Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy

Więcej
9 lata 4 miesiąc temu #16670 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Wiek, Nr 232 z 5(17).1887, s. 3
Sprzedaż dóbr. W dniu 11 października w wydziale cywilnym sądu okręgowego piotrkowskiego zostały sprzedane następne majątki:
1. Osada młynarska Brzózki gm. Popów pow. częstochowskiego (79 mórg 93 pręty) nabywca Antoni Kossowski za 2112 rubli. Na poprzedniej niedoszłej do skutku licytacji osada ta szacowaną była na 5500 rubli.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 3 miesiąc temu #16855 przez Kamil Łyko
Replied by Kamil Łyko on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Cześć,
w opisie miejscowości Wąsosz Górny na Wikipedii czytamy:

"Vansosche wieś z dawna królewska wchodziła w skład starostwa brzeźnickiego. W roku 1564 osada w województwie sieradzkim miała łanów 12 czynszowych – karczmarze mieli 1,5 łana, zdun na półłanku, młyn na Warcie, młynek na strudze Trzebce. Dochód 101 fl 24 grosze 13 den. Wg lustracji dóbr królewskich z 1632 w Wąsoszu było 6 kmieci ,którzy gospodarzyli na 6 łanach ziemi . We wsi było też 6 wolnych kmieci (3 łany ziemi), 6 wolnych ogrodników ,którzy płacili 30 florenów czynszu oraz 3 karczmarzy : Jacob Chama , Nicolaum Kotek i Petrum Pierzchała. Młyn na krzepickiej rzece dzierżawił młynarz Liczko. Wójtostwo wąsoskie dzierżyli na podstawie przywileju królewskiego z 1607 Adriano Wolski et Barbarae de Noskow"

Źródło: Lustracja województw wielkopolskich i kujawskich 1628-1632 ,cz II województwo sieradzkie,s.113-114.


Szczególnie z racji nazwiska dzierżawcy interesuje mnie młyn na krzepickiej rzece (czyli Liswarcie). Czy na mapie młynów na forum jest ten młyn oznaczony? Czy ma ktoś o nim jakieś inne informacje?



@Krzysztof,
czy jest gdzieś dostęp do elektronicznej wersji gazety "Wiek"


_
Pozdrawiam,
Kamil

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 3 miesiąc temu #16955 przez Zbyszek Rubin
Replied by Zbyszek Rubin on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Zainteresowała mnie informacja na temat "Młyn Dąbie" czy ktoś wie coś więcej na ten temat? tzn: gdzie istniał i czyją był własnością.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 4 tygodni temu #18382 przez A Mordal
Replied by A Mordal on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Właścicielami młyna w miejscowości Łykowe - Pustkowie Wilkowiec parafia Wierzchlas byli: przed 1753 rokiem Urban i Zuzanna Kij vel Kik, nastepnie Marcin i Agata Kij vel Kik a po nich Idzi Kij vel Kik z żoną Rozalią zd. Walińska. Sa to moi przodkowie. Niestety nie znam pozostałych właścicieli. Pozdrawiam Andrzej

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 4 tygodni temu - 9 lata 4 tygodni temu #18388 przez Arkadiusz Pluta
Replied by Arkadiusz Pluta on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Jeśli chodzi o młyn Dąbie to w moim drzewie Ewa Suchan z domu Socha wdowa z Krasawy (Sochowie i Suchanowie dwa rody kaczmarskie) wyszła drugi raz za mąż w Zrębicach za Andrzeja Ślęzaczka z Dąbia w 1715 roku. Wcześniej jej siostra Agnieszka w 1697 r. w Zrębicach wyszła za Jana Ślęzaczka młynarza z Kucelina. Jednym ze świadków był też Jakub Ślęzaczek. Młyn więc był gdzieś na Kucelinie. Znalazłem też opis procesu na tym forum o łąki gdzie stał ten młyn - www.genealodzy.czestochowa.pl/pl/tgzc/ak...sci/344-projekt-huta
Ostatnia9 lata 4 tygodni temu edycja: Arkadiusz Pluta od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 3 tygodni temu #18459 przez Jakub Bendkowski
Replied by Jakub Bendkowski on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Dziękuję za ten wątek. Mnie interesuje przede wszystkim młyn na pustkowiu Chrapoń, który kilka miesięcy temu został zburzony przez prywatnego właściciela. Mój 3 razy pradziad wybudował go podobno w 1800 r. Młyn udało mi się jeszcze zobaczyć w stanie "agonalnym". Dziś przeglądając internet dowiedziałem się, że został dosłownie zrównany z ziemią. Szukam informacji o rodzinie Bendkowskich z Chraponia/Mstowa. Podobno pierwszym z rodziny na tym terenie był Jan/syn Feliksa, budowniczy młyna. Jeśli ktoś miałby jakieś informacje dotyczące mojej rodziny i się nimi podzieli, to będę zobowiązany.
Załączniki:

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie