Zmiana nazwiska - Zwierzyniec

Więcej
11 lata 2 miesiąc temu #7967 przez Joanna Tomżyńska
Replied by Joanna Tomżyńska on topic Zmiana nazwiska - Zwierzyniec
Mój przodek najpierw występował jako Byk, potem jako Byk zwany Wieruszem, następnie jako Wierusz zwany Bykiem potem jako sam Wierusz. A obecnie joko Wierus.

I tak dołączył do "rodowitych " Wieruszów.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 2 miesiąc temu - 11 lata 2 miesiąc temu #7968 przez Tomasz Krzywanski
Replied by Tomasz Krzywanski on topic Zmiana nazwiska - Zwierzyniec
jesli chodzi o Wieruszow rodowitych to pojawili sie w Krzepiach, Klobucku bardzo wczesnie. Zbiednieli, zajeli sie rzemioslem, rolnictwem i zostali zdeklasowani.Osiedli w miescie i utracili prawa szlacheckie.
www.slownik.ihpan.edu.pl/search.php?q=wierusz&d=0&t=0
Ostatnia11 lata 2 miesiąc temu edycja: Tomasz Krzywanski od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 2 miesiąc temu #7969 przez Błażej Pawlica
Replied by Błażej Pawlica on topic Zmiana nazwiska - Zwierzyniec
Jeśli chodzi o Zwierzyniec i zmianę nazwiska - to mam doświadczenie.

Rok 1785:

Rok 1786:

W jeden rok z Porajów staliśmy się Pawlicami. Moim zdaniem było to spowodowane właśnie tym, że Zwierzyniec zamieszkiwało coraz więcej osób, a pula nazwisk była mocno ograniczona.
Fajnie jest to przedstawione na mapach Reymanna - każdy przysiółek Zwierzyńca ma nazwę od nazwiska osób, który zamieszkiwali.

Do dzisiaj z resztą funkcjonują tamte nazwy, na mapach geoportal.gov.pl (warstwa Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych).
Na starych mapach Olkowie, na współczesnych Olki. Jest nawet do dzisiaj Porajka.... :)
A co do nazwiska Przygoda, to muszę poszukać w swojej 'bazie' - nazwisko często przy przeglądani ksiąg 'rzucało' mi się w oczy.

Jeszcze jedno - spis ludności:
9. Chałpa Jan Przygoda (37) żeniaty, Konstancya żona (35), Paweł syn (13), Roch syn (11), Patrycy syn (1), Magdalena córka (6), Kunegunda córka (4)
10. Chałpa Błażej Przygoda (35) żeniaty, Agnieszka żona (23), Kunegunda córka (1), Maryanna służąca (16)

pozdrawiam,
Błażej Pawlica, Częstochowa

genealogia.net.pl

Pawlica, Poraj - Częstochowa, Krzepice - Zwierzyniec, Popów
Ceglarek, Tałajczyk, Kardas - Wąsosz Górny, Popów, Kamieńszczyzna
Bebel - Częstochowa, Adamów, Małogoszcz - Cieśle, Wielgomłyny

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 2 miesiąc temu #7972 przez Łukasz Tomczyk
Replied by Łukasz Tomczyk on topic Zmiana nazwiska - Zwierzyniec
To prawda, że w Zwierzyńcu przewijają się raptem trzy-cztery główne nazwiska, u mnie oprócz Przygodów jest to Grzyb i Izydorczyk. W paru aktach przewija się nazwa Janice, z mapy Reymanna wynika, że mogły by to być zaznaczone tam Janiki.

Osób o nazwisku Przygoda było sporo, ale w księgach które przeglądałem większość z nich jest związana bardziej z Kukowem.

Jeśli chodzi o wspomnianego wcześniej Rocha, to jego rodzicami byli Józef i Petronela z Dębczyńskich.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 2 miesiąc temu #7975 przez Stanisława Markowska
Replied by Stanisława Markowska on topic Zmiana nazwiska - Zwierzyniec
U mnie w XVIII wieku równolegle są Marki, Marchoccy, Krawce i Krawczyki. Różnie w różnych aktach. W Spisie Komisji Porządkowej Cywilno-Wojskowej Woj. Krakowskiego z 1790-91 są Krawczykami. Widać jak powstawało nazwisko Marek-Markowski. Różnie z tym bywało w początkach XVIII wieku, ponoć nawet niektóre matki mogły przybierać nazwisko zięcia. Zależy jak podali księdzu, byli niepiśmienni więc nie sprawdzali.Ksiądz też mógł źle słyszeć. SM

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 2 miesiąc temu #7977 przez Hanna Hofman-Polańska
Replied by Hanna Hofman-Polańska on topic Zmiana nazwiska - Zwierzyniec
też Elijasiński,Helijasiński,Heliasz(to te same nazwiska

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie