Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy

Więcej
7 lata 8 miesiąc temu #26694 przez Marzena Sosnowska
Replied by Marzena Sosnowska on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Panie Witoldzie i Pan ma rację i ja mam rację :) trochę poszperałam - Rębielicach i okolicy było sporo Truninów.
Żona Macieja Szaflika Marianna z Brzozków Truninowa była wdową po Antonim Trunina młynarzu, który zmarł w 1831
skoro Apolonia Fiszer urodziła w 1939 r. to nie mogła być córką Marianny żony M. Szaflika
matka Apolonii była Marianna Tronina pewnie z domu
imiona w ramach rodzin się powtarzają więc czasem łatwo się pomylić
natomiast mnie zastanawia dlaczego w akcie zgonu Marianny primo voto Truninia secundo Szaflik Ludwik Fiszer młynarz określony jest jako "zięć" zmarłej - ale może to być całkiem inny Ludwik
może kiedyś do tego się dojdzie, ale to nie jest mój najważniejszy wątek
pozdrawiam
Marzena Sosnowska
The following user(s) said Thank You: Witold Śpiewak

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 7 miesiąc temu #26778 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Osada młynarska Troniny.
Osada młynarska Troniny wydzielona z Dóbr Rządowych Krzepice i sprzedana w ręce prywatne.
W 1875 r. osada młynarska Troniny posiadała powierzchnię 23 morgi i 26 prętów.
W 1928 r. osada młynarska Troniny posiadała powierzchnię 11.4364 ha, tj. 20 mórg i 128 prętów.
Błażej Patorski nabył tę osadę od Skarbu Królestwa 8/20.07.1875 r. za 457 rubli i 50 kopiejek.
Apolinary Bolesław Patorski syn Błażeja odziedziczył tę osadę na zasadzie darowizny przez poprzedniego właściciela Błażeja Patorskiego syna Karola na podstawie aktu darowizny z dnia 1/14.04.1908 r. Wartość osady oszacowano na 16.000 rubli.
The following user(s) said Thank You: Michał Mugaj, Witold Śpiewak, Andrzej Patorski

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 7 miesiąc temu #26805 przez MARIA MICHNIEWSKA
Replied by MARIA MICHNIEWSKA on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Szanowna Pani,w księgach metrykalnych jest akt ślubu Ludwika Fiszera z Marianną Troniną.Jej siostra
Franciszka poślubiła Edwarda Tajchmana,a następnie Kazimierza Orzełka.Zarówno Edward jak i syn jego i Franciszki Troniny Piotr występują w metrykach Szaflików.Studiowałam te księgi,gdyż Tajchmanowie
są moimi krewnymi i dzierżawili młyn w Pustkowiu Podgóry.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 7 miesiąc temu #26814 przez Marzena Gajdziak
Replied by Marzena Gajdziak on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
witam serdecznie ,
u mnie występuje to nazwisko ,
z moich informacji wynika że mieszkali w parafii Sączów obecnie gmina Bobrowniki w powiecie będzińskim .
Feliks Fiszer żeni się z Magdalena Twardokęs i maja dzieci , ja odnalazłam tylko 2 ich dzieci czyli Mikołaja i Juliannę .
Feliks ur ok 1825r.

Marzena A. M.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 7 miesiąc temu #26820 przez Witold Śpiewak
Replied by Witold Śpiewak on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Pytając 2 tygodnie temu o młyn w Rębielicach Królewskich – Pustkowie Górnik i podając właścicieli, a może dzierżawców, nie liczyłem na tak liczne zainteresowanie szczególnie rodziną Fiszer (Fisiel). Dla osób chcących kontynuować poszukiwania Fiszerów podaję poniżej kilka odnalezionych ostatnio wskazówek:
- drzewo rodziny Fiszerów, zawierające min. dane Ludwika Fiszera (wyrazy szacunku dla autora za profesjonalizm): gw.geneanet.org/griz?lang=en&pz=wladysla...=0&p=andrea&n=fiszer
- klika osób z tego drzewa można odnaleźć w „Poznań projekt” poznan-project.psnc.pl/
- akt urodzenia Ludwika Fiszera nr 31/1816 par. Kraszewice (pow. Ostrzeszów) w www.szukajwarchiwach.pl/
- akt ślubu Ludwika Fiszer i Marianny Tronina nr 44/1836 par. Kłobuck (Marianna była córką Marianny Szaflik z pierwszego małżeństwa z Antonim Troniną, jej akt urodzenia nr 80/1818 par. Danków)
- ta rodzina Fiszerów nie miała korzeni w Sączowie. Wczesne pokolenia to nie młynarze lecz kowal, mistrz huty żelaznej, fryszer (hutnik).

Jednak głównie interesuje mnie historia młyna na Górniku w Rębielicach Królewskich. Będę wdzięczny na wszelkie informacje

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 7 miesiąc temu #26930 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Osada młynarska Wiercica.
Osada młynarska Wiercica wchodząca w skład dóbr Ekonomia Poczesna.
W 1880 roku jej powierzchnia wynosiła około 49 mórg i 208 prętów ziemi w Wiercicy i 12 mórg we wsi Staropole. Razem ponad 61 mórg.
W 1934 r. powierzchnia osady wynosiła 34.5404 ha.
Osada młynarska Wiercica posiadała formę prawną osady wieczysto czynszowej.
Rubin Torenberg syn Jakuba nabył tę osadę 29.05/10.06.1880 r. od Samuela Żarskiego za 11.000 rubli.
Szaja i Blima Rajzman oraz Szloma Szaju nabyli osadę 5/17.03.1881 r. od Rubina Torenberga za 10.000 rubli.
Szaja i Blima Rajzman sprzedali swe części Piotrowi Wojtakowi 25.06/7.07.1893 r. za 2200 rubli.
Szlama Szaju i Piotr Wojtak całość osady sprzedali 18/30.08.1893 r. braciom Piotrowi i Kazimierzowi Piaszczyk synom Ludwika za 4200 rubli.
18/30.08.1899 r. Kazimierz Piaszczyk nabył od brata jego część za 3000 rubli i stał się jedynym właścicielem osady.
4.10.1934 r. Kazimierz Piaszczyk południową połowę tej osady wraz z ziemią na Staropolu oraz połowę młyna i zabudowań sprzedał Antoninie Stawińskiej za 10.000 zł. Antonina Stawińska zobowiązała się również do wypłacania corocznie Kazimierzowi Piaszczykowi do końca jego życia 300 zł począwszy od 1935 r.
4.10.1934 r. Kazimierz Piaszczyk północną połowę tej osady wraz z ziemią na Staropolu oraz połowę młyna i zabudowań sprzedał Edwardowi Ruskowi za 23.000 zł. Edward Rusek zobowiązał się również do wypłacania corocznie Kazimierzowi Piaszczykowi do końca jego życia 300 zł począwszy od 1935 r. Ponieważ Edward Rusek zamierzał wstąpić w związek małżeński z Eugenią Kulik z którą ustanowił wspólność majątkową, nabyta przez niego północna część osady została po ślubie ich wspólną własnością.
Kazimierz Piaszczyk zmarł 3.12.1936 r. w Przyrowie o godzinie 7 wieczorem w wieku 82 lat, był młynarzem urodzonym w Kopaninach, a zamieszkałym w Przyrowie synem Ludwika i Gertrudy z Pietrasików małżeństwa Piaszczyk, pozostawił po sobie żonę Mariannę z Grelewiczów. (ASC Przyrów 84/1936)
Co najmniej od 1934 r. czynsz za dzierżawę wieczystą wynosił od całej osady rocznie 753 zł i 92 gr. i musiał być płacony Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie. W razie niezapłacenia czynszu przez kolejne trzy lata dzierżawca wieczysto czynszowy tracił prawa posiadania. Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie miała prawo sprzedać wszystkie jego prawa do nieruchomości w drodze sądowej. Czynsz obowiązywać miał do 1962 r.
Na tej dacie informacje o tejże osadzie i jej dalszych losach urywają się.
Poniżej mapa osady młynarskiej Wiercica z 1840 r.

Załącznik P3120359.JPG nie został znaleziony



Załącznik P3120357.JPG nie został znaleziony



Załącznik P3120360.JPG nie został znaleziony



Załącznik P3120361.JPG nie został znaleziony



Załącznik P3120362.JPG nie został znaleziony

Załączniki:
The following user(s) said Thank You: Urszula Rosolińska-Ratman, Michał Mugaj, Zdzisława Rajczyk, Maria Mroczek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie