Topic-icon Cybuch

3 tygodni 2 dni temu - 3 tygodni 2 dni temu #32412 przez GRZEGORZ BORECKI
Witam,

czy Cybuch to Żyd?

za podpowiedź dziękuję
Grzegorz

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

3 tygodni 2 dni temu #32421 przez Piotr Gerasch
Źle postawione pytanie
The following user(s) said Thank You: Maria Nowicka

3 tygodni 2 dni temu #32423 przez GRZEGORZ BORECKI
Proszę zatem Panie Piotrze mnie oświecić, kim jest Cybuch? W akcie ślubu (z 1792 roku) mojego przodka zapisano Cybuch ...

Pozdrawiam
Grzegorz

3 tygodni 1 dzień temu #32424 przez Stanisław Jegier
Czy może Pan załączyć skan tego aktu ślubu?

3 tygodni 1 dzień temu #32428 przez GRZEGORZ BORECKI
Witam,
skan aktu w załączniku ...

Jest to akt ślubu moich 5 x pradziadków

Piotra Strzeszyny (spolszczone) pisane pierwotnie Szczechy (Szczech - według wikipedii to nazwisko pochodzenia żydowskiego) i Franciszki Grochowiny (córka Walentego i Zofii). Małżeństwo zawarto w parafii Ostrowite. Ich potomstwo zapisywane różnie: Szczech, Szczeszka, Szczeszniak ...

Za pomoc dziękuję
Grzegorz
Załączniki:

3 tygodni 1 dzień temu #32430 przez Stanisław Jegier
Jest to akt ślubu Piotra Cybuch i Franciszki Grochowiak.
Pochodzenia nazwiska Cybuch można jedynie domyślać się. Sądzę, że któryś z przodków, a może on sam, palił fajkę i otrzymał przezwisko cybuch, które następnie stało się nazwiskiem Cybuch.

Odnośnie żydowskiego pochodzenia nazwiska Szczech, to mam poważne zastrzeżenia /proszę nie traktować wikipedii jako absolutnie prawdziwego źródła informacji, tam jest sporo nieścisłości/.
Żydzi w Polsce używali wyłącznie imion, w XVIII w. byli zmuszani do przyjmowania nazwisk i z reguły przyjmowali nazwiska kończące się na -ski, -icz.
Przyjmuje się , że nazwiska krótkie są na pewno polskie.

Pozdrawiam
Stanisław Jegier

3 tygodni 1 dzień temu #32431 przez J K R

Stanisław Jegier napisał: Żydzi w Polsce używali wyłącznie imion, w XVIII w. byli zmuszani do przyjmowania nazwisk i z reguły przyjmowali nazwiska kończące się na -ski, -icz.
Przyjmuje się , że nazwiska krótkie są na pewno polskie.

Pozdrawiam
Stanisław Jegier

Daleko idące uproszczenie.

1. Może Pan to uzasadnić, rozwinąć kto ich zmuszał?

2. Poniatowski, Kochanowski, Niesiołowski, Wiśniewski, Olszewski, itd. to nie polskie nazwiska?

Pozdrawiam JKR.

3 tygodni 1 dzień temu - 3 tygodni 1 dzień temu #32432 przez GRZEGORZ BORECKI
Panie Stanisławie, dziękuję za te zbyt proste objaśnienia ...
Niestety nie mogę się z Panem zgodzić ...

poniższy akt nie może być aktem ślubu Piotra CYBUCHA ... (biorąc pod uwagę, że Cybuch to nazwisko)
Franciszka Grochowina rodzi się w Sierniczu Wielkim (parafia Ostrowite) w 1768 ... w tej samej wsi rodzą się jej siostry i bracia, którzy w latach 1790 w Sierniczu Wielkim zawierają związki małżeńskie. Przeglądając akta ślubów z parafii Ostrowite z lat 1760 - 1826 jest tylko ten jeden akt ślubu Franciszki Grochowiny z Piotrem ...
Poza tym ich dzieci, rodzące się również w Sierniczu Wielkim ( w tym mój 4x pradziadek Walenty) zapisywani są, o czym już wspomniałem jako Szczech. Wikipedia podaje, że nazwiska Szczech/Szczęch to jedne z popularniejszych polskich nazwisk pochodzenia żydowskiego ... Znalazłem też pracę magisterską zamieszczoną w internecie, w której autorka piszę, że Żydów określano mianem m.in. Cybuchów ...

niemniej dziękuję Panie Stanisławie, każda uwaga jest mile widziana
Pozdrawiam
Grzegorz

3 tygodni 1 dzień temu #32433 przez Stanisław Jegier
Proszę poczytać odpowiednią literaturę lub choćby wypowiedzi na stronie PTG.
Ja nie napisałem, że wymienione przez Pana nazwiska nie są polskie.
Nie miałem zamiaru pisać elaboratu czy choćby wykładu.

Pozdrawiam
Stanisław Jegier

3 tygodni 1 dzień temu #32434 przez GRZEGORZ BORECKI
Panie Stanisławie, odbiegamy od tematu ...
A jeśli już odbiegamy, może dysponuje Pan "takową literaturą" ... chętnie poczytam.

To co znalazłem przed chwilą w internecie i zamieszczam poniżej w pełni rozwiewa moje wątpliwości ...
Wspomnienia Pana Ryszarda (Reuven, Ryzio) Majus, Tel Awiw, 1992

Fragment wspomnień odnośnie Cybucha zamieszczam w załączniku ...

Cały tekst do poczytania pod linkiem:
www.zydzi.lubaczow.pl/index.php?kat=wspomnienia&id=4

Raz jeszcze dziękuję
Pozdrawiam, Grzegorz
Załączniki:

3 tygodni 1 dzień temu #32435 przez Piotr Gerasch
Póki co ma Pan akt ślubu Piotra Cybucha i ani wzmianki o żydowskości tegoż, poza własnymi przekonaniami. Jak mniemam, akt jest z katolickiej parafii, więc i ślubujący katolikiem jest, bo gdyby miało być inaczej wielebny skwapliwie by to odnotował. Tyle i tylko tyle. Reszta to hipoteza, być może nie do dowiedzenia

3 tygodni 1 dzień temu #32437 przez GRZEGORZ BORECKI
Witam,

jest Pan pewien, Panie Piotrze, że w 1792 roku "wielebny skwapliwie by to odnotował" czy to tylko Pańska hipoteza?
Poza tym napisał Pan kilka postów wcześniej "Źle postawione pytanie" nie rozwinąwszy tematu ...
Może postawione poprawnie (mniemam, że Pan wie jak powinno brzmieć) wniosło by "coś nowego" do dyskusji ...

Pozdrawiam
Grzegorz

3 tygodni 1 dzień temu #32438 przez Stanisław Jegier
Gdybym był księdzem powiedziałbym - AMEN.

Pozdrawiam Wszystkich, a szczególnie Pana Piotra.
Stanisław Jegier
The following user(s) said Thank You: Maria Nowicka

3 tygodni 1 dzień temu #32439 przez Piotr Gerasch
1. Jakie pytanie kryje się w konstrukcji "czy Cybuch to Żyd"? Żadne i każde. Dla genealoga żadne.
2. W akcie jest mowa o 3 krotnych zapowiedziach etc. Zasady udzielania sakramentów były skodyfikowane. Gdyby ślubujący był innego wyznania znalazłoby to odzwierciedlenie w zapisie. Tu ślubuje Piotr Cybuch a nie Piotr Żyd.
Tyle

3 tygodni 1 dzień temu - 3 tygodni 1 dzień temu #32440 przez Maria Nowicka
Spotkałam się z aktem ślubu: parafia Przybynów, rok 1802, łacina, Pan młody Jan Dobrowolski i przy nazwisku określenie "neofita". Jego konwersja (niestety bez podania wcześniejszego nazwiska) miała miejsce w parafii Irządze dwa lata wcześniej.

3 tygodni 1 dzień temu #32444 przez GRZEGORZ BORECKI
Dobry wieczór Panie Piotrze,

pozwoli Pan, że tylko podziękuję Panu za udział w konwersacji, gdyż w żaden sposób nie potrafię odnieść się do Pana ostatniego postu ... z prostej przyczyny - jest on dla mnie niezrozumiały.

Pozostanę przy swoim rozumieniu aktu ślubu moich 5 x Pradziadków.

Pozdrawiam
Grzegorz

3 tygodni 10 godzin temu - 3 tygodni 10 godzin temu #32455 przez Tomasz Kukuła
Coś się nam klimat rozmowy ostatnio na forum psuje :(
Panie Grzegorzu, zadał Pan nieprecyzyjne pytanie, jak na nie odpowiedzieć?
Stąd uwaga Piotra.
Widzę, że ma Pan swoją koncepcję rozwiązania zagadki i stara się usilnie ignorować rzeczowe uwagi kolegów.
Ja też uważam, że w księdze kościelnej pisanej ręką księdza katolickiego nie mogło być aktu ślubu żyda z katoliczką.
Ani w XVIII wieku, ani w XXI wieku.
Wspomnienia Żyda z Lubaczowa to słaby dowód na poparcie Pana koncepcji.

JKR czytaj Waćpan wiadomości na które odpowiadasz. Pan Stanisław nie sugerował, że nazwiska z końcówką -ski nie są polskie a jedynie napisał, że Żydzi przyjmowali takie nazwiska.
The following user(s) said Thank You: Szymon Gruca, Piotr Gerasch, Stanisław Jegier

3 tygodni 7 godzin temu - 3 tygodni 6 godzin temu #32460 przez GRZEGORZ BORECKI
Witam Panie Tomaszu,

fakt, zgodzę się z Panem, pytanie było być może mało precyzyjne ale od jego zamieszczenia na stronie TGZC wyjaśniłem w jakim kontekście je zadałem.

Zresztą bez tych wyjaśnień jak Pan sobie odpali google i wpisze "żyd cybuch" pojawi się kilkanaście linków do stron, w których jasno jest napisane, iż Żydów przezywano Cybuchami (przykłady zamieściłem w postach wyżej). Oczywiście nie potwierdza to w 100 % mojej tezy ale również jej nie wyklucza ...

A co jeśli Piotr z aktu był neofitą bez nazwiska (co w przypadku Żydów było chlebem codziennym)
i jedynym skojarzeniem księdza co do jego osoby była jego dotychczasowa przynależność religijna. Zapisał go przezwiskiem.

Jeszcze jedno Panie Tomaszu ... żadnych uwag tu nie ignoruję, wręcz przeciwnie za wszystkie jestem bardzo wdzięczny, doceniam fakt i dziękuję ludziom, którzy biorą udział w naszej rozmowie.

Pozdrawiam
Grzegorz

Czas generowania strony: 0.332 s.