Do Pana Piotra Lisa

Więcej
7 lata 5 miesiąc temu #27731 przez Maria Helena But
Replied by Maria Helena But on topic Zagadka Koniecznych z Iwanowic
Witam
Szkoda,że nic nie dały moje informacje...Ja też szukałam więcej danych o w/w Annie ale nie ma.Chciałam znaleźć Jej akt urodzenia -ani śladu.Prawdopodobnie wpisany Jej wiek jest nieprawdziwy.Nazwisko Heluszka występuje - to już dobry znak .
A jeżeli chodzi o informacje o zakupie ziemi przez mojego 2 prapradziadka to już od Pana otrzymałam Wielkie dzięki. A tak przy okazji czy słyszał Pan cokolwiek o nazwisku Giszka z Kołaczkowic /konkretnie Antonina i jej syn Ignacy / Pozdrawiam Marysia

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 5 miesiąc temu #27732 przez GRZEGORZ BORECKI
Replied by GRZEGORZ BORECKI on topic Zagadka Koniecznych z Iwanowic
:)
Czy Anna Heluszka leży w krgu Pani zainteresowań genealogicznych?.
Niestety, nazwisko Giszka słyszę po raz pierwszy.

PS. na nazwisko But trafiłem przeglądając (prawdopodobnie) parafię Drużbin. Stamtąd do Kołaczkowic przybyli moi Pasternakowie, Śliwki i Zagozdowie.

Grzegorz

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 5 miesiąc temu #27750 przez Maria Helena But
Replied by Maria Helena But on topic Zagadka Koniecznych z Iwanowic
Witam
Anna Haluszka nie leży w kręgu moich poszukiwań, chciałam tylko pomóc.
Jeżeli chodzi o nazwisko GISZKA to jest córka wspomnianego wcześniej Antoniega But .Przybyła z ojcem jako wdowa z dwójką dzieci - jednego syna traci w 1873 r. a drugi Ignacy żeni się w 1902 r. z panną Antczkówną i ślad po nich się urywa...Zaciekawiła mnie ta informacja o parafii Drużbin k/Poddębic próbowałam trochę poszukać ale nic z tego nie wyszło.Gdyby Pan sobie coś przypomniał to proszę o podanie w którym roku/byłoby łatwiej szukać/
Panie Grzegorzu mam jeszcze jedno pytanie : czy orientuje się Pan kto dobrze zna parafię Miedźno?M.But

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 5 miesiąc temu - 7 lata 5 miesiąc temu #27757 przez Piotr Lis
Replied by Piotr Lis on topic Zagadka Koniecznych z Iwanowic
Iwanowicka linia Heluszków to moja linia po mieczu i najważniejsza dla mnie, opracowana przeze mnie do roku 1729. Przeszukałem swoje notatki i mogę dodać trochę informacji.

Wszystko wskazuje na to, że Stanisław Konieczniak urodzony w Iwanowicach, którego akt chrztu znajduje się w księgach parafii Wilkowiecko w roku 1863 jest poszukiwanym przez Ciebie:
familysearch.org/ark:/61903/3:1:939X-CNS...362858501&cc=2115410

Był nieślubnym dzieckiem, dlatego jest synem "panny", a swoje nazwisko zachował po matce. Panny z nieślubnymi dziećmi były uznawane za - jak by nie nazwać - gorsze, w metrykach określano je czasami jako bezmężne (eufemizm) lub jako "virgo deflorata”.

W moich notatkach udało mi się odnaleźć akt zgonu Anny z Koniecznych Heluszki (akt nr 287/1870 Kłobuck):
familysearch.org/ark:/61903/3:1:33SQ-GTR...363110601&cc=2115410
Córka Macieja i Rozalii, urodzona - jeżeli dobrze czytam - na Śląsku, żeby było ciekawiej.
Mąż: Jan Heluszka.

Tutaj jest ślub brata Anny, Filipa Koniecznego (akt nr 12/1867 Kłobuck):
familysearch.org/ark:/61903/3:1:33SQ-GP4...363081301&cc=2115410

Odnalazłem jeszcze dwa akty, które rzucają nieco światła na postać Anny: na początku odnalazłem akt zgonu Piotra Koniecznego, który także był synem nieślubnym Anny Koniecznej:
+ Konieczny Piotr akt nr 261 k. 27 1867
syn bezmężnej Anny Koniecznej
familysearch.org/ark:/61903/3:1:33S7-9P4...363087801&cc=2115410

Dopiero odnalezienie aktu urodzenia Piotra Koniecznego vel Heluszki pozwoliło kilka rzeczy ustalić:
Akt nr 96/1867 Iwanowice (parafia Wilkowiecko)
familysearch.org/ark:/61903/3:1:939X-CNS...362858901&cc=2115410

Janem wymienionym w akcie małżeństwa Stanisława Koniecznego mógł być wymieniony w akcie urodzenia Piotra Koniecznego Jan Kowalik, może był ojcem nieślubnych dzieci Anny Koniecznej i poczuł się w obowiązku być ojcem chrzestnym? Może wpisano go w akcie małżeństwa, bo był opiekunem Stanisława Koniecznego?

Nie zmienia to faktu, że nie wiadomo mi jest, skąd wzięło się nazwisko Heluszka przy Annie. Dlaczego powiązano ją z tą rodziną, skoro nie potrafię znaleźć jej aktu ślubu? Dodatkowo w akcie zgonu określona jest jako wdowa - też nie wiedzieć czemu. Jeżeli dobrze odczytuję - jej zmarłym mężem był jakiś Jan Heluszka. Może Heluszką nazywano Jana Kowalika? Nie wiem. Raczej żaden Jan Heluszka nie był jej ślubnym mężem, a ona sama była raczej "panną z dzieckiem".

Rodzicami Anny i Filipa byli Maciej Konieczko vel Konieczny i Rozalia z Kików. Ich aktu ślubu nie odnalazłem, prawdopodobnie Rozalia pochodziła z parafii za granicą ze Śląskiem, może z Bodzanowic? Tutaj jest jej akt zgonu:
+ Konieczkowa z Kików Rozalia akt nr 37 k. 118 1846 parafia Kłobuck
familysearch.org/ark:/61903/3:1:S3HT-D17...363049101&cc=2115410

A tutaj jest akt drugiego ślubu Macieja Konieczki vel Koniecznego:
Konieczko Maciej z Katarzyną Kałuzianką
akt nr 36 k. 93 1846 parafia Kłobuck
familysearch.org/ark:/61903/3:1:33S7-9P4...363073401&cc=2115410

Będę jeszcze miał w pamięci ten temat, może coś jeszcze znajdę.

w zainteresowaniach: Lis i Heluszka (Iwanowice, później Rębielice Królewskie), Włodarczyk, Sabat, Tronina (Rębielice Królewskie)
Ostatnia7 lata 5 miesiąc temu edycja: Piotr Lis od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 5 miesiąc temu #27768 przez GRZEGORZ BORECKI
Replied by GRZEGORZ BORECKI on topic Zagadka Koniecznych z Iwanowic
Witam Panie Piotrze,
to co Pan dla mnie zrobił to mistrzostwo świata. Jestem niezmiernie wdzięczny.
Posiadam całą genealogię Koniecznych z Iwanowic ... jednak osoba Anny Koniecznej była/jest na tyle tajemnicza że nie byłem w stanie połączyć wszystkiego w całość.

Zacznijmy od początku Maciej Konieczny ( ur. 23.02.1799 Iwanowice, w akcie urodzenia rodzice zapisani: Antoni i Justyna Niconkie - chodziło zapewne o Miconka od Mika - Kotów nie Koniecznych! a chrzestną jest Petronela Kowalik) jest synem Antoniego Koniecznego i Justyny Mika (pochodziła z Cyganki).
Maciej miał faktycznie 2 żony:
1) Rozalię Kyik zm. 24.02.1846 Iwanowice akt 38 lat 40
2) Katarzynę Kałuża

Dzieci Macieja i Rozalii: Filip, Jan, Michał, Marianna, Julianna i nasza JOANNA ANNA KONIECZNA
Dzieci Macieja i Katarzyny: Jan, Marianna, Jakub, Kazimierz, Antoni, Michał, Józefa, Jadwiga, Antonina, Zuzanna

JOANNA ANNA KONIECZNA ur. ok. 1830 roku (jak wynika z jej aktu ślubu i to by się pokrywało z jej wiekiem podanym w akcie urodzenia Stanisława) w Bażanowicach Marlu (gmina Goleszów, powiat cieszyński, woj. śląskie) - zgodnie z tym co zapisano w akcie ślubu.

Ślub JOANNY (ANNY) KONIECZNEJ z Piotrem (!) Heluszka (s. Fabian, Magdalena Leszczyńska) ma miejsce 22.08.1853 roku w Kłobucku (akt 57)

familysearch.org/ark:/61903/3:1:33SQ-GP4...363073401&cc=2115410

Czy posiada Pan w swoich zbiorach informacje o Piotrze Heluszka ? jego wspólnym potomstwie z Anną?

Wynikałoby z powyższego, iż Piotr musiał umrzeć przed rokiem 1863 i potem Anna miała nieślubne dzieci:
1) Stanisława (mój 2 x pradziadek) ur. 1863
2) Piotra ur. 1867
3) Mariannę ur. 1870, zm. 18.06.1871 Iwanowice (akt 142) mcy 6, zgon zgłasza brat Anny Filip Konieczny. Zgon Marianny wskazuje nam, iż Anna musiała umrzeć przy jej porodzie (28.11.1870).

Powyższy wywód wciąż jednak nie tłumaczy skąd w obu aktach ślubu mojego 2x pradziadka Stanisława jako ojciec figuruje Jan Konieczny, matką jest Anna z Heluszków. Pomimo tego wszystko dzięki Panu nabrało bardziej namacalnych kształtów za co jeszcze raz dziękuję.

Liczę na dalszą korespondencję.
Z pozdrowieniami!
Grzegorz

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 5 miesiąc temu - 7 lata 5 miesiąc temu #27769 przez Piotr Lis
Replied by Piotr Lis on topic Zagadka Koniecznych z Iwanowic
Nie miałem zapisanego w notatkach drugiego ślubu Piotra Heluszki, więc stąd i zamieszanie. W jego akcie można przeczytać:

"a panną Joanną Konieczną panną córką Macieja rolnika w wsi Iwanowicach zamieszkałego i zmarłej Rozalii z Kików małżonków, w Bo[d]zanowicach Śląsku urodzoną, w Iwanowicach przy ojcu mieszkającą, lat dwadzieścia dwa mającą".

Czyli tak jak pisałem wyżej - Rozalia z Kików pochodziła najpewniej z Bodzanowic, w ogóle - Kikowie to rodzina związana z parafią w Bodzanowicach, więc tam należałoby szukać aktu ślubu Macieja Koniecznego i Rozalii, a także urodzenia Joanny/Anny.

Piotr Heluszka był synem Fabiana i Magdaleny z Leszczyńskich, ur. VII 1805 w Iwanowicach [metryka Danków], jego pierwszą żoną była Małgorzata z Kitów (akt ślubu nr 35/1826 w Kłobucku).

Piotr umiera w 1857 roku:
+ Piotr Heluszka, syn Fabiana i Magdaleny z Leszczyńskich, zm. 17 I 1857 w Iwanowicach
familysearch.org/ark:/61903/3:1:33SQ-GP4...363086501&cc=2115410

Piotr i Anny z Koniecznych mają chyba tylko jednego syna - nomen omen - Jana:
Jan, syn Piotra Heluszki i Anny z Koniecznych, ur. 15 VI 1856 w Iwanowicach, metryka Wilkowiecko

Może to dlatego wpisano to imię do aktu ślubu Stanisława Koniecznego? Nie znalazłem aktu zgonu Jana Heluszki, więc kto wie.

w zainteresowaniach: Lis i Heluszka (Iwanowice, później Rębielice Królewskie), Włodarczyk, Sabat, Tronina (Rębielice Królewskie)
Ostatnia7 lata 5 miesiąc temu edycja: Piotr Lis od. Powód: poprawa

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie