Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy

Więcej
7 lata 11 miesiąc temu #25775 przez Włodzimierz Rożdżyński
Replied by Włodzimierz Rożdżyński on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Również w Niegowonicach mieszkali przedstawiciele rodziny Lekston z tym, że o ile wiem podpisywali się Lekszton. W śród swoich przodków również mam Lekstonów, jednak pochodzili oni z Krzykawki. Nigdy nie udało mi się powiązać obu tych linii rodu Lekston, choć w rodzinie mówiło się, że byli spokrewnieni.
Powracając jednak do Lekstonów mieszkających niegdyś w Niegowonicach – do tej pory rodzina ta wydawała mi się nieco tajemnicza – mieszkali na uboczu wsi i posiadali sporo ziemi. Dopiero teraz, po przeczytaniu powyższych wpisów uświadomiłem sobie, że w pobliżu ich siedliska był niegdyś młyn, który podupadł w połowie XIX w.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 11 miesiąc temu #25776 przez Magdalena Lekston
Replied by Magdalena Lekston on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
w Młynie Staromieście mieszkali Czyżowscy, Filewscy i Torbusowie. Lekston (pochodzący z Bolesławia) przejął ten młyn ok.1950 r.

uzytkownik1

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 11 miesiąc temu #25777 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Walentowie przyszli z Kyszperku (dziś: Letohrad) i Lukawicy, byli potomkami Christiana Walenty (1766 - 1828), Jan Walenta (syn Jana i Barbary) ur. 1830 , w księdze ludności Kamienicy Polskiej jest adnotacja, że w 1848 r. przeniósł się do gminy Wrzosowa. Ferdynand był jego młodszym bratem (ur. 1836).
The following user(s) said Thank You: Danuta Blachnicka-Łebek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 11 miesiąc temu #25914 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Osada młynarska Własna.
Osada młynarska Własna wydzielona z Dóbr Rządowych Ekonomia Poczesna i sprzedana w ręce prywatne.
W 1879 r. osada młynarska Własna posiadała powierzchnię 30 mórg i 212 prętów, tj. 15 dziesięcin i 1656 sążni.
Wojciech Nowak nabył tę osadę od rządu 11/23.11.1875 r.
Po jego śmierci osadę odziedziczyły jego dzieci: 1. Jan Nowak, 2. Wincenty Nowak, 3. Apolonia Nowak, 4. Wenanty Nowak, 5. Piotr Nowak, 6. Antoni Nowak, 7. Franciszek Nowak. Zatwierdzono urzędownie 11/23.10.1880 r.
Franciszek Nowak zmarł 3/15.06.1884 r. we Własnej. Miał 5 lat i 6 miesięcy, był synem zmarłego Wojciecha Nowaka i Agnieszki z Morawców. Urodzony we Własnej. (ASC Poczesna 65/1884).
Po śmierci Franciszka Nowaka należąca do niego 1/7 część osady młynarskiej przeszła na jego matkę Agnieszkę z Morawców 1v Nowak 2v Szkop oraz na jego rodzeństwo Apolonię zamężną Blachnicką, Wincentego, Jana, Wenantego vel Beniamina, Piotra i Antoniego Nowaków.
Apolonia Blachnicka należącą do siebie 1/7 część osady oraz część odziedziczoną po bracie Franciszku sprzedała 3/15.07.1892 r. swemu bratu Wincentemu Nowakowi za 600 rubli.
Jan Nowak należącą do siebie 1/7 część osady oraz część osady odziedziczoną po bracie Franciszku sprzedał 28.10/9.11.1899 r. swemu bratu Wincentemu Nowakowi za 500 rubli.
Wenanty vel Beniamin Nowak, Piotr Nowak i Antoni Nowak należące do siebie 3/7 części osady oraz część osady odziedziczoną po bracie Franciszku oraz Agnieszka z Morawców 1v Nowak 2v Szkop swoją część osady odziedziczoną po synu Franciszku sprzedali 12/25.05.1909 r. Wincentemu Nowakowi za 2770 rubli.
Wincenty Nowak zmarł 30.04/13.05.1915 r. we Własnej. Miał 52 lata, był synem Wojciecha i Agnieszki z Morawców. Pozostawił po sobie owdowiałą żonę Antoninę z domu Rybak. Urodzony i zamieszkały we Własnej. (ASC Starcza 11/1915).
The following user(s) said Thank You: Andrzej Kuśnierczyk, Maria Nowicka-Ruman, Michał Mugaj, Dominik Bikowski

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 11 miesiąc temu #25915 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Rzadko wchodzę w tematy z prywatnymi sprawami, ale w tym przypadku pamiętam opowieść mojej mamy, że w dzieciństwie odwiedzała w tym młynie swoja matkę chrzestną. Zaraz spenetruję koligacje. Wiem, ze chodzi o Nowaków. Dziękuje za informacje hipoteczne.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 11 miesiąc temu - 7 lata 10 miesiąc temu #25921 przez Zbigniew Małolepszy
Replied by Zbigniew Małolepszy on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy

Arkadiusz Pluta napisał: W trakcie innych poszukiwań parafii Przybynów znalazłem, że w 1868 zmarł niejaki Faustyn Siedlecki posiadacz młyna na Szczerbowiznie (Masłońskie)


Dzięki za wypełnienie części luki w dziejach młyna. Niedługo po śmierci Siedleckiego młyn Szczerbowe przeszedł w posiadanie Okularczyków przybyłych z Winowna. Dużo wcześniej bo w 1831 roku Kacper Samuel miesiąc po odziedziczeniu młyna po zmarłym ojcu Janie, oddał go w 6-letnią dzieżawę Michałowi i Katarzynie Opiłom. Opiłowie wtedy byli już dzierżawcami sąsiedniego młyna Maszczyków pod Wysoką.

Przy okazji, Młyn Szczerbowizna kiedyś na pustkowiu między Ostrowem a Dzierżnem, obecnie znajduje się nie w Masłońskim a w Żarkach Letnisku.
Ostatnia7 lata 10 miesiąc temu edycja: Zbigniew Małolepszy od.
The following user(s) said Thank You: Danuta Blachnicka-Łebek, Maria Mroczek, Michał Maszczyk, Monika Pyrgiel

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie