Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy

Więcej
9 lata 3 tygodni temu #18460 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Jakubie, wszystkie dane metrykalne Mstowa (do 1815 ) ma w swoim zasobie Amadeusz Szklarz-Habrowski

www.genealodzy.czestochowa.pl/pl/tgzc/sp...e-w-latach-1615-1815

(Nie znam jego adresu e-m; proszę skontaktować się z Jackiem Tomczykiem)
The following user(s) said Thank You: Jakub Bendkowski

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 2 tygodni temu #18473 przez Arkadiusz Pluta
Replied by Arkadiusz Pluta on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Wg książki "Średniowieczne dzieje nadwarciańskiego Mstowa" Jacka Laberscheka w 1569 r. kanonicy z klasztoru wydzierżawili ten mocno zniszczony młyn Chrapoń Aleksandrowi Będkowskiemu, synowi uprzedniego dzierżawcy Jana Będkowskiego, zobowiązując go do odbudowy obiektu z drewna zwiezionego z lasów Krasice i do wzniesienia obok piły, czyli tartaku. Jego istnienie poświadczone jest w materiałach źródłowych z doby sejmu czteroletniego (1788-1792).

Także pobierane były dziesięciny przez kanoników z Chraponia wg dokumentów finansowych z lat 1703-1734 - familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-1942-29...,363545601,363764501

Z pustkowia Chrapoń lub też młyna pochodzą też Chrapońscy - znalazłem ich w bocznej linii mojego drzewa.
The following user(s) said Thank You: Zdzisława Rajczyk, Jakub Bendkowski, Monika Pyrgiel

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 2 tygodni temu #18514 przez Tomek Janas
Replied by Tomek Janas on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Młyny Klucza Koziegłowskiego
MŁYN NA PUSTKOWIU WINOWSKIM

Dzień dobry.
Dziś, tak jak w nagłówku, chciałbym zaprezentować nieco informacji o młynie w Winownie, o którym jak dotąd wiadomo chyba najmniej.

Młyn w okolicach Winowna nazywany jest w księgach parafialnych różnie: Młyn w Winownie, Młyn na Pustkowiu Winowskim, Młyn za Winownem, Młyn Zawinowski czy Młyn Winowski. Sam młyn jest wymieniany m.in. w "Dziejach Rzeniszowa i Markowic" lecz autor nie podaje, kto był tamtejszym młynarzem.

Przeglądając śluby z 1810 roku trafiłem na ślub Grzegorza Matyi z Małgorzatą Blachel. Zapisane jest tam, że Grzegorz był synem Franciszka, Majstra Kunsztu Młynarskiego na Pustkowiu Winowskim osiadłego.
Franciszek w 1773 roku poślubił Agnieszkę Psonkę z Rzeniszowa. Udało mi się znaleźć 4 synów z tego związku:
*1774 Andrzej
*1776 Karol 1x ??? 2x 1811- Joanna Laświczówna.
*1783 Jan
*1786 Grzegorz

Pani Teresa Łukasik pisała kiedyś na forum o Kazimierzu Matyi z Młyna w Winownie, który 1750 roku pochował swoją trzyletnią córeczkę Kunegundę.

Kunegunda urodziła się w 1747 roku jako córka Kazimierza i Teresy Matyjów. Idąc tym tropem znalazłem inne dzieci Kazimierza i Teresy. Od 1740 roku w parafii rodzą się dzieci Kazimierza i Teresy Młynarczyków, od 1747 Kazimierza i Teresy Matyjów, a od 1760 Kazimierza i Marianny Matyjów. Nie udało mi się znaleźć w parafii ślubu Kazimierza ani z Teresą, ani z Marianną, za to w 1739 Kazimierz Młynarczyk wstępuje w związek małżeński z Katarzyną Szewcówną (dzieci takiej pary też nie zauważyłem w księgach parafialnych)

Dzieci Kazimierza Młynarczyka/Matyi z Winowna:
*1740 Sebastian Młynarczyk, Kazimierza i Teresy, Winowno
*1742 Antoni Młynarczyk, Kazimierza i Teresy, Winowno
*1744 Małgorzata Młynarczyk, Kazimierza i Teresy, Winowno
*1747 Kunegunda Matyja, Kazimierza i Teresy, Winowno
*1750- Franciszek Matyja, Kazimierza i Teresy, Młyn w Winownie

*1760- Katarzyna Matyja, Kazimierza i Marianny, Młyn Zawinowski
*1761- Jan Matyja, Kazimierza i Marianny, Młyn w Winownie
*1763- Łukasz Matyja, Kazimierza i Marianny, Młyn Winowski
*1766- Franciszka Matyja, Kazimierza i Marianny, Winowno

Pozdrawiam
Tomasz J.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 2 tygodni temu #18515 przez Danuta Blachnicka-Łebek
Replied by Danuta Blachnicka-Łebek on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Młyn Dąbie jest w Częstochowie ul. Żeromskiego.
The following user(s) said Thank You: Arkadiusz Pluta

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 2 tygodni temu #18518 przez Damian Jureczko
Replied by Damian Jureczko on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Młyn na Pustkowiu Winowskim

1707r. urodzenie Casimira syna Walentego Mateyczyka i Zofii z Winowna,
familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-1-12886...,364454401,362961201

Możliwe,że to późniejszy młynarz Kazimierz Matyja. Wcześniej rodziły się na tym młynie dzieci Grzegorzowi Strąk i jego zonie Mariannie. W 1725 był nawet Kazimierz-ale zbyt młody by w 1740 mieć dziecko.



Damian Jureczko
The following user(s) said Thank You: Tomek Janas

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 2 tygodni temu - 9 lata 2 tygodni temu #18542 przez Arkadiusz Pluta
Replied by Arkadiusz Pluta on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Znalazłem, że młyn wodny (zbożowy) Dąbie był dokładnie przy ul. Żeromskiego 18 w Częstochowie o czym mówi akt nacjonalizacji z 14 listopada 1950 r, gdzie widnieje pod pozycją 23.
Ostatnia9 lata 2 tygodni temu edycja: Arkadiusz Pluta od.
The following user(s) said Thank You: Halina Klimza

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie