Marianka Redzinska

Więcej
14 lata 3 tygodni temu - 14 lata 3 tygodni temu #1958 przez Helena Kołodyńska
Replied by Helena Kołodyńska on topic Odpowiedź:Marianka Redzinska
Witajcie,
Marianka to folwark ,w którym administrował dziad mojego męża Bolesław Ignacy Strus, u Lubomirskich , w latach 1907-1913 . Matka teściowa i jej brat urodzeni w Mariance zostali ochrzczeni parafii Kruszyna .Dwór w Mariance się spalił , Lubomirski nie odbudował ,administratora umieścił w Kruszynie. Marianka znajduje się na mapie powiatu radomszczańskiego w gminie Masłowice, a Kruszyna w gminie Wielgomłyny [po prawej stronie mapy obie gminy] .Oglądaliśmy metryki naszych bliskich w parafii, w Kruszynie . Posyłam link do strony powiatu. Serdecznie pozdrawiam Helenka.
www.radomszczanski.pl/index.php?strona=131
Ostatnia14 lata 3 tygodni temu edycja: Helena Kołodyńska od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
14 lata 1 tydzień temu #2016 przez Piotr Kaleta
Replied by Piotr Kaleta on topic Odpowiedź:Marianka Redzinska
Jeśli mowa o Mariance Kościeleckiej, to obecnie nie istnieje. Mieściła się mniej więcej w okolicach dzisiejszych ulic Jana Pawła II i Młyńskiej w Kościelcu. Wliczając pewnie fragment obecnego lotniska. Mapki okolic lotniska widziałem w książeczce "I oddał kilka strzałów do krzyża..." nie pamiętam niestety autora. Tam, pamiętam, było kilka informacji na temat miejscowości leżących dookoła Kościelca.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
14 lata 1 tydzień temu - 14 lata 1 tydzień temu #2021 przez Michał Rozenberg
Replied by Michał Rozenberg on topic Odpowiedź:Marianka Redzinska
Witam
Ośmielę się nie zgodzić z umiejscowieniem Marianki Kościeleckiej w okolicy ulic znajdujących się w Kościelcu. Co prawda dystans dzielący te miejsca to nie zbyt wielka odległość, ale orientacyjnie jest niezwykle ciężko wskazać Mariankę K. w ten sposób.

Co prawda na mapie z 1931 Kościelec i Mariankę K. łączy tak zwany trakt królewski ale dzisiaj wygląda to zupełnie inaczej. Kościelec jest po drugiej stronie pasa startowego. Na dole Marianka Rędzińska.

niemilec.fm.interii.pl/MariankaKoscieleckaWspolczesnie.JPG
Zdjęcie - zumi.

Marianka Kościelecka znajdowała się mniej więcej w zaznaczonym okręgu. Widać dokładnie różnicę między starymi drzewami, sadami a laskiem sadzonym w latach 50. XX w.

Wspominana mapa:

Michał Rozenberg napisał:

niemilec.fm.interii.pl/Marianka1931.JPG


Ps.
Historia krzyża (jego pochodzenie, czas wykonania i miejsca w których swego czasu był umiejscowiony) została doskonale opisana przez Stefana Klajn.
Ostatnia14 lata 1 tydzień temu edycja: Michał Rozenberg od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
14 lata 1 tydzień temu #2025 przez Piotr Kaleta
Replied by Piotr Kaleta on topic Odpowiedź:Marianka Redzinska
To może mieć ręce i nogi. Przypominam sobie jak przestrzegano mnie jako dziecko, żeby nie zapuszczać się za pas startowy, tam miała znajdować się wieś wysiedlona w czasie budowy lotniska i można było wpaść w źle zasypaną studnię. Jeśli wierzyć podziałce, to Marjanka Kościelecka znajdowałaby się 3 km od Kościelca. To naprawdę ma ręce i nogi.
Pozdrawiam.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
14 lata 1 tydzień temu #2026 przez Michał Rozenberg
Replied by Michał Rozenberg on topic Odpowiedź:Marianka Redzinska
Nie mam wątpliwości. Moi przodkowie zamieszkiwali obydwie Marianki od ładnych kilku pokoleń.
Często bywam w okolicach dawnej Marianki Kościeleckiej.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie