się na dzisiejszej Ziemi Czeskiej). Brakuje mi daty i miejsca śmierci Jana i żony Katarzyny. Z tego wnioskuję, że musieli przebywać w Bystrzanowicach i zakończyć życie na terenie parafii Staromieście około połowy XIX wieku lub trochę później lub wcześniej. Józef ich syn umiera już w Janowie w 1868 roku. Być może jest gdzieś o nich jakaś wzmianka, gdyż z dokumentów oraz informacji mojej kuzynki z Częstochowy wiem, że byli rękodzielnikami. Ponoć nauczyli ludność miejscową wyrabiać kilimy, narzuty czy coś w tym rodzaju.

pozdrawiam
Stanisław

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie