Szukam historii przodków: Franciszek Huras (ur. 1871, z Gniazdowa) i Apolonii z.d. Sytniewska (ur. 1886 w Poraju)

Więcej
8 lata 6 miesiąc temu - 8 lata 6 miesiąc temu #21049 przez Marek Huras
Panie Florianie,

dziękuję za informacje w sprawie wstępnych i zstępnych Franciszka Huras.

Chciałbym się wypowiedzieć o rezultatach moich poszukiwań pochodzenia nazwiska Huras.
Poszukiwania zacząłem używając internetu, szukając dalszych krewnych z którymi już nie mam kontaktu. Przypadkowo znalazłem prywatny słownik persko-angielski który tłumaczył słowo huras jako boska gwardia, niestety tego słownika nie dało się skopiować i obecnie nie już dostępny w internecie. Dla mnie był jednak pewien trop wskazujący na obce pochodzenie nazwiska. Zastanawiające było też silne skupienie ludzi o nazwisku Huras tylko w jednym regionie, co wskazywałoby na jednego wspólnego przodka, który osiedlił się tam przed wiekami - według mojego szacunku w początkach XVIII wieku, przypuszczalnie w czasie wojen sukcesyjnych toczących się w owym czasie na Śląsku.
Dostępne źródła wskazują na największą liczebność nazwisk Huras w Polsce (na Śląsku), jednak występują one także dosyć licznie na terenie Niemiec, Kanady, USA. Znalazłem informacje o pojedynczych wystąpieniach w Hiszpanii, Szwajcarii, Turcji.
Liczebność można zobaczyć np. na tych stronach:
forebears.io/surnames/huras
www.ancestry.com/name-origin?surname=huras
www.namespedia.com/details/Huras

Wracając do znaczenia słowa huras.
W języku aramejskim huras znaczy sakiewka
W języku perskim huras znaczy strup
Powyższe na podstawie słowników dostępnych w google books.
Jednak w innych źródłach pojawiają się zapisy suras/huras i asuras/ahuras gdzie pierwsze oznacza ludzi lub bóstwa o nadprzyrodzonych cechach i dobrej naturze (władców), a drugie ich antagonistów.
Tu polecam lekturę tekstów:
en.wikipedia.org/wiki/Asura
en.wikipedia.org/wiki/Ahura
Moja wiedza na temat wędrówek starożytnych ludów jest znikoma, natomiast oba teksty wskazują na Indo-Irańskie pochodzenie wyżej wspomnianych słów (i wierzeń), z zaznaczeniem, że pochodzenie słowa może być jeszcze starsze. Słowa suras/huras, asuras/ahuras pojawiają się w staroirańskich (Awesta) i staroindyjskich (Rygwega) tekstach religijnych. Jednocześnie antropolodzy wskazują na podobieństwo urody wyższych kast w północnych Indiach do Persów, co wskazywałoby na wojny / najazdy / osiedlanie się ludów z półwyspu arabskiego w północnych Indiach. Przy czym te osiedlenia miały miejsce kilka tysięcy lat p.n.e. i nie są udokumentowane w źródłach pisanych - badacze zakładają, że takie fakty miały miejsce na podstawie zmian oraz podobieństw kulturowych i językowych.
Ciekawe wyjaśnienia do powyższych tez są tutaj:
pl.wikipedia.org/wiki/J%C4%99zyki_indoeuropejskie

Oczywiście mogę się mylić, mogłem wyciągnąć mylne wnioski z pisanych źródeł. Będę wdzięczny za konstruktywną krytykę i dodatkowe uwagi.
Ostatnia8 lata 6 miesiąc temu edycja: Marek Huras od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 6 miesiąc temu #21051 przez Marek Huras
Tu jednak pojawia się zasadnicza kwestia: od kiedy zaczęto używać nazwisk?
W świecie starożytnym powszechne było stosowanie patrymoników, jak np. Ibrahim ibn Jakub ( pl.wikipedia.org/wiki/Ibrahim_ibn_Jakub ) czyli Ibrahim syn Jakuba.
Także na ziemiach polskich używanie nazwisk rodowych pojawiło się ok. XVII wieku, a zostało ostatecznie usankcjonowane dopiero w okresie zaborów.
Dobry tekst na ten temat: przodek.pl/menu/ludzie/pochodzenie-nazwi...pochodzenie-nazwiska
I tak można zacząć się zastanawiać czy nazwisko Huras występuje w formie naturalnej i niezmienionej, czy też jest wynikiem zniekształcenia jakiegoś określenia miejsca, cechy, zawodu, itd.

Dziękuję i pozdrawiam
Marek Huras

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 6 miesiąc temu #21055 przez Stanisława Markowska
Huras - Nazwisko pochodzi od imienia Huryj//Guryj, występującego w kościele prawosławnym, a pochodzącego od hebrajskiego gur ‘mały lew’, zob. K. Rymut, Nazwiska Polaków, t. 1 s. 316. Por r. także hura: 1. zachęcając do pochodu, natarcia, 2. okrzyk zapału, uznania = niech żyje, wiwat, zob. tzw. Słownik warszawski, t. II, s. 64.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 6 miesiąc temu - 8 lata 6 miesiąc temu #21057 przez Florian Huras
Panie Marku.
Moje ustalenia potwierdzają, że to Wanaty w parafii Poczesna są gniazdem z którego H(Ch)urasowie "w świat się rozchodzili". Moi przodkowie mieszkający w Rudniku Wielkim byli powiązani z Hurasami w Wanatach (byli np. ojcami chrzestnymi) ale niestety z braku dokumentacji tych powiązań rodzinnych potwierdzić nie mogę. Z całą pewnością poprzez zawieranie związków małżeńskich Hurasowie z Wanat wywędrowali do Starczy,Własnej, i dalej do Gniazdowa, Koziegłów , Siedlca Dużego i innych wiosek należących do parafii Koziegłowy.
Pana dociekania dot.pochodzenia nazwiska ( z bardzo dalekiej, obcej chrześciaństwu kultury) są bardzo ciekawe, ale bałbym się uznać je za prawdopodobne. Gdybym wiedział kiedy nazwisko Huras pojawiło się w Wanatach, może odważniej stawiałbym za hipotezą, że "to Sobieski ich w niewolę pod Wiedniem zabrał i tu rozpuścił".(taką opowieść jako dziecku opowiadał mi dziadek).
Pozdrawiam ciepło.HF
Ostatnia8 lata 6 miesiąc temu edycja: Florian Huras od.
The following user(s) said Thank You: Marek Huras

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie