Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy

Więcej
9 lata 11 miesiąc temu #14135 przez Ewa Żak
Replied by Ewa Żak on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Panie Damianie informacje prześlę na Pana adres mailowy
The following user(s) said Thank You: Damian Jureczko

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 11 miesiąc temu #14144 przez Zenon Stawski
Replied by Zenon Stawski on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Młyn Borowiec istniejący i czynny jeszcze w latach powojennych, może do lat sześćdziesiątych, leżący między Starą Brzeźnicą a Ważnymi Młynami. Czy może Ktoś orientuje się do kogo należał (własność) w pierwszych latach XX wieku. Czy to była część większego majątku ziemskiego czy też osobna własność osoby fizycznej.

Zenon

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 11 miesiąc temu #14218 przez Tomek Janas
Replied by Tomek Janas on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
PARAFIA KOZIEGŁÓWKI
Młyn Moskal

18 sierpnia 1832 roku
w młynie Moskal przychodzi na świat Augustyn Błoński
z ojca Antoniego i matki Agnieszki Rap...?

świadkowie:
Idzi Kuc z młyna Oczko
Marcin Łukasik z Smardzowa

chrzestni:
Idzi Kuc
Agnieszka Kupcakowa z młyna Burkacz
Załączniki:

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 10 miesiąc temu #14369 przez Jarosław Bryl
Replied by Jarosław Bryl on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Młyn wodny Łęg (Łeng) – osada młyńska nad rzeką Wartą. Najstarsze zapiski jakie znalazłam o młynie w Łęgu pochodzą z roku 1592. Jest to akt urodzenia syna młynarza Benedykta- Albert. W roku 1651 występuje już jako młynarz Marcin Merda ( Merdzik) jak mlynarz na Łęgu. !720 r. W ksiegach metrykalnych parafii Kruszyna odnotowany jest zgn Alberta Merdy ur 1652r młynarza w Łęgu. Od roku 1770 młynarzem Łęgockim na młynie w Łęgu jest mój pradziad Jędrzej Brill (Bryl) i jego żona Kunegunda.. Jędrzej Brill ( Bryl ) był młynarzem 28 lat ( ur.1747 zm 1797 w młynie ) Po śmierci Jędrzeja w młynie pozostała wdowa Kunegunda do roku 1804 – chwila jej śmierci ( ur 1756 zm 1804r ).
Młynarzami byli także ich synowie:
Mateusz Bryll ur 1778-1837 w młynie Secówka, młyn III żytnicki, młyn secówka
Amdrzej Bryll ur 1784-1850 młyn Kamionka, młyn Pławieński „ Mękwa”
Walenty Bryll ur.1790-1819 młyn „Nurek”, młyn Wikłów, młyn nurek- tesc Szymon Gonera- Mistrz profesji młynarskiej
Kazimierz Bryll- syn Walentego ur 1819 młyn Nurek zmarły 1885 w Rozpedzię – młyn Kamionka, młyn Soczewka, młyn Rozpęd
W 1811 r w młynie Łęg młynarzem był Antoni Plusiak
W latach 1838-1860 młynarzem był Jan Hudzyński, syn Piotra Hudzynskiego i Katarzyny z Brylów- Córki Marcina Brla , młynarza z młyna Kijów. Był on przyrodnim bratem Zofii Hudzynskiej , żony Wincentego Bryla , młynarza z młyna Zasępa.
Wszystkie te informacje zostały opracowane na podstawie danych z ksiąg metrykalnych z parafii Radomsko, Żytno, Kruszyna

Pomoc- Brakuje mi ksiąg z parafii Kruszyna z okresu 1716-1769, które pozwoliły mi na odszukanie brakującego ogniwa między młynarzem w Brylisku a młynem w Łęgu, młynem Kijów gdzie również byli Brylowie.

Pozdrawiam
The following user(s) said Thank You: Michał Mugaj, Anna Fukushima, Teresa Cybulska, Mirosława Soczyńska, Maria Mroczek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 10 miesiąc temu - 9 lata 10 miesiąc temu #14375 przez Michał Mugaj
Replied by Michał Mugaj on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
No i proszę, odnośnie młynów w parafii Kruszyna zaczyna się "odsłaniać" historia rodów młynarskich z tego terenu.

Wydawałoby się, że w cytowanej przeze mnie książce Tomasza Kuźnickiego "Z dziejów młynarstwa Radomska i regionu", autor opisał młyny i młynarzy z gminy Kruszyna i że już nic nie będzie do dodania w tym zakresie...

Podczas indeksowania aktów parafialnych Kruszyny i Borowna natrafiłem na nazwiska młynarzy z tego regionu, które to notatki załączam
Ostatnia9 lata 10 miesiąc temu edycja: Szymon Gruca od.
The following user(s) said Thank You: Mirosława Soczyńska

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 10 miesiąc temu #14377 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Otrzymałem prośbę o rozszerzenie terenu badań także na rejon Pajęczna i okolic. Jeśli ktoś dysponuje informacjami o rodach młynarskich tego obszaru - zapraszamy do podzielenia się informacjami.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie