folwark Rędziny 1851-1854

Więcej
11 lata 2 miesiąc temu #7707 przez Anna Fukushima
Replied by Anna Fukushima on topic folwark Rędziny 1851-1854
Na podstawie informacji zawartych w w/w aktach metrykalnych, postanowilam, przeanalizowac watek rodu de Saint Paul Casafranca, ktory zwiazany byl z XIX w. Redzinami.

Udalo mi sie ustalic, ze oprocz Alfreda i Wilhelma de Saint Paul, byl rowniez w Redzinach Edward. Swiadczy o tym tresc nekrologu z Kurjera Warszawskiego z 7 (19) Lipca 1858 roku - N° 187:

"W dniu 7mym b.m., przezywszy lat 58, umarl w Rendzinie, pod Czestochowa, opatrzony ss. Sakramentami, s.p. Edward Casafranca de Saint-Paul, byly Rotmistrz Wojsk Krolewsko-Pruskich, pozostawiajac w zalobie, Malzonke, z domu Baronowne von Schorlemer, i troje dzieci. (Starozytna Rodzina Hiszpanska nazywajaca sie pierwiastkowo Infanzone de Cafranga, przenioslszy sie nastepnie do Francji, zmienila nazwe Casafranga na Casafranca de Saint-Paul W pozniejszym czasie Czlonkowie tej rodziny byli poddanymi Krolow Pruskich: z tych jeden byl Majorem w Wojsku Krola Fryderyka-Wilhelma IIgo, a wdowa po nim Maksymilianna von Pirch, w roku 1799 prawo obywatelstwa w prowincji Pruss Poludniowych, obecnie czesc Krolewstwa Polskiego skladajacej, wraz z potomstwem otrzymala. Rodzina ta legitymowala sie przed Heroldja Krolestwa Polskiego, i w poczet szlachty Krolestwa jest zapisana."

Herb de Saint Paul'ow Casafranca, znajduje sie w tym linku: pl.wikipedia.org/wiki/Casafranca

Dodatkowa informacje o rodzie Saint Paul'ow, wypatrzylam na stronie gminy Dobron: (...) W 1797 r. dobra dobrońskie kupiła od Saint-Paterne rodzina francuskich emigrantów de Saint Paul h. Casafranca. W 1850 r. sprzedali majątek Maurycemu Mamrothowi, bankierowi z Kalisza (...).

Domyslam sie teraz skad wziely sie w mojej rodzinie przekazy o francuskim pochodzeniu moich prapradziadkow Muzolfow, "nastepcow" de Saint Paul'ow w Redzinach, od 1870 roku.

Pozdrawiam.

A.F.

P.S. Czy moge prosic osoby indeksujace Redziny o link do aktu zgonu Edwarda de Saint Paul z 7 VII 1858 r. Merci.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

  • Piotr Gerasch
  • Gość
  • Gość
11 lata 2 miesiąc temu #7708 przez Piotr Gerasch
Replied by Piotr Gerasch on topic folwark Rędziny 1851-1854

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 2 miesiąc temu #7752 przez Anna Fukushima
Replied by Anna Fukushima on topic folwark Rędziny 1851-1854
Bardzo dziekuje za link do aktu zgonu Edwarda Casafranca de Saint Paul N° 42 z 1858r. Zmarl w Redzinach 7 maja 1858 r. w wieku 58 lat cyt.: "...przybyly za paszportem z Saxonii Miasta Drezna, w celu odwiedzenia Brata swego Wilhelma Casafranca Saint Paul Dziedzica Dobr Redziny...".

Pelne zaskoczenie : na tej samej strone ksiegi - poprzedni akt N°41 - to zapis zgonu owego brata Wilhelma. Zmarl zaledwie 3 dni wczesniej tzn. 5 maja 1858r. Tak wiec Edward odwiedzil i pozegnal brata na zawsze, a sam w kilka dni po nim, zmarl w Redzinach.

W miedzyczasie, udalo mi sie znalezc w Kurierze Warszawskim z 1852 r., nekrolog Eugeniusza Casafranca de Saint Paul, ktory zmarl w wieku 58 lat - 28 pazdziernika 1852 r. w Lutowie, w pow. wielunskim. Byl sedzia pruskim, dziedzicem dobr Dobronia, w pow. sieradzkim.

Jedna z zagadkowych dat: 28 X 1852 rok - wymieniona w testamencie Wilhelma de Saint Paul cyt. "...Czuje sie slabym, bardziej oslabionym z przyczyny tego wszystkiego co mialo miejsce 28 pazdziernika 1852 roku i od czerwca 1853 roku. Zegnam moja poczciwa zone i moje dzieci. Prosze o darowanie mi wszystkiego co moglem im zlego zrobic i drugie co wzajem co mnie zrobiono. Przeze mnie wlasnorecznie pisano i podpisac a w mysl art. 970 Kodeksu Cywilnego reka wlasna 6/18 marca tysiac osmset piecdziesiatego czwartego..." - to pewnie owa data zgonu Eugeniusza. Nie wiem jeszcze kim byli dla siebie (moze bracmi?) A moze to tylko zbieg okolicznosci? Druga w/w tajemnicza data - jest ciagle zagadka. Mam nadzieje, ze uda mi sie kiedys ja rozwiazac.
_______________
A.F.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 1 miesiąc temu #8135 przez Anna Fukushima
Replied by Anna Fukushima on topic folwark Rędziny 1851-1854
Informacje zawarte w ogloszeniu, ktore znalazlam dzis w "Kurjerze Warszawskim" z 1852 r., w N° 107, wskazuja na to, ze w Redzinach byly trzy folwarki. Wielka szkoda, ze nie podano nazwiska rzadcy. Przy okazji, postaram sie przejrzec ksiegi notarialne w AP w Czestochowie - od 1852 roku - i ustalic do kogo te dobra nalezaly w polowie XIX w. zanim przeszly w rece moich prapradziadkow Muzolfow w 1870 r.

"DOBRA Rędziny, położone przy Kolei żelaznej, od m. Częstochowy wiorst 7, mające rozległości włók 86, w tym lasu morg 490, składają się z Folwarków 3, pańszczyzna odpowiednia potrzebom, Kościół we wsi, propinacje i czynsze rocznie wynoszą rsr. 1,500, nadto gorzelnia niedokończona jest w mieście, są do sprzedania. Wiadomość o stanie Dóbr i warunkach kupna i sprzedaży, powziąść
można u Rządcy domu Nr 543, przy ulicy Długiej".
______________
A.F.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 1 miesiąc temu #8147 przez Honorata HUK/SKĄPSKA
Replied by Honorata HUK/SKĄPSKA on topic folwark Rędziny 1851-1854
Witam Pani Anno. Psarski Antoni na pewno był dziedzicem wsi Rędziny w latach 1827 ( znalazłam akt zgonu w którym jest wymieniony jako dziedzic ) do 1855 ( tu z kolei jego żona Łucja jest wymieniona jako dziedziczka wsi Rędzin ) . Czy wieś Rędziny miała jednego właściciela czy było ich dwóch czy trzech ( w tamtych czasach tak często bywało )to nie wiem. Wcześniej w latach 1803 do 1808 był dziedzicem wsi Brzoza ( parafia Biała - powiat ostrzeszowski ). Od kiedy wieś Rędziny była w posiadaniu Psarskich tego też nie wiem, ale nazwisko pojawia się tam jakieś 100 lat wcześniej. Przesyłam Pozdrawiam Honorata

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 1 miesiąc temu #8149 przez Honorata HUK/SKĄPSKA
Replied by Honorata HUK/SKĄPSKA on topic folwark Rędziny 1851-1854
Witam Pani Anno. Antoni Psarski pobrał się z Łucją Czekulin w 1802 roku ( parafia Raczyn ). W 1808 roku urodziła się córka Józefa ( parafia Biała ). Józefa wyszła za mąż w 1830 roku za Tomasza Piotrowskiego ( parafia Rędziny ). Józefa miał dwie siostry: Anastazję ( po mężu Zielińską ) i Konstancję ( po mężu Bystrzanowską ). Szukam aktu zgonu Łucji. Być może jak gdy Łucja zmarła to Rędziny przeszły na Pani przodków. I jeszcze dwa linki. Pozdrawiam Honorata

familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-1951-24...c=M99D-VSB:423030311

familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-1951-24...wc=M99D-JNM:61643966
The following user(s) said Thank You: Anna Fukushima

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie