Lustracja województwa krakowskiego 1789

Więcej
4 lata 6 miesiąc temu #37434 przez Mateusz Bogacz
Lustracja województwa krakowskiego 1789 was created by Mateusz Bogacz
Witam. Czy posiada ktoś z państwa dostęp do Lustracji województwa krakowskiego 1789 ? Potrzebuje odszukać nazwisko Bogacz . Według indeksu jest pod nr Lwk 562 .

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 6 miesiąc temu - 4 lata 6 miesiąc temu #37435 przez Rafał Molencki
Replied by Rafał Molencki on topic Lustracja województwa krakowskiego 1789
Mam pełny tekst tej lustracji w wydaniu pań profesor Falniowskiej-Gradowskiej i Rychlikowej z 1963 roku. Oryginał jest w AGAD. To bardzo obszerny dokument, więc musiałby Pan podać nazwy miejscowości, a przynajmniej starostwo. Jeśli chodzi o kłobuckie (wg naszej wyszukiwarki tam występuje to nazwisko) to w Grodzisku widzę Antoniego i Błażeja Bogaczów z rodzinami, a w Wałęczowie Wawrzyńca Bogacika. Jest to strona 562, a więc pewnie o nich chodzi.

Antoni Bogacz, żonaty, syn Maciej l.10, Józef l.2, Kaźmierz l.5, córka Salomea l. 13, Maryjan(na) l. 11, brat żołnierz 21

Błażej Bogacz, żonaty, syn Marcin l. 24. Tadeusz 20, obydwa żołnierzami

w oryginale jest to na kartach 14v i 15 rękopisu, gdyby chciał Pan zamówić skan tabeli w AGAD. Jeśli potwierdzi Pan, że to chodzi o nich i chce wiedzieć, jakie szczegółowo mieli powinności, to proszę napisać i podam późno wieczorem. A w Wałęczowie:

Wawrzyniec Bogacik, żonaty, syn Maciej l. 11, Wincenty l.5
Ostatnia4 lata 6 miesiąc temu edycja: Rafał Molencki od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 6 miesiąc temu #37437 przez Mateusz Bogacz
Replied by Mateusz Bogacz on topic Lustracja województwa krakowskiego 1789
Witam. Interesuje mnie rejon Proszowic .

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 6 miesiąc temu #37438 przez Jacek Wolski
Replied by Jacek Wolski on topic Lustracja województwa krakowskiego 1789
Witam
Czy może Pan sprawdzić nazwisko Wolski, które może wystąpić  w miejscowościach Jędrzejów, Nagłowice, Sierosławice, Końskie, Włoszczowa.
Dziękuję i pozdrawiam :-) 

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 6 miesiąc temu #37444 przez T.A. Bogacz
Replied by T.A. Bogacz on topic Lustracja województwa krakowskiego 1789
Witam p. Rafała - jestem potomkiem Błażeja Bogacz ożenionego  w 1685 r. w Grodzisku . Jaka jest możliwość otrzymania ksero stron 14 i 15 , abym mógł porównać to z moim drzewkiem . Antoni Bogacz ur. 1759 r.  musiał być żonaty 3 krotnie , bo nic nie wiem  o dzieciach : Salomea , Marianna , Maciej .a także bracie Błażeju . Ojcem Antoniego  był Błażej B.  Jeżeli chodzi o Waleńczów to wszystko się zgadza z Wawrzyńcem .

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 6 miesiąc temu - 4 lata 6 miesiąc temu #37445 przez Rafał Molencki
Replied by Rafał Molencki on topic Lustracja województwa krakowskiego 1789
Panowie,  odpowiadam zbiorczo na wszystkie trzy posty.

1. Lustracja województwa krakowskiego obejmowała tylko i wyłącznie królewszczyzny. Nie są uwzględnione w niej wsie prywatne, kościelne, itd. Część I obejmuje powiaty: krakowski, proszowicki i ksiąski. Część II powiat lelowski, starostwa kłobuckie i brzeźnickie.
Proszowice były miastem królewskim, ale protokół lustracyjny powiatu proszowickiego (inaczej niż pozostałych) zawiera wyłącznie dane zbiorcze, bez wymieniania poszczególnych chłopów i ich zobowiązań pańszczyźnianych.

2. Włoszczowa i Końskie leżały w województwie sandomierskim, więc nie może ich być w tej lustracji. Pozostałe miejscowości wymienione przez p. Jacka należały do woj. krakowskiego, ale najwidoczniej ich status był inny, nie były królewszczyznami. Natomiast widzę, że np. Jędrzejów i Nagłowice są ujęte w spisie ludności woj. krakowskiego z lat 1790-1791:

szukajwarchiwach.pl/29/30/0/3#tabJednostki

i tu proszę sprawdzić, czy są jacyś Wolscy, gdyż opisane są (dwukrotnie) miasta, miasteczka i wsie dom po domu z wszystkimi mieszkańcami, ich wiekiem, itd. w ramach przynależności do konkretnych parafii. Są opisane powiaty krakowski, ksiąski i lelowski, oddzielnie chrześcijanie i wyznawcy judaizmu.

3. Co do postu pana Bogacza (Dives) - jak pisałem powyżej - ja dysponuję jedynie edycją tekstu lustracji z 1963 roku, w której edytorki zaznaczają dokładnie kolejne strony oryginalnego rękopisu lustracji przechowywanego w Archiwum Głównym Akt Dawnych (AGAD) w Warszawie. Archiwum to wykonuje odpłatnie skany zamówionych materiałów - sam zamawiałem parę miesięcy temu i otrzymałem kopie po kilku tygodniach.

Mieszkańcy Grodziska w star. kłobuckim są opisani na stronach 14 verso i 15 recto wg opisu Pań Profesor, edytorek. Jest to Archiwum Skarbu Koronnego (zbiór 1/7/0), Dział 9:  
9 ASK XLVI — Lustracje, rewizje i inwentarze dóbr królewskich

szukajwarchiwach.pl/1/7/0/9/044A?q=lustr...&page=1#tabJednostka

Proszę wyraźnie zaznaczyć, że chodzi o starostwo kłobuckie, wieś Grodzisk. W razie wątpliwości można napisać mail do AGAD lub zadzwonić. Można też przyjechać do pracowni naukowej osobiście i samemu zrobić zdjęcia, ale najpierw trzeba się upewnić, czy stan zachowania rękopisu na to pozwala.

Wg tabeli lustracji przeprowadzonej latem 1789 w domostwie Antoniego Bogacza z Grodziska (1 dym do lustracji - 1 chałupa + 1 stodoła. 1/2 roli, nie było ogrodu) zamieszkiwali: 1 dorosły mężczyzna (on sam), 2 dorosłe kobiety,  3 małoletnich mężczyzn, 1 maloletnia kobieta, razem 7 osób. Nie miał konia, ani pszczół, za to 2 woły, 2 krowy, 16 owiec. Powinności pańszczyźniane tygodniowo: 1 ciągłe, 2 piesze. Tłoki rocznie:  3 ciągłe i 3 piesze. 12 łokci przędów. 1 kapłon + 10 jaj. Danina pieniężna za osep, przędzę i drób 4 złote. Czynszyk 23 grosze.
Ostatnia4 lata 6 miesiąc temu edycja: Rafał Molencki od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie