Białek, Kępa, Wnuczek - Mierzyce, Przywóz i okolice

Więcej
10 lata 3 miesiąc temu - 10 lata 3 miesiąc temu #12409 przez Elżbieta Lipińska
Znalazłam Macieja Białka w aktach parafii Mierzyce (1845-1869)
Akt 8/1863 Toporów:

Maciej Białek (lat 20 i miesięcy 11) urodzony z Jana i Klary zd. Konieczna w Bobrownikach, zamieszkały przy ojcu w Bobrownikach, zawarł związek małżeński z Ewą Cabanówną lat (lat 17 i miesięcy 2). Ewa była córką Piotra i Joanny zd. Kania (matka po drugim mężu nazywała się Szczypczyńska). Ślub odbył się 02.02.1863 r. o godzinie czwartej po południu. Świadkami byli: Tomasz Szczypczyński lat 35 - ojczym dziewczyny i Piotr Wnuczek lat 42 - obaj gospodarze z Toporowa.

familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-267-115...=M979-HVG:1923103657

A to link do ślubu ojczyma Ewy Caban po śmierci jej matki Joanny: familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-267-115...=M979-HVG:1923103657

Nazwisko Białek w aktach parafii występuje dość często, podobnie jak nazwisko Caban i Wnuczek oraz Raducki, Kepa/Kępinski/Kempiński.



Moi przodkowie pochodzili z następujących parafii: Wieluń (Gaszyn), Pątnów i Dzietrzniki (m.in. Bieniec), Mierzyce i Łaszew (Łaszów, Przywóz),Mokrsko, Popowice, Kadłub, Załęcze Wielkie i Załęcze Małe, Siemkowice, Praszka i inne, m.in. Gana, Rudniki, Złoczew, Ożarów. Nazwiska: Jabłoński, Jarząbek, Nowakowski, Witkowski, Smaczny, Janik, Kurzyński, Janyszek,Stasiak, Kabata Jagodziński, Ćwikła, Cielas, Materac/Materacz/Materak, Besztak, Kanicki, Łyczko/Łyko, Kowalczyk, Gancarek/Garncarek, Matuszczyk/Matusiak, Mistygacz/Mitygant/Mistygant, Gajda, Dudek oraz krewni: Małolepszy, Wójcik, Kupis, Siurdyban, Ciupa, Gęsiak, Jajczak, Gagatek, Giec, Patyk, Nicota/Micota, Kędzia/Kendzia, Sztuka, Preś, Morka, Jarząb, Bernasiński/Bernaś, Cieśla, Nowak, Jeziorski, Orszulski, Paluszczak, Straszak, Pietrus, Rogala, Dugacz i wiele innych pojawiających się na tych terenach. Wertując metryki, zwróciłam uwagę na powiązania niemal między wszystkimi nazwiskami występującymi na tym terenie. Ci ludzie są spokrewnieni i spowinowaceni od pokoleń! Niewykluczone więc, że jesteśmy krewnymi.

Moi pradziadkowie Jan Smaczny (1895-1959) oraz Bronisława Smaczna zd. Nowakowska (1895-1983) urodzili się w Bieńcu parafia Pątnów/Dzietrzniki. W Bieńcu urodzili się także moi drudzy pradziadkowie: Franciszek i Leokadia (zd. Jabłońska) Jarząbkowie. Z Mierzyc pochodziła mama prababci Bronisławy Smacznej - Teofila Witkowska/Nowakowska (żona Józefa Nowakowskiego), z Łaszewa mama pradziadka Jana Smacznego - Katarzyna Witkowska/Smaczna (żona Wawrzyńca Smacznego). Obie praprababcie nie były spokrewnione. Ojciec Nowakowskiej - Jakub Witkowski przybył do Łaszewa aż z obecnego Golubia-Dobrzynia w woj. kujawsko-pomorskim. W akcie urodzenia córki Teofili zapisany został jako "żołnierz dymisjonowany emerytowalny byłych Wojsk Polskich, urodzony w mieście Golubie w Księstwie Poznańskim". Ojciec Smacznej - Antoni Witkowski przybył do Łaszewa z Gaszyna koło Wielunia. 5xpradziadek Jędrzej Jabłoński zawędrował do Bieńca aż spod Łańcuta, z miejscowości Dąbrówki. Szukam miejsca urodzenia 5xpradziadka Izydora Nowakowskiego i jego żony Ewy z Jagodzińskich (jakąś metrykę znalazłam w Złoczewie - ponad 20 km od Wielunia, imiona i nazwiska syna i synowej zgadzają się z wcześniejszymi danymi). Udało mi się odnaleźć wszystkich przodków (oraz wielu ich krewnych i powinowatych)z tych okolic aż do końca XVIII wieku. Z racji umieralności normą były przynajmniej dwukrotne ożenki. Chciałabym, aby ktoś pomógł mi odtworzyć wiek XX (posiadam częściowe dane). Szukam informacji o Janinie Kowalczyk, która mieszkała w Łaszewie. Nie wiem czy to było nazwisko panieńskie, czy po mężu. Po drugiej wojnie światowej wyjechała do Praszki lub w jej okolice. Jej mąż był prawdopodobnie fryzjerem w Mierzycach.
Ostatnia10 lata 3 miesiąc temu edycja: Elżbieta Lipińska od.
The following user(s) said Thank You: Maciej Białek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie