Topic-icon Ball Kocher Glejzer

2 lata 8 miesiąc temu #16784 przez Robert Nazarczuk
Poszukuję pochodzenia nazwisk Ball Kocher Glejzer,czy są to nazwiska niemieckie,czeskie czy żydowskie.Szukam informacji na temat najstarszych wzmianek i oryginalne pisownie tych nazwisk.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

2 lata 8 miesiąc temu #16793 przez J K R
Witam.

Romuald Kocher ma z racji swojego nazwiska opanowaną historię swoich korzeni, łącznie z metrykami.

Co do nazwiska Ball i Glejzer do to pierwsze występowało w Puszczewie do obecnych czasów, bo mieszkali tam po prostu. Byli sąsiadami Maj i Pietrzaków. Nie spotkałem się w Puszczewie z nazwiskiem Glejzer ale w Kłobucku są mieszkancy o nazwisku Glajzner i być może jest to jakaś ścieżka do poszukiwań.

Pozdrawiam.
Sądzę że są to raczej nazwiska niemieckie.

Pozdrawiam JKR.

2 lata 8 miesiąc temu #16806 przez Regina Stępnik
Nazwisko Ball występowało w Długim Kącie. Spotkałam również przy poszukiwaniach osób o nazwisku Hetner związek małżeński pomiędzy Marcelim Hetnerem i Julianną Ball z 1885 roku (Truskolasy nr 44), oraz Jana Balla w 1815 roku.

2 lata 8 miesiąc temu #16825 przez Romuald Kocher
Witam.

Jak już wspomniał pan Jan Rokosa moja rodzina wywodzi się z wiosek Węglowice (Kohlhausen) i
Puszczew (Heilmannswalde).Poraz pierwszy nazwisko Kocher we wsi Kohlhausen pojawia się w
sierpniu 1803 roku i jest to Antoni (Anton) Kocher z żoną Annąmarią oraz szóstką dzieci.
Na podstawie „listy Odessa” i dalszych poszukiwań , przybyli oni tam z miejscowości Oberroedern
w Alzacji (kraina historyczna i region administracyjny we Francji, położony w północno-
wschodniej części kraju nad Renem. Składa się z dwóch departamentów: Dolny Ren na północy oraz
Górny Ren na południu).
W wyżej wymienionej „liście Odessa” figuruje Franz Bal który przybył do Kohlhausen z miejscowości
Haefnerhaslach (Häfnerhaslach) w Wüettenberdze ( obszar ten w tym okresie należał do
Rep.Francuskiej)
Z moich poszukiwań wynika że nazwisko Kocher na tym obszaże odnotowane jest poraz pierwszy
koło roku 1620 natomiast nazwisko Ball (miejscowości; Rittershoffen,Oberseebach,Oberroedern,
Aschbach) o koło roku 1629.
Pozdrawiam
Romuald Kocher
The following user(s) said Thank You: Piotr Gerasch

2 lata 8 miesiąc temu #16887 przez Robert Nazarczuk
Witam!
Antoni Kocher był moim przodkiem.Moja 3xprababka to Józefa Ball.Jej ojciec Andrzej Ball ur.1839.Dziadkowie po ojcu to Franciszek Ball oraz Krystyna Polak.Rodzice dziadka to Franciszek senior/bądź Franz jeśli to kolonista oraz Marianna Kocher,która była córką Antoniego oraz nieznanej mi kobiety.Poszukuje jej danych,imię oraz nazwisko panieńskie.

Pozdrawiam!

2 lata 8 miesiąc temu #16888 przez Robert Nazarczuk
Julianna Ball z domu Glejzer to moja praprapraprababka wdowa po pierwszym mężu Andrzeju Ball.Najwidoczniej zmarł on przed 1885 czyli gdy moja prapraprababka Józefa miała zaledwie 15 lat.Zastanawia mnie czy miała ona jakiekolwiek rodzeństwo.Co do nazwiska Glejzer weszłem na stronę ,,Mapa Nazwisk" i jest ich bardzo dużo ,że aż całość w sąsiednim powiecie-w Piotrkowie Trybunalskim i okolicach

2 lata 8 miesiąc temu #16889 przez J K R
Moim zdaniem ta rodzina (kocher) raczej wywodzi się z rejonu miejscowości Oberroedern a na ziemiach polskich bytuje dopiero od początków 19 wieku. Podejrzewam, że nie wszyscy z rodziny Kocher wyjechali kolonizować ziemie polskie po I rozbiorze Polski.

Pozdrawiam JKR.

2 lata 8 miesiąc temu #16890 przez J K R

Robert Nazarczuk napisał: Witam!
Antoni Kocher był moim przodkiem.Moja 3xprababka to Józefa Ball.Jej ojciec Andrzej Ball ur.1839.Dziadkowie po ojcu to Franciszek Ball oraz Krystyna Polak.Rodzice dziadka to Franciszek senior/bądź Franz jeśli to kolonista oraz Marianna Kocher,która była córką Antoniego oraz nieznanej mi kobiety.Poszukuje jej danych,imię oraz nazwisko panieńskie.

Pozdrawiam!

Skoro Marianna Kocher była córka Antona(Antoniego) Kocher to jej matka miała na imię Anna Maria tak jak to napisał Pan Romuald Kocher. Pewno nie zna jej panieńskiego nazwiska bo by je wymienił.

Pozdrawiam.

Pozdrawiam JKR.

2 lata 8 miesiąc temu #16899 przez Piotr Gerasch

Robert Nazarczuk napisał: Julianna Ball z domu Glejzer to moja praprapraprababka wdowa po pierwszym mężu Andrzeju Ball.

Robercie. Twoja 4xprababka Julianna Glejzer, właściwie Julianna Elżbieta Gläser urodziła się w Puszczewie około roku 1836. Rodzina była wyznania ewangelicko-augsburskiego. Córka Jakoba i Marianny z domu Klotz. W 1853 wyszła w Czarnym Lesie (filiał parafii wieluńskiej) za Jakoba Polingera (Bollingera). Drugie małżeństwo zawarła w Truskolasach (kat.) w 1863 z Andrzejem Ballem. Linki do obu aktów ślubu podsyłam poniżej
Bollinger/Glaeser:
szukajwarchiwach.pl/8/57/0/-/5/str/1/6/1...10WjWwzrvA/#tabSkany
Ball/Glaeser:
szukajwarchiwach.pl/8/118/0/2/138/str/1/...mjWKaqRzpw/#tabSkany
W parafii truskolaskiej żyli inni Glaeserowie, a z jednego z aktów małżeństwa wynika, że pochodzili z podlublinieckich Kochcic. Niewykluczone, że to jedna rodzina.
Pozdrowienia
Piotr

2 lata 8 miesiąc temu #16902 przez henryk gierlik

2 lata 8 miesiąc temu #16920 przez Romuald Kocher
Witam ,
i chciał bym uzupełnić kilka informacji dotyczących rodziny Kocher a przedewszystkim jej
pierwszego (i jak mi wiadomo jedynego przybyłego z dawnej Republiki Francuskiej) przedstawiciela
Antona Kocher.
Żoną jego była Marianna ( często zapisywana jako Mari Anna) Herzog ur. około roku 1762 a
pochodziła z Nowej Bryzgowii (Breisgau) zm.02.08.1835 w Kohlhausen.
Wyżej wymienieni zawarli związek małżeński w 1782 roku w Oberrödern.
Wraz z nimi przybyła do Kohlhausen (Węglowic) szóstka dzieci, byli to;
Johann Lorenz Kocher ur. w roku 1782
Ursula (Urszula) Kocher ur. w roku 1788
Nicolaus (Mikołaj) Kocher ur. w roku 1790
Andreas (Andrzej) Kocher ur. w roku 1792
Barbara Kocher ur. w roku 1793
Magdalena Kocher ur. w roku 1801, już na nowym miejscu w 1803 roku urodziła się
Katarzyna Kocher.

Pozdrawiam
Romuald Kocher

2 lata 8 miesiąc temu #16921 przez henryk gierlik

2 lata 8 miesiąc temu #16944 przez Wojciech Okoń
Moi przodkowie też pochodzą od tych Glaeserow z Czarnego Lasu, a wywodzą się od Niemca, katolika Joesa Georga GLAESER, ur. 21.06.1771 w Quckspring (Silberbrub). Glaeserowie byli na liście Odessa. Chętnie skontaktuję się z potomkami Glaeserów!

2 lata 8 miesiąc temu #16949 przez Piotr Gerasch
Wojciech, a gdzie tu była mowa o Glaeserach z Czarnego Lasu?
Piotr

2 lata 8 miesiąc temu #16951 przez J K R
"Drugie małżeństwo zawarła w Truskolasach (kat.) w 1863 z Andrzejem Ballem."

Ball Andrzej s. Franciszka i Krystyny lat 23 w tym czasie był wdowcem (oo 26.11.1863 r.) tak jak jego nowa małżonka Julianna lat 25.
Ball 1859 r. poślubił Rubik Maryannę c. Wincentego i Katarzyny z d. Tol, która zmarła w 13.11.1862 r. o godz. 23 w Puszczewie bez potomstwa.

Pozdrawiam JKR.

2 lata 8 miesiąc temu #17061 przez Robert Nazarczuk
Jestem ciekaw jak nazywali się rodzice Franciszka Ball.Wiem że ojciec był Niemcem i nazywał się tak samo-Franz,natomiast matka obiło mi się o uszy że prawdopodobnie Nowak ale pewności niemam.

2 lata 8 miesiąc temu #17065 przez J K R

Robert Nazarczuk napisał: Jestem ciekaw jak nazywali się rodzice Franciszka Ball.Wiem że ojciec był Niemcem i nazywał się tak samo-Franz,natomiast matka obiło mi się o uszy że prawdopodobnie Nowak ale pewności niemam.

Robet przecież piszesz wyżej, że jest to Franz Ball i Marianna Kocher.

JKR.

Pozdrawiam JKR.

2 lata 8 miesiąc temu #17067 przez Romuald Kocher
Panie Robercie,
W ostatnich dniach zadałem sobie trud i przejżałem w (szukajearchiwach) akty urodzeń parafi Truskolasy z okres 1808 – 1815 i znalazłem akty urodzeń,
Rok 1810, akt urodzenia nr.229 Ball Adam
Rok 1811, akt urodzenia nr.87 Ball Barbara
Rok 1813, akt urodzenia nr.114 Ball Magdalena
Rok 1815, akt urodzenia nr.23 Ball Jan
rodzicami wyżej wymienionych dzieci byli Ball Franciszek i tak jak już pan wspomniał Anna Maria
Kocher. Po przeliczeniu dat dotyczących wieku według mnie Franciszek Ball urodził się około roku
1783 a Anna Maria Kocher około roku 1785. Jako świadkowie wymieniani są Urszula Kocher i Adam
Ball jego urodziny określam na 1762 i według mnie to on może być ojcem Franciszka ale to jest tylko
domniemanie.Trzeba by było przejrzeć akta zgonów z następnych lat i może znajdzie się akt zgonu
Adama Ball z którego dowie się pan czegoś więcej.
Jeśli chodzi o Urszule Kocher to jest ona żeczywiście córką Antona Kocher i Marianny Herzog i tu
powstaje pytanie czy żeczywiście Anna Maria Kocher nie jest córką wyżej wymienionych.
Szukanie w francuskich dokumantach jest stosunkowo mozolne. Innym wyjściem było by
znalezienie aktu zgonu Anny Mari Ball z domu Kocher.
Pisze pan że przodek pana był niemcem, jeśli Franz (Franciszek) Bal(Ball) z list ODESSA jest pana
przodkiem a jego żoną Anna Maria z domu Kocher to pochodzili z obszaru należącego do
Republiki Francuskiej i byli francuzami.
Romual Kocher

2 lata 8 miesiąc temu #17101 przez Wojciech Okoń
o ile mi wiadomo, to tam się strasznie militarnie kotłowało, raz byli we Francji, raz w Niemczech, potem znów we Francji... wszystko zależało od tego kto kogo i dokąd właśnie gonił. Osobiście uważam jednak, że byli Niemcami.

2 lata 8 miesiąc temu #17115 przez Romuald Kocher
„Alzacja” niemiecka czy francuska?
Jeden z najsławniejszych Alzatczyków, artysta Tomi Ungerer powiedział, "Alzacja jest jak toaleta Europy, zawsze jest zajęta!" czterokrotnie Alzatczycy zmieniali narodowość, raz byli niemcami, innym razem francuzami. Były długie okresy, gdzie Alzatczycy byli pod wpływami niemieckimi.
Po rzymianach obszar na zachód od Renu został zajęty przez Alemanów, później była to część niemieckiego cesarstwa. Dopiero zgodnie z „Pokojem Westfalskim”w 17.Wieku, Alzacja dostaje się pod wpływy francuski.
Po francuskiej rewoluci Alzacja została ostatecznie przyjąta przez naród francuski. Ale w następstwie kolejnych wojen przynależność Alzacji zmieniała się nieustannie. Po wojnie Niemiecko-Francuskiej w latach 1870/71 Alzacja stała się znowu niemiecka. Po klęsce w pierwszej wojnie światowej Niemcy musiały odstąpić Alzację ponownie.W roku 1940 narodowi socjaliści zajeli Alzacje aż do 1944 roku, i dopiero po zakończeniu tego ciemnego okresu histori Alzacja wróciła na stałe do Francji.

2 lata 8 miesiąc temu #17119 przez J K R
Nie ma co się rozciągać po wiekach historii Alzacji bo to nie da odpowiedzi co do narodowości Ball. Raczej trzeba by skupić się na latach od I rozbioru Polski a więc od czasu jurysdykcji pruskiej na ziemiach polskich na których osiedlili się kolonizatorzy do np. utworzenia Księstwa Warszawskiego. Trzeba też wziąć pod uwagę to, że spis "Odessa" nie jest pewno cały i nie dotyczy wszystkich osiedleńców z Prus bo tu nie ma żadnej wątpliwości, że to zarządził (kolonizacje tych ziem) król pruski a nie francuski. Poddaje też w wątpliwość to, że z okresu lat 1803 r. (spis Odessa) są to to pierwsi osadnicy. Ze wspomnień P. Szleper jaki znajduje się na stronach tego forum wynika jasno, że osiedlili się na ziemiach, gdzie już były wybudowane (kilka) budynki mieszkalne/gospodarcze a więc ktoś musiał to wcześniej wybudować i pewno nie byli to "tubylcy" tych ziem bo Puszczew i Węglowice to był dziewiczy las. Rdzennych mieszkańców okolicy była jednak dość mocno ograniczona "wolność" przez ich nadzorców/właścicieli. Wniosek z tego jest taki, że musieli wcześniej przed 1800 r. już jacyś fachowcy-cieśle, kowale i inni na te tereny przybyć i te zabudowania postawić a nie trwało to przecież tydzień czy dwa.

JKR

Pozdrawiam JKR.

2 lata 8 miesiąc temu #17124 przez Romuald Kocher
Franz BALL albo BOLL ur.się około roku 1751. Zmarł po roku 1803, żonaty z Maria Eva EISENMANN. Franz mieszkał przed miesiącem Lipcem 1803 roku w Stundwiller, Bas-Rhin, France. Od roku 1804 w „Königsbach“, Bukowiec, Pabianice, Kalisz, Polska.
Maria Eva EISENMANN ur.sią około roku 1760. Zmarła po roku 1803. Maria mieszkała przed miesiącem Lipcem 1803 w Stundwiller, Bas-Rhin, France.
Z tego związku urodziły się następujęce dzieci:
BALL, Anna Magdalena g.1775 -
BALL, Catharina g.1782 -
BALL, Elisabeth g.1790 -
BALL, Franz g.1790 -
BALL, Franz g.1777 -
BALL, Heinrich g.1794 -
BALL, Joseph g.1781 -
BALL, Magdalena g.1802 -
BALL, Maria Eva g.1792 -
BALL, Marianna g.1797 -
BALL, Martin g.1797 -

Franz BALL ur.się około roku 1777. Zmarł po roku 1803, żonaty z Anna Maria LOCHER (KOCHER) przed 1803rokiem. Franz zamieszkiwał o Grudnia 1802 w Kuhlhausen - Węglowice, Krzepice, Kalisz, Polska. Wcześniej mieszkał w Stundwiller, Bas-Rhin, France.
Anna Maria LOCHER (KOCHER) ur. się około roku 1786. Sie starb nach April 1803. Anna mieszkała wcześniej w Stundwiller, Bas-Rhin, France.

Anna Magdalena BALL ur. się około roku 1775. Zmarła po roku 1803. Wyszła za mąż za George SCHOLLER. Anna Magdalene mieszkała wcześniej w Stundwiller, Bas-Rhin, a od Grudnia 1802 w Kuhlhausen - Węglowice, Krzepice, Kalisz, Polska.
Joseph BALL ur. się około roku 1781. Zmarł po roku 1803, żonaty z Magdalena EISENZEMMER . Joseph zamieszkiwał na przełomie lat 1801/1802 w Nowe Gałęzewo, Ciążeń, Poznań, Polska. Wcześniej mieszkał w Aschbach, Bas-Rhin, France.

2 lata 8 miesiąc temu #17179 przez Robert Nazarczuk
Bardzo dokładny ten opis.Z tym że tu pisze że Franciszek ur.w 1777 a zmarł w 1803,a w akcie narodzin mojego 4xpradziadka Andrzeja Ball pisze iż ojcem był Franciszek a to było w 1839,czyli 33 lata po jego śmierci.Więc zastanawia mnie jaki też to Franciszek Ball mógł być jego ojcem?..Może jest nim tak jak powyżej zasugerowano Jan Ball ur.1815.to pasowałoby idealnie.Matką Andrzeja jest na pewno Krystyna z domu Polak ur.1820,to akurat pasuje.Problem tylko z tym ojcem.

2 lata 8 miesiąc temu #17181 przez Piotr Gerasch
Zmarł po 1803 a nie w 1803; a to spora różnica
PG

2 lata 8 miesiąc temu #17187 przez Romuald Kocher
Tak jak zaznaczył pan Piotr chodzi tu o stwierdzenie że Franciszek
(Franz)Ball zmarł po roku 1803.
Powyższy wykaz tłumaczyłem na język polski z przekazów niemieckich z okresu czsowego 1799-1804.

Jeśli chodzi o dokładną date zgonu, tej trzeba szukać w archiwach
polskich.

Czas generowania strony: 0.627 s.