folwark Rędziny 1851-1854

Więcej
11 lata 1 tydzień temu #8853 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic folwark Rędziny 1851-1854

Honorata HUK/SKĄPSKA napisał: Czy ma Pan ten akt sprzedaży Rędzin, bo Częstochowa trochę daleko.


Niestety aktu nie posiadam. Przeglądałem akta notariusza Leśniewskiego jeszcze w czasach, gdy nie można było robić zdjęć. Ale sporządziłem streszczenie. Oprócz informacji które podałem, w akcie zawarto też aktualne zadłużenie dóbr. Suma 48 tyś. zł polskich dawniej w hipotece pruskiej, aktualnie zapisana konwencją bajońską królowi saskiemu. 30 tys. zł polskich należna wlm. Kazimierzowi Mieczkowskiemu staroście rabsztyńskiemu. 20 tys. zł suma posagowa Łucji z Czekolów - żony Antoniego Psarskiego (nabywcy). 2 tys. zł konwentowi franciszkańskiemu w Lelowie. Do dn. 24 czerwca procenty od tych sum opłaca Jan Jeziorkowski, a po tej dacie Antoni Psarski. Co się zaś tyczy szkód i wydatków znacznych w czasie wojny poniesionych, odszkodowanie od Rządu zastrzegł dla siebie Jeziorkowski.
Oprócz tego aktu, znalazłem 3 inne akty związane z właścicielami Rędzin i Brzozy:
Akt 104 z 30 maja 1811 r. przed tym samym notariuszem Łucja z Czekolów Psarska żona Antoniego Psarskiego, zamieszkałego w dobrach Brzoza w powiecie Ostrzeszowskim ustępuje z dożywocia na tychże dobrach na rzecz ich nowego nabywcy Jana Nepomucena Jeziorkowskiego.
Akt 105 z 30 maja 1811 r. przed tym samym notariuszem Antoni Psarski przenosi własność dóbr Brzoza na Jana Jeziorkowskiego. W akcie zaznaczono, że dobra Brzoza Antoni Psarski nabył działem licytacyjnym w czasie działów między braćmi swymi i innym rodzeństwem zawartym w dniu 2 kwietnia 1803 r. po śmierci ich ojca Władysława Psarskiego.
Akt 102 z 30 maja 1811 r. przed tym samym notariuszem Jan Nepomucen Jeziorkowski zawarł z żoną Katarzyną z Nowaków akt wzajemnego dożywocia oraz używania i zysku z wszelkich dóbr ruchomych i nieruchomych, niemniej klejnotów, sreber, miedzi, cyny, mosiądzu, spiżu, sukien i wszystkiego ubioru.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 1 tydzień temu #8854 przez Honorata HUK/SKĄPSKA
Replied by Honorata HUK/SKĄPSKA on topic folwark Rędziny 1851-1854
Witam. Niestety przy akcie zgonu Jeziorkowskiego nie ma imion jego rodziców. Natomiast, gdy brali ślub ( 1802 - parafia Raczyn )Antoni Psarski i Łucja Czekuli ( pochodziła ze wsi Kopydłów - parafia Raczyn ) to występuje Stanisław Jeziorkowski. Widocznie Psarscy byli związani z rodziną Jeziorkowskich, może nie rodzinnie ale być może towarzysko. A tak poza tym to sporo informacji podał Pan o Psarskich. Czy wiadomo gdzie i kiedy zmarł ojciec Antoniego Władysław. Nie wiem też gdzie się urodził Antoni. Pozdrawiam Honorata

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 1 tydzień temu #8855 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic folwark Rędziny 1851-1854
Pytanie miało swój podtekst; z Błeszna - zdaniem heraldyków - wywodzą się Błeszyńscy: Rogalici, h. Suchekomnaty i h.Oksza.
Jeziorkowscy w pewnym okresie odgrywali duża rolę w Częstochowie. Wszystkie informacje są cenne.
A mnie prywatnie interesuje Roch Błeszyński, który sprzedał Jeziorkowskiemu część Kamienicy Polskiej w 1800 r. Szukam potwierdzenia, czy urodził się w Krakowskiem (dzisiejsza gmina Michałowice).
The following user(s) said Thank You: Honorata HUK/SKĄPSKA

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 1 tydzień temu #8875 przez Honorata HUK/SKĄPSKA
Replied by Honorata HUK/SKĄPSKA on topic folwark Rędziny 1851-1854
Witam . Panie Andrzeju. Mam trochę informacji na temat Błeszyńskich. Niestety nie natrafiłam na Rocha. Proszę przeczytać link na naszym forum o folwarku Skąpa. Tam wyjaśniłam dlaczego również interesuje mnie to nazwisko. Ja szukam aktu ślubu Józefy Błeszyńskiej i Józefa Skąpskiego moich pra... pradziadków. Pozdrawiam Honorata

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 1 tydzień temu #8876 przez Ireneusz Niemczyk
Replied by Ireneusz Niemczyk on topic folwark Rędziny 1851-1854
Kilka słów o folwarku Maryanka, chociaż w załączonym linku jest mowa o roku 1848.

Akt 24, chrzest z roku 1848 - dzierżawca folwarku Maryanka - Józefat Hildebrand chrzcił swojego syna Piotra, a małżonką Józefata była Karolina ze Strulików.

Zaciekawił mnie tan akt i zapisałem sobie, a teraz załączam.

Pozdrawiam,

Ireneusz Niemczyk


familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-1942-24...M99D-JSV:n2127252778

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 10 miesiąc temu #9575 przez Anna Fukushima
Replied by Anna Fukushima on topic folwark Rędziny 1851-1854
Odnosnie J.N. Jeziorkowskiego, znalazlam nast. dane: "Jeziorkowski Jan Nepomucen, syn Andrzeja, brat Stanisława Macieja, posesor Rędzin 95". Figuruje na liscie nazwisk, w tym linku: www.shs.pl/?page_id=3130

_____________
AF

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie