Prośba o odczytanie daty z dokumentu rosyjskiego

Więcej
9 lata 6 miesiąc temu #15704 przez Michał Urbaniak
Replied by Michał Urbaniak on topic Prośba o odczytanie daty z dokumentu rosyjskiego
Muszę znaleźć akt ślubu Adolfa Mana z Marianną Ogórek. Na razie udało mi się odkryć, że w 1879 rodzi im się syn Franciszek:

www.szukajwarchiwach.pl/8/116/0/2/130/sk...9kMg9ZB5x5hG2DvH_-0w
(akt nr 45).

Czy ktos mógłby mi podać datę? Przepraszam, że tak dzisiaj proszę o te tłumaczenia, ale zafascynowała mnie ta historia, dziś dopiero trafiłem na trop!

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 6 miesiąc temu #15705 przez Michał Urbaniak
Replied by Michał Urbaniak on topic Prośba o odczytanie daty z dokumentu rosyjskiego
No i mam akt ślubu 27/1874

www.szukajwarchiwach.pl/8/116/0/2/125/sk...Ifh6F-aCU01BiPseUj9A

I tu nowa komplikacja, bo panna młoda nazywa się Marcjanna. Czy ktoś mógłby mi, proszę, podać datę ślubu i wiek nowożeńców?

Z góry bardzo dziękuję!
The following user(s) said Thank You: Elżbieta Kowalska

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 6 miesiąc temu #15706 przez Michał Urbaniak
Replied by Michał Urbaniak on topic Prośba o odczytanie daty z dokumentu rosyjskiego
Oj, już wiem wszystko! Po prostu na pewnym etapie źle odczytałem nazwisko Mann (przeczytałem jako Miara). Teraz wszystko się zgadza - niemniej fakt jest faktem - Adolf poślubił dwie siostry.
The following user(s) said Thank You: Elżbieta Kowalska

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 6 miesiąc temu #15707 przez Elżbieta Kowalska
Replied by Elżbieta Kowalska on topic Prośba o odczytanie daty z dokumentu rosyjskiego
...Adolf 25 lat (niezbyt wyraźnie, ale chyba tak), a Marcjanna ma 21 lat. slub 11/23.11.1874 r. Marcjanna prawdopodobnie zmarła po urodzeniu Marcelego i ożenił się szybko z siostrą jej Petronelą. Stąd jest pozwolenie na slub od biskupa. Nie dlatego, że Petronela ma 18 lat, tylko dlatego, że była siostra zmarłej Marcjanny. Tak się często zdarzało, a nie wiem, czy aby to nie był niepisany obowiązek, że po śmierci żony, wdowiec żenił się z jej siostrą. Tak było u mnie w rodzinie. Siostra mojej mamy wyszła za mąż za swego szwagra, bo było 5-letnie dziecko.
The following user(s) said Thank You: Michał Urbaniak

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 6 miesiąc temu #15709 przez Elżbieta Kowalska
Replied by Elżbieta Kowalska on topic Prośba o odczytanie daty z dokumentu rosyjskiego
...i tak właśnie było, Marcjanna Mań, córka Łukasza i Maryjanny z Ogórków, zmarła 8/19.08.1885 r. o godzinie 4:00 po południu. Zgon zgłosił Łukasz Ogórek (56 lat) i Feliks Sendal (60 lat), dnia 10/22.08.1885 r.
The following user(s) said Thank You: Michał Urbaniak

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 6 miesiąc temu - 9 lata 6 miesiąc temu #15710 przez Michał Urbaniak
Replied by Michał Urbaniak on topic Prośba o odczytanie daty z dokumentu rosyjskiego
Ileż dramatycznych historii kryją w sobie stare dokumenty... Człowiek od razu sobie wyobraża, co się za tym kryło, ile emocji. Młoda kobieta umierająca przy porodzie, płaczące dziecko, które sprowadziło śmierć. Wdowiec, który poślubia szwagierkę. Młoda dziewczyna, która idzie do ołtarza po grobie siostry i sama niebawem do niej dołączy. Stary ojciec, który stracił dorosłą córkę, a wkrótce straci następną.

To wszystko możemy sobie już dopowiedzieć sami...
Ostatnia9 lata 6 miesiąc temu edycja: Michał Urbaniak od.
The following user(s) said Thank You: Elżbieta Kowalska

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie