Akta konsystorskie parafii Przybynów

Więcej
7 lata 3 miesiąc temu #28359 przez Rafał Molencki
Replied by Rafał Molencki on topic Akta konsystorskie parafii Przybynów
Telefonowałem dzisiaj do Sądu w Myszkowie. Jeśli chodzi o księgi wieczyste z Suliszowic, to najstarsze repertoria, jakie mają pochodzą z lat 1920. Uprzejma pani pouczyła mnie też, że trzeba napisać do nich podanie, jeśli chce się mieć dostęp do ich akt archiwalnych.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 2 miesiąc temu - 7 lata 2 miesiąc temu #28522 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Akta konsystorskie parafii Przybynów
W okresie I RP Suliszowice były własnością królewską czyli państwową i należały do starostwa w Olsztynie.
W okresie rozbiorów Suliszowice włączono do Dóbr Narodowych Olsztyn: miasto Olsztyn z kościołem parafialnym, wieś i folwark Biskupice, folwark Borowe, folwark Ciecierzyn, wieś i folwark Turów, wsie: Przymiłowice, Suliszowice, Zrębice, Krasawa, Czatachowa, wójtostwo Krasawa, sołectwo Krasawa, wójtostwo Suliszowice, Suliszowice druga połowa, Suliszowice wybraniectwo, sołectwo Zrębice, Biskupice wybraniectwo, sołectwo Turów, wieś i folwark Bukowno, wieś i folwark Pabianice, wójtostwo Skrajnica. Dobra narodowe były własnością państwową. Część z tych wsi nadano w XIX wieku oficerom carskim na własność. Suliszowice uniknęły tego losu i w 1864 r. w wyniku uwłaszczenia zostały podzielone na działki i nadane tamtejszym chłopom. Na wsie nadane chłopom w 1864 r. nie ma zbiorczych ksiąg wieczystych, są co najwyżej tylko księgi na pojedyncze działki i gospodarstwa rolne, które chłopi po roku 1864 mogli sobie założyć w celu wzięcia pożyczki pod hipotekę. W sądzie rejonowym w Myszkowie jest jedna stara księga wieczysta dotycząca Suliszowic na pewno na jakieś gospodarstwo rolne. Ma zakres lat 1928 - 1998. Czyli została niedawno zamknięta, co oznacza, że raczej wgląd do niej może mieć tylko ktoś, kto jest aktualnym właścicielem tego gruntu. Są tam na pewno jeszcze dane osobowe żyjących osób i sąd zapewne odmówi osobom postronnym wglądu do niej.
Przybynów natomiast w tym samym okresie był własnością prywatną i wchodził w skład dóbr Choroń: Dobra Choroń z przyległościami Przybynów, Zaborze, Poraj, folwarkami Choroń, Przybynów i Masłoń z pięcioma młynami.
Przeglądałem księgę dóbr Choroń w sądzie w Myszkowie i niewiele tam jest na temat Przybynowa, za wyjątkiem mapy z 1859 r. Na przełomie XIX i XX wieku dobra Choroń zostały prawie w całości rozparcelowane. Dotyczyło to więc również Przybynowa. Ostatni właściciele dóbr Choroń tj. rodzina Bylińskich miała już tak mały areał, że nawet nie został on przejęty w 1945 r. przez komunistów na cele reformy rolnej.
Poniżej fragment mapy dóbr Choroń z 1859 r. będącej załącznikiem do księgi wieczystej z zaznaczonym na niej Przybynowem.
Załączniki:
Ostatnia7 lata 2 miesiąc temu edycja: Krzysztof Łągiewka od.
The following user(s) said Thank You: Michał Mugaj, Zdzisława Rajczyk, Caroline Brymora, Zbigniew Małolepszy, Rafał Molencki

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 3 miesiąc temu #32033 przez Marek Romański
Replied by Marek Romański on topic Akta konsystorskie parafii Przybynów
Mam prośbę do Pana Krzysztofa Łągiewka jeśli byłby tak miły o wszelkie informacje o majoracie Turów Olsztyński. Także o poszczególnych właścicielach i dobrach np. Joachimow, Bukowno, Turów, Ciecierzyn itd. Proszę jeśli można o wyjaśnienie kto w 1868 roku otrzymał ten majorat: Reinhard Miller czy Aleksander Sztanden? Pozdrawiam

Marek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie