Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy

Więcej
9 lata 10 miesiąc temu - 9 lata 10 miesiąc temu #14382 przez Roman
Replied by Roman on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Korzystając z okazji i ja mam gorącą prośbę o wszelakie informacje na temat młynów i młynarzy ( w moim przypadku rodzinę Królikowskich)
- z Krzeczowa parafia Mierzyce gdzie Szymon Królikowski był w 1848r. dzierżawcą młyna i papierni,
- z Rybnej, gdzie młynarzem był Piotr Królikowski - syn Szymona 1855
- i z Nichmirowa, Młyn Światłowizna par. Stolec, powiat Sieradz , gdzie w 1808r. urodził się Szymon, a młynarzem był jego ojciec Maciej

wiem, że teren to nieco "powyżej" geograficznie, ale proszę, może ktoś ma nt. temat informacje, lub podpowiedział by mi, gdzie ich szukać.

pozdrawiam z pokolenia na pokolenie
Ostatnia9 lata 10 miesiąc temu edycja: Roman od.
The following user(s) said Thank You: Krzysztof Wysota

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 10 miesiąc temu - 9 lata 10 miesiąc temu #14386 przez Jacek Tomczyk
Replied by Jacek Tomczyk on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
W 1914, a konkretnie 28 lipca burza zniosła całkowicie
młyn Pytlewskiego w Zaborzu koło Poraja. To była powódź. Ciekawa relacja na 3-ciej stronie "Gońca Częstochowskiego":

www.biblioteka.czest.pl/zbiory/czasopism...wski_Nr_205_1914.pdf

pozdrawiam
Ostatnia9 lata 10 miesiąc temu edycja: Jacek Tomczyk od.
The following user(s) said Thank You: Maria Mroczek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 9 miesiąc temu #14706 przez Paula M
Replied by Paula M on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Czy rodzina Brelow/Brylow ze Strzalkowa (Radomsko) i okolic, glownie z Breliska/Bryliska i wspomniana przez ciebie rodzina Bryllow/Brylow to ta sama rodzina? Zdaje sie, ze w XVIII w Brylisku tez byla osada mlynarska.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 9 miesiąc temu #14707 przez Paula M
Replied by Paula M on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy

Jarosław Bryl napisał: Młyn wodny Łęg (Łeng) – osada młyńska nad rzeką Wartą. Najstarsze zapiski jakie znalazłam o młynie w Łęgu pochodzą z roku 1592. Jest to akt urodzenia syna młynarza Benedykta- Albert. W roku 1651 występuje już jako młynarz Marcin Merda ( Merdzik) jak mlynarz na Łęgu. !720 r. W ksiegach metrykalnych parafii Kruszyna odnotowany jest zgn Alberta Merdy ur 1652r młynarza w Łęgu. Od roku 1770 młynarzem Łęgockim na młynie w Łęgu jest mój pradziad Jędrzej Brill (Bryl) i jego żona Kunegunda.. Jędrzej Brill ( Bryl ) był młynarzem 28 lat ( ur.1747 zm 1797 w młynie ) Po śmierci Jędrzeja w młynie pozostała wdowa Kunegunda do roku 1804 – chwila jej śmierci ( ur 1756 zm 1804r ).
Młynarzami byli także ich synowie:
Mateusz Bryll ur 1778-1837 w młynie Secówka, młyn III żytnicki, młyn secówka
Amdrzej Bryll ur 1784-1850 młyn Kamionka, młyn Pławieński „ Mękwa”
Walenty Bryll ur.1790-1819 młyn „Nurek”, młyn Wikłów, młyn nurek- tesc Szymon Gonera- Mistrz profesji młynarskiej
Kazimierz Bryll- syn Walentego ur 1819 młyn Nurek zmarły 1885 w Rozpedzię – młyn Kamionka, młyn Soczewka, młyn Rozpęd
W 1811 r w młynie Łęg młynarzem był Antoni Plusiak
W latach 1838-1860 młynarzem był Jan Hudzyński, syn Piotra Hudzynskiego i Katarzyny z Brylów- Córki Marcina Brla , młynarza z młyna Kijów. Był on przyrodnim bratem Zofii Hudzynskiej , żony Wincentego Bryla , młynarza z młyna Zasępa.
Wszystkie te informacje zostały opracowane na podstawie danych z ksiąg metrykalnych z parafii Radomsko, Żytno, Kruszyna

Pomoc- Brakuje mi ksiąg z parafii Kruszyna z okresu 1716-1769, które pozwoliły mi na odszukanie brakującego ogniwa między młynarzem w Brylisku a młynem w Łęgu, młynem Kijów gdzie również byli Brylowie.

Pozdrawiam


Czy rodzina Brelow/Brylow ze Strzalkowa (Radomsko) i okolic, glownie z Breliska/Bryliska i wspomniana przez ciebie rodzina Bryllow/Brylow to ta sama rodzina? Zdaje sie, ze w XVIII w Brylisku tez byla osada mlynarska.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 9 miesiąc temu #14721 przez Elżbieta Kowalska
Replied by Elżbieta Kowalska on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Starokrzepice. Okazały grobowiec rodziny młynarskiej - Patrzyków
Załączniki:

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 9 miesiąc temu #14819 przez Marzena Sosnowska
Replied by Marzena Sosnowska on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Witam wszystkich
temat młynarzy z Częstochowy bardzo mnie interesuje w mojej rodzinie Szaflików natrafiłam na wielu młynarzy najprawdopodobniej wynajmowali się do pracy. Podaję po kolei - chociaż nie zawsze wiem w jakich młynach pracowali i pewnie nazwy niektórych miejscowości mogę przeinaczać:

1/ Wacław Szaflik ur. ok 1724 (chyba Olesno) zm 1809 w Dankowie w Domu Młynarskim Pańskim(?) - "magister konsztu młynarskiego" żona Agnieszka Dudek

Jego synowie

- Tomasz Szaflik ur. w 1781 w Olesnie - ślub w 1811 - zam. w Libidzy pustkowie Przybyłów - młynarczyk, w 1818 młynarz we wsi Rybna- żona Marianna Sikorzanka - zm jako wyrobnik w 1826 r. w Libidzy, jego córka Rozalia wychodzi w 1842 r. za mąż za Szymona Ścieburę rolnika z Kamyka

- Jan Szaflik ur. 1774 Olesno zm 1832 Kłobuck jako młynarz wcześniej był młynarzem w Lipie Danków, Opatowie, Rembielicach żona Elżbieta Leyman - jego córka Antonina wyszła za mąż za młynarza Józefa Krolla z Dankowa,

- Filip Szaflik ur 1771 w Olesnie zm 1811 w Borowcach (?)Wielgomłynach gdzie był młynarzem, żona Helena Chmielarz - ich córka Antonina była wychowywana przez stryja w/w Jana Szaflika młynarza
syn Maciej Szaflik ur. w 1811 r. w Wielgomłynach, w 1832 r. bierze ślub w Rembielicach pustkowiu Brzoskach z Marianną z Brzosków Truninową wdową młynarką (!!) córką młynarzy Józefa Brzoska i Katarzyny z Miarków, ich córka Anna w 1852 r. bierze ślub z rolnikiem Obywatelem Krzepic Turczyńskim, Maciej umiera w 1861 w Rembielicach jako młynarz czynszowy

- Józef Szaflik ur. 1790 w Dankowie, gdzie potem był młynarczykiem, ślub w 1815 z Teklą Majchrzak zmarł w 1841 r. w Kamyku, w 1818 - 1820 był młynarzem we wsi Rybna dzieci rodziły mu się w Domu Dworskim, w 1828 r. był już tylko wyrobnikiem w Kamyku

- Franciszek Szaflik m.in. w 1837 r. był młynarzem we wsi Prusicku parafii brzeźnickiej, w 1850 r. w Konowicach (?)

jego syn Andrzej Szaflik ur. w 1810 r. w 1836 r. bierze ślub jako młynarczyk zamieszkały w Rembielicach Pustkowiu Truninach póżniej jako młynarzowi w Kłobucku rodzi mu się córka Tekla w 1836 r., w 1839 w młynie kłobuckim rodzi mus się syn Wincenty, w 1841 r. był młynarzem w Libidzy,w 1845 młynarz w Przybyłowie, w 1850 w Kowodrzy, w 1852 jego córka Józefa bierze ślub w Kowodrzy z Janem Kurpiel młynarzem w Libidzy

oprócz powyższego
w 1866 r. w Rembielicach młynarzem był Karol Szaflik (może syn Andrzeja)
pod koniec XIX w Szaflik Józef prawnuk Józefa Szaflika (młynarczyka w Kamyku) praprawnuk najstarszego Szaflika Wacława zostaje właścicielem młyna w Kamyku, który jest w rękach Szaflików kilkadziesiąt lat

może trochę długo, ale jak widać Szaflikowie od lat trudnili się młynarstwem w okolicach Częstochowy
próbuję też rozszyfrować jakie jest pokrewieństwo młynarzy Szaflików z Podłęży i Kuźniczki z "moimi" Szaflikami

może ktoś z Państwa może dodać coś ciekawego do powyższych danych, czy Szafliki przyszli do Kamyka z okolic z Olesna czy raczej Olesno było tylko przystankiem w ich wędrówce za pracą młynarza
pozdrawiam
Marzena Sosnowska z d. Szaflik
The following user(s) said Thank You: Michał Mugaj, Hanna Winogrodzka-Szaflik

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie