Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy

Więcej
9 lata 11 miesiąc temu #14106 przez Arkadiusz Pluta
Replied by Arkadiusz Pluta on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Badając zgony Smardzowskich w parafii Przybynów wydaje się że Marianna Smardzowska (druga żona mojego przodka Bartłomieja Mizery) z Warty i prawdopodobnie w/w siostry: Helena i Agnieszka oraz zmarła w 1734r. Jadwiga Smardzowska też z Warty oraz wymienieni Bonawentura i chyba Andrzej mogą być rodzeństwem. Za tym faktem przemawiają akty zgonów ich bardzo prawdopodobnych rodziców Wojciecha (1756 rok - akt 15) i Katarzyny Smardzowskich (1763 rok - akt 39) z parafii Przybynów. Lata ich życia się mniej więcej zgadzają z aktami zgonu i idealnie wpasowują się narodziny tych córek, które z doświadczenia zwykle wychodziły za mąż tuż po osiągnięciu pełnoletności. Nie spotkałem też innych pasujących Smardzowskich z Warty!

Za tym faktem przemawia także fakt, że na początku lutego 1712 r. Wojciech Smarzowski ożenił się z Katarzyną Płaza ze Starej Kuźnicy parafia Koziegłówki. W 1713r. urodził się syn Wojciecha i Katarzyny Smarzowskich- Bonawentura a potem nie ma żadnych innych dzieci. Dalej Bonawentura oraz rodzice pojawiają się już w parafii Przybynów i na dodatek to może być to ten sam Bonawentura ,który jest właścicielem Kuźnicy Kaczobłockiej wraz Zuzanną Masloń z Masłońska?! W końcu matka Katarzyna wywodzi się ze Starej Kuźnicy a nazwisko zapisane przy urodzenia "Smarzowski" może także pochodzić od "smażenia się" przy tych piecach:-)

Co ciekawe matka Katarzyna Płaza(córka Szymona i Maryny) urodziła się prawdopodobnie w 1680 roku w Kuźnicy Starej parafia Koziegłówki) a chrzestnymi są znów młynarze Wojciech i Zofia Oparka. Przed ślubem w 1712r. z Wojciechem Smarzowskim lub Smardzowskim (drugi mąż) wyszła najpierw za Teodora Majorskiego (pierwszego męża) z Olsztyna w 1707 roku. Chyba nie popełniam błędu, bo na obu ślubach jest ten sam świadek z Kuźnicy Starej!

Co do Wojciecha Smarzowskiego, to jak na razie nie mogę znaleźć jego rodziców i daty urodzenia.
The following user(s) said Thank You: Zdzisława Rajczyk, Maria Mroczek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 11 miesiąc temu - 9 lata 11 miesiąc temu #14109 przez Maria Nowicka-Ruman
Replied by Maria Nowicka-Ruman on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Panie Arkadiuszu, na temat Młyna Kaczobłocie pisałam na str. 1 tego wątku. Pewnie Młyn i Kuźnia Kaczobłocie miały jakieś powiązania ale gdzie ich szukać...?
Ostatnia9 lata 11 miesiąc temu edycja: Maria Nowicka-Ruman od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 11 miesiąc temu #14110 przez Damian Jureczko
Replied by Damian Jureczko on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Porównałem urodzenia pary Wojciecha i Katarzyny
Wg mnie Wojciech i Katarzyna Smarzowscy to Wojciech i Katarzyna Bednarczykowie. Ślub 1 luty 1713r. w par. Koziegłówki. Katarzyna Płaza c. Szymona i Maryny ur. w 1680r. w Starej Kuźnicy. O Wojciechu za chwilę.
Dzieci Wojciecha i Katarzyny:
Bonawentura Smardzowski ur. 1713
Marcin Bednarczyk 1716
Agata Bednarczyk 1720
Jadwiga Bednarczyk 1722
Karol Boromeusz Bednarczyk 1724
Magdalena Bednarczyk 1727
Regina 1731
Aleksy 1734
Jacek 1736
Zgonów Wojciecha i Katarzyny nie znalazłem. (Arkadiuszu super ze Tobie się udało) Tak więc albo Bednarczykowie są inna parą i po 1713 dzieci rodziły się im w innej parafii, albo to jednak są Smardzowscy zwani Bednarzami od np profesji. Wojciech na młynie nie został. Ponadto ślub Smardzowskiego to jedyny ślub w tym czasie który pasuje.
Jeśli chodzi o urodzenie Wojciecha to myślę że urodził się on w 1683 r. na młynie Smardzów w par. Koziegłówki jako syn Stanisława Jądrzyk i Anny. O innych dzieciach tej pary które rodziły się pod nazwiskiem/ przezwiskiem młynarz na młynach Burkacie i Smardzów pisałem wyżej.

Byłbym wdzięczny o jakąś refleksje odnośnie tego czy Wojciech Smardzowski jest Wojciechem Bednarczykiem.

Na koniec jeszcze tylko o samym pochodzeniu nazwiska Smardzowski/Smarzowski- wszędzie gdzie szukałem czegoś na temat etymologii tego nazwiska pisze, że pochodzi ona od nazw miejscowych Smardzów, Smarzów itp- ta zaś pochodzi od gatunku grzybów. Jeśli tak to może warto się przyjrzeć młynarzom z parafii koziegłówki o nazwisku Grzybowski.

Ciężko to wszystko połączyć. W wielu przypadkach będzie to niemożliwe, ale nawet jeden kolejny odnaleziony Przodek powoduje, że warto dalej drążyć i analizować . Dobrze że wszyscy się dzielą swoimi przemyśleniami bo przecież o błąd nie trudno...

Damian Jureczko

Za jakiś czas napiszę o młynarzach Oczkowskim i Biczek
The following user(s) said Thank You: Teresa Łukasik, Zdzisława Rajczyk, Maria Mroczek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 11 miesiąc temu #14111 przez Damian Jureczko
Replied by Damian Jureczko on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Sprawdziłem podane zgony Wojciecha i Katarzyny Smardzowskich z Przybynowa. Wg podanych lat w chwili smierci Wojciech powinien urodzić się ok. 1669 a Katarzyna ok 1773. Oczywiście podane lata mają pewnie niewiele wspólnego z rzeczywistością( znacznie różnią się od dat urodzeń które podałem wyżej, ale to także możliwe). Pojawia się pytanie czy Ten Wojciech i Katarzyna są tymi którzy brali ślub w parafii Koziegłówki w 1713r? Jest to prawdopodobne, ale niestety jak prawie wszystko w tych latach tylko prawdopodobne;( .Arkadiuszu Czy prześledziłeś kiedy w Przybynowie rodzi się pierwsza osoba o tym nazwisku? Może faktycznie wszyscy przyszli tam później? Może jednak Ci Bednarczykowie to właściwy trop?
The following user(s) said Thank You: Teresa Łukasik, Zdzisława Rajczyk, Maria Mroczek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 11 miesiąc temu #14112 przez Ewa Gajownik
Replied by Ewa Gajownik on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Witam Pana, podziwiam Pana wiedzę a przede wszystkim umiejętność dotarcia do źródeł.... Czy może natrafił Pan gdzieś na rodzinę młynarzy ze Świńskiej Krzywdy koło Przedborza z pocz. XX wieku, Chodzi mi o Mielczarka vel Mielczarski (prawdopodobnie Tomasz)ożenionego z Anielą lub Agnieszką Jastrzębską i ich dzieci, które ponoć jeszcze w latach powojennych prowadziły młyn.Gdzie ewentualnie mogę znaleźć bliższe informacje w szczególności dotyczące dzieci? Pozdrawiam...

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 11 miesiąc temu #14113 przez Damian Jureczko
Replied by Damian Jureczko on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Pani Ewo dziękuje bardzo, ale zdecydowanie nie posiadam takiej wiedzy jaką się mi przypisuje. Mam dość wąski teren zainteresowań jeśli chodzi o rodziny młynarskie. Z racji tego, że mam baaaardzo wielu Przodków z parafii Koziegłówki i Koziegłowy rozpracowuję te parafie. Bardzo chciałbym Pani pomóc, ale nie potrafię. Myslę jednak, że znajdzie się ktoś na tym forum kto posiada wiedzę na temat który Panią interesuje. Pozdrawiam
Damian Jureczko
Ps. Wszystko co pisze na temat młynarzy z Koziegłówek opiera się głównie na analizie poszczególnych rodzin i zestawianiu, porównywaniu informacji zawartych w księgach. Mam nadzieje na reakcję ze strony innych interesujących się tematem forumowiczów. Pozwoli to na wyeliminowanie błędnych wniosków, które przy tak małym zakresie informacji są nieuniknione. Parafia Koziegłówki szczęśliwie zachowała księgi urodzeń od 1595r co przy odrobinie szczęścia pozwala na odnalezienie odległych jak na chłopskie pochodzenie Przodków. Jednak tylko wspólna praca pozwoli na wypracowanie takiej genealogii. W innym przypadku może to doprowadzić do niechcianego przecież zafałszowania historii własnej Rodziny
The following user(s) said Thank You: Zdzisława Rajczyk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie