Nieznanice

Więcej
3 lata 9 miesiąc temu #40326 przez Michał Bancerz
Replied by Michał Bancerz on topic Nieznanice
Panie Krzysztofie
wrócę do mojego zdjęcia
pisze Pan o Adelinie z Wunschów Wunsche
w www.kandziora.pl/wp-content/uploads/2011/09/Renska-Wies.pdf znalazłem, że żyła w latach 1877-1939
pasowałaby wiekiem do tej starszej pani w czarnym kapeluszu
a może Pan podać datę urodzenia i smierci Katarzyny ze Szczudlików Wunsche Schicht?

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 9 miesiąc temu #40327 przez Leszek Leszek
Replied by Leszek Leszek on topic Nieznanice
częściowo zgadłeś. wiadomość wrzuciłem ci na skrzynkę. zobacz w prywatnych wiadomościach

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 9 miesiąc temu - 3 lata 9 miesiąc temu #40330 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Nieznanice
Nie posiadam daty urodzenia i zgonu Katarzyny ze Szczudlików Wunsche Schicht. 
Nieznanice nabył Zygmunt Denhoff od Marcina Pągowskiego. Zygmunt Denhoff podkomorzy wieluński i starosta bolesławski (zmarły w 1694 r.). W księgach grodzkich i ziemskich wieluńskich zachował się "Inwentarz Części w Nieznanicach Wielmożnego Imci Pana Zygmunta Denhoffa Podkomorzego Wieluńskiego Bolesławskiego Starosty od Imci Pana Martiana Pągowskiego kupioney in anno Millesimo Sexcentesimo Nonagesimo Primo Die Decima Tertia Augusti spisany". Czyli 13 sierpnia 1691 r. Nie wiem jednakże czy jest to równocześnie data kupna Nieznanic, czy tylko data samego opisu dóbr. Nawet jeśli to tylko opis dóbr, to zapewne zostały one kupione niewiele wcześniej. Denhoffowie skupili majątki ziemskie położone wokół Kruszyny. Prawdopodobnie wszystkie w XVII wieku. Należałoby dokonać kwerendy w księgach ziemskich i grodzkich wieluńskich, aby ustalić dokładne daty. Materiał ten znajduje się w AGAD i nie jest w całości dostępny ze względu na zły stan niektórych ksiąg. Poza tym akta są przeważnie po łacinie. Na razie brakuje chętnych aby opracować ten ogromny materiał, ponieważ byłoby to zadanie niezwykle czasochłonne. Wyrywkowo przeglądałem z tego tylko niektóre jednostki. 
Nieznanice nabył Felicjan Gogolewski od hr. Franciszka Załuskiego 18.02.1804 r. za 24.666 talarów i 16 gr., tj. 148.000 zł. Franciszek Załuski był prawnukiem Zygmunta Denhoffa. Wynika z tego, że wieś ta w XVIII w. stanowiła własność potomków Zygmunta Denhoffa. 
Witkowice A nabył Felicjan Gogolewski od różnych właścicieli, tj. od Michała Tomickiego 18.01.1789 r., od Walentego Piotrowskiego 17.01.1791 r. za 9000 zł, od Antoniego Karlińskiego 7.04.1791 r. za 9000 zł, od Zofii ze Strzeleckich podówczas zamężnej Kredowskiej 3.01.1792 r. za 1000 zł. 
Witkowice B Urban Jackowski razem z bratem Maciejem objęli po zmarłym ojcu w 1766 r. Imienia zmarłego ojca nie podano. Po śmierci Macieja pozostał po nim małoletni syn Kacper, którego opiekunem stał się brat jego ojca - Urban, co zapisano 13.10.1796 r. Felicjan Gogolewski nabył część od Urbana Jackowskiego 9.03.1801 r. za 3500 zł. 
To jedyne informacje jakie posiadam o dobrach Nieznanice i Witkowice w XVII i XVIII wieku. 
Ostatnia3 lata 9 miesiąc temu edycja: Krzysztof Łągiewka od.
The following user(s) said Thank You: Michał Mugaj, witold wilk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 9 miesiąc temu #40341 przez witold wilk
Replied by witold wilk on topic Nieznanice
Dziękuję Panie Krzysztofie.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
1 rok 4 tygodni temu #44687 przez Donat Jozef Herszel
Replied by Donat Jozef Herszel on topic Nieznanice
Witam. Jeżeli chodzi o Witkowice fajnie to opisał Pan Krzysztof przy opisie moich przodków Leopolda Kotwicz Wyrzykowskiego na tym forum. Proszę poszukać Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 - 1945. (Art 66)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie