Jan Kiepura

Więcej
9 lata 2 miesiąc temu #17695 przez Tomasz Krzywanski
Replied by Tomasz Krzywanski on topic Jan Kiepura
dziadek mojej zony chodzil z nim do klasy. Kiepura, o ile sie nie myle, mieszkal w kamienicy, gdzie pozniej mieszkala rodzina Maternów. Mial tez piekna karte w POW i powstaniu slaskim
The following user(s) said Thank You: Tea Åkerlund

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 2 miesiąc temu #17705 przez Tea Åkerlund
Replied by Tea Åkerlund on topic Jan Kiepura
Witam Pana
Moje panienskie nazwisko to Kiepura Teodozja pochodze zCzestochowy.rodzice ojca mojego pochodza z Klobuck Zlochowice Wrenczyca Bielki Bor, Ja narazie jeszcze nie dotarlam do dokumentow dalszych.Nie jestem pewna czy jestem z Janem spokrewniona.Pozdrawiam

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 2 miesiąc temu - 9 lata 2 miesiąc temu #17722 przez J K R
Replied by J K R on topic Jan Kiepura
Na pierwszym zdjęciu pokazane jest miejsce, budynek, gdzie na świat przyszedł Jan Kiepura i jego brat Władysław.

Widok obecny a dokładnie z maja 2012 r.
www.google.pl/maps/place/Majowa+6,+Sosno...f075f1b8126e!6m1!1e1

No i zdjęcie ostatniego, wiecznego spoczynku na Powązkach w Warszawie.

Pozdrawiam JKR.
Załączniki:
Ostatnia9 lata 2 miesiąc temu edycja: J K R od. Powód: błąd
The following user(s) said Thank You: Tea Åkerlund

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 2 miesiąc temu #17727 przez Tea Åkerlund
Replied by Tea Åkerlund on topic Jan Kiepura
fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-a...d861f9624423538a50ce


Zdjencie Kiepura ojciec Franciszek w sierodku i Jego synowie od prawej Jan i Wladyslaw.
Kiedy Janek byl chory i nie mogl spiewac zastempowal go brat Wladyslaw ludzie nie odrozniali ich gdyz ich glos niczym sie nie roznil. Tylko ze Jan mial wiencej placone niz jego brat.Kiedy Jan byl chory albo wyczerpany wyjezdzal do brata do Kanady i tam odpoczywal.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 2 miesiąc temu #17729 przez Tea Åkerlund
Replied by Tea Åkerlund on topic Jan Kiepura

Tea Åkerlund napisał: fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-a...d861f9624423538a50ce


Zdjencie Kiepura ojciec Franciszek w sierodku i Jego synowie od prawej Jan i Wladyslaw.
Kiedy Janek byl chory i nie mogl spiewac zastempowal go brat Wladyslaw ludzie nie odrozniali ich gdyz ich glos niczym sie nie roznil. Tylko ze Jan mial wiencej placone niz jego brat.Kiedy Jan byl chory albo wyczerpany wyjezdzal do brata do Kanady i tam odpoczywal.

Zdjencie z okresu powstan Slaskich.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 2 miesiąc temu - 9 lata 2 miesiąc temu #17748 przez J K R
Replied by J K R on topic Jan Kiepura

Tea Åkerlund napisał: fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-a...d861f9624423538a50ce


Zdjencie Kiepura ojciec Franciszek w sierodku i Jego synowie od prawej Jan i Wladyslaw.
Kiedy Janek byl chory i nie mogl spiewac zastempowal go brat Wladyslaw ludzie nie odrozniali ich gdyz ich glos niczym sie nie roznil. Tylko ze Jan mial wiencej placone niz jego brat.Kiedy Jan byl chory albo wyczerpany wyjezdzal do brata do Kanady i tam odpoczywal.


Ja mam Pani Teodozjo ciut inną wiedzę na temat zamieszkania Władysława Kiepury bo od przyjazdu w latach 40 XX wieku aż do swej śmierci 11 czerwca 1998r. mieszkał na Florydzie /Fort Lauderdale/ z rodziną.

Początkowo Władysław chciał zostać aktorem, lecz w latach 20. ściągnięty przez Jana do Warszawy, podjął naukę śpiewu u prof. Tadeusza Leliwy (pedagoga Jana). Przez prawie trzydzieści lat prasa światowa informowała o tym, że Jan Kiepura zazdrosny o głos, talent i sławę swojego brata Władysława, zabraniał mu występów, a to milczenie opłacał comiesięczną pensją. Te plotki dziennikarskie tak bardzo pobudziły wyobraźnię czytelników, że powielano je bez końca, nie bacząc na rosnącą sławę Władysława, który odnosił sukcesy w wielu renomowanych teatrach świata, na czele z mediolańską La Scalą. Władysław rozpoczął studia filozoficzne na Uniwersytecie Warszawskim i za namową brata rozpoczął naukę śpiewu u miejscowych pedagogów (m. in. u Enzo Leliwy), a następnie studiował wokalistykę u włoskich mistrzów. Edukację jego organizował i finansował oczywiście brat Jan, będący wówczas u szczytu sławy. Miłość braterska była wielka. Jan zawsze w listach zachęcał Władysława do wytrwałej nauki oraz do podporządkowania sztuce całego życia ( z tym były największe kłopoty). Oprócz pięknej barwy tenorowego głosu, natura obdarzyła Władysława ciekawością życia i zepchnęła sztukę na dalszy plan. Ponadto musiał on przez całe sceniczne życie mierzyć się z legendą brata. Przybrał więc pseudonim Ladis, bo jak sam twierdził chce sobie wywalczyć nazwisko dzięki własnej pracy. Wielkiej kariery jednak nie zrobił.

Idąc śladami brata, Władysław Kiepura bierze się za kupno i sprzedaż nieruchomości. Dorabiając się sporego majątku osiada na Florydzie w Fort Lauderdale. W przeciwieństwie do brata Władek do końca swoich dni mówił czysta polszczyzną, bez śladu akcentu amerykańskiego. – Ze spokojem i rozwaga opowiadał swoje dzieje i brata, pozostawiając język nienaruszony – tak Jerzy Waldorff wspominał polską wizytę Władysława w roku 1972.

W załączniku zdjęcie z dedykacją Franciszka Kiepury 1920 r.

Pozdrawiam JKR.
Załączniki:
Ostatnia9 lata 2 miesiąc temu edycja: J K R od. Powód: bład
The following user(s) said Thank You: Tomasz Krzywanski, Tea Åkerlund

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie