folwark Rędziny 1851-1854

Więcej
12 lata 2 miesiąc temu #5267 przez Bartosz Czech
Replied by Bartosz Czech on topic Odp: folwark Rędziny 1851-1854
Niestety nic z tego. Przejrzałem całość mikrofilmów z Rędzin. Nie byłem świadomy,że Rędziny są dostępne online i spędziłem czas w poznańskiej pracowni. Nie ma ani aktu ślubu z Antoniną z Krupskich, ani aktów urodzenia. Przed nim w 1851 i po nim w 1855 roku ekonomem na rędzińskim dworze są inne osoby. Idę w tej chwili śladem świadków ze chrztu z 1853, ale to raczej ślepa uliczka.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 2 miesiąc temu #5269 przez Tomasz Krzywanski
Replied by Tomasz Krzywanski on topic Odp: folwark Rędziny 1851-1854
gdyby wsrod ekonomow,rzadcow, dzierzawcow itp rzucilo sie Panu w oczy nazwisko Olesinski lub Kozminski, bede wdzieczny za informacje.
The following user(s) said Thank You: Anna Fukushima

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 2 miesiąc temu #5270 przez Michał Rozenberg
Replied by Michał Rozenberg on topic Odp: folwark Rędziny 1851-1854
Na nazwisko Czech w księgach z Rędzin natrafiłem dokładnie jeden raz. Chodzi o metrykę z 1853. Wedle mojej wiedzy nie było innych wpisów.

Pozdrawiam
Michał Rozenberg

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 2 miesiąc temu - 12 lata 2 miesiąc temu #5271 przez Tomasz Krzywanski
Replied by Tomasz Krzywanski on topic Odp: folwark Rędziny 1851-1854
rozmawialem kiedys z pania z archiwum. O ile dobrze pamietam, mowila o nazwisku Czech (ale moge sie mylic). Nazwisko mialo pochodzic z Zelowa, dokad przybyli przesladowani husyci. Potem mialo pojawic sie w okolicach Czestochowy. Pani z archiwum na Rejtana (nazwiska nie pamietam)
Ostatnia12 lata 2 miesiąc temu edycja: Tomasz Krzywanski od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 2 miesiąc temu #5272 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Odp: folwark Rędziny 1851-1854
Mgr Dorota Czech z AP w Częstochowie.

Kłopot z nazwiskami tzw. etnicznymi jest taki ,że tego typu nazwiska były b. popularne. Podobnie jak np. Rusin.

Mamy też pytania o nazwisko Bem. Wiadomo, że Boehm ( w grafii niemieckiej) dawał polskiego Bema.

Rzeczywiście administratorzy nie zagrzewali długo miejsca Trzeba dużo cierpliwości. Akta metrykalne nie są jedynym źródłem do badań. Dużo więcej a badaniach nad lokalnymi społecznościami dają akta notariatu. Może rok 1851 kryje jakąś transakcje majątkowa z właścicielem Rędzin w tle? Wtedy obecność zaufanego człowieka- a takim niewątpliwie był administrator - jest raczej pożądana.

To oczywiście tylko podpowiedzi, podyktowane doświadczeniami przejrzenia nazwisk rezydentów dworu w miejscowości Poczesna.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 2 miesiąc temu #5273 przez Jozef Wawrzak
Replied by Jozef Wawrzak on topic Re: folwark Rędziny 1851-1854
Drodzy Państwo,

Bardzo interesują mnie informacje na temat Dworu i Folwarku w Rędzinach. Według informacji mojej siostry przyrodniej Izabelli Gacek (z domu Wawrzak), moj dziadek Józef Wawrzak był rządcą na dworze w Rędzinach. Pamiętam jak mój ojciec mówił, iż kiedy szedł ze swoim ojcem z kościoła do domu wszyscy napotkani mieszkańcy witali się z jego ojcem zapytzwali o różne sprawy. Ponieważ mój ojciec urodził się w 1909 roku w Częstochowie wobec tego opisane przeze mnie fakty prawdopodobnie miały miejsce tuż przed pierwszą wojną tym bardziej że przed wojną Polsko-Rosyjką (1920?)już mieszkali w Częstochowie i jego brat zaginął w czasie tej wojny.
Aha, jeszcze jedna ważna (choć niepewna) informacja. Według mojej siostry przyrodniej mój dziadek Józef Wawrzak ożenił się z córką(?) właściciela dworu - Izabellą (Ochyńską?).

z góry dziękuję za pomoc w wyjaśnieniu tej sprawy,

Józef Andrzej Wawrzak

prywtną korespondencję proszę kierować na adres: jozef@wawrzak.org

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie