Dziecko nieślubne bez matki!

Więcej
6 lata 23 godzin temu #33543 przez Rafał Molencki
Replied by Rafał Molencki on topic Dziecko nieślubne bez matki!
Zgadzam się, że ortus to pochodzenie, także miejsce pochodzenia. Ale słowo illegitimi ewidentnie oznacza nieprawe łoże, dziecko nieślubne, a nie z nieznanego ojca - wtedy byłoby słowo (pater) ignotus. Skłaniam się ku temu, aby uznać, że Jurczyński uznał za swoje dziecko matki, która zmarła przy porodzie, a on jednak był jego sprawcą. Nie wiem, czy dobrze myślę...

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 9 miesiąc temu #34039 przez Stanisław Jegier
Replied by Stanisław Jegier on topic Dziecko nieślubne bez matki!
Indeksując akty zgonu z 1847 r. , w Kłomnicach, spotkałem dzisiaj metrykę zgonu 9-letniego chłopca gdzie jest podany ojciec i napisane przez księdza "matka niewiadoma".
Stanisław.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 9 miesiąc temu #34045 przez Michał Urbaniak
Replied by Michał Urbaniak on topic Dziecko nieślubne bez matki!
Tak z ciekawości, Panie Stanisławie - kto zgłaszał zgon? Sam ojciec?
Zawsze mnie zastanawiały okoliczności zgłaszania zgonów. Błędy w metrykach (niekoniecznie te dotyczące wieku), te niewiadome właśnie.

W jednym z aktów z mojej rodziny zmarła figuruje jako swoja własna córka. A jednym ze zgłaszających był syn.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 9 miesiąc temu #34047 przez Stanisław Jegier
Replied by Stanisław Jegier on topic Dziecko nieślubne bez matki!
Zgłaszało 2 rolników, nie podano powiązań rodzinnych.
Na temat błędów i "kwiatków" w metrykach napisano już, na różnych forach, kilkaset, jeżeli nie tysiące postów.
Stanisław.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 8 miesiąc temu #34049 przez Ireneusz Niemczyk
Replied by Ireneusz Niemczyk on topic Dziecko nieślubne bez matki!
W przypadku zgonu dziecka, którego danych matki nie podano, tutaj może być przypadek osób przybyłych świeżo do danej miejscowości i zgon dziecka mógł nastąpić dość szybko, a otoczenie nie zapoznało się z daną rodziną, jedynie mając wiedzę, że matka była zmarła przed zgonem tegoż dziecka. Zapewne nie ma chrztu tego dziecka w parafii, której zgon został zgłoszony.

Taka sugestia z mojej strony.

Pozdrawiam,

Ireneusz Niemczyk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie