Poszukuję akt ślubu Marcina Trzepizur i Ludwiki Pasieka

Więcej
8 lata 2 miesiąc temu #23282 przez Łukasz Syguda
Jeszcze jedno bo może źle tłumaczę. Czy wyrażenie "jacobi et Catharina de trzepizury Cierpiałow znaczy że Katarzyna jest z panieńskiego Trzepizurowa a Jakub z Cierpiałów czy na odwrót bo do tej pory myślałem że Katarzyna jest z Cierpiałów a Jakub z Trzepizurów. Bo jeśłi Kasia była by z Trzepizurów można by szukać pokrewieństwa z tą osobą :)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 2 miesiąc temu - 8 lata 2 miesiąc temu #23290 przez Krzysztof R. Osada
Replied by Krzysztof R. Osada on topic Poszukuję akt ślubu Marcina Trzepizur i Ludwiki Pasieka
To jedynie oznacza, że małżonkowie pochodzili z miejscowości Trzepizury. W aktach pisanych po łacinie bardzo często w ogóle nie podawano nazwiska panieńskiego matki. W powyższych danych są zapisane następujące dane:

Katarzyna, córka Jakuba i Katarzyny Cierpiałów ze wsi Trzepizury;
Walenty, syn Jakuba i Katarzyny Trzepizurów ze wsi Trzepizury;
Marcin, syn Jakuba Trzepizura i Katarzyny Glinszczonki.
Ostatnia8 lata 2 miesiąc temu edycja: Krzysztof R. Osada od.
The following user(s) said Thank You: Łukasz Syguda

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 2 miesiąc temu #23294 przez Łukasz Syguda
Dziękuję.
Czyli wszystko jest jak trzeba. Moje dane o przodkach dalej nie ulegają zmianie.
I odznaczenie De Trzepizury oznacza z Trzepizur (i oznacza miejscowość a nie nazwisko panieńskie matki)
Ile to kłopotu przynośi gdy nazwa miejscowości i nazwisko brzmi tak samo "TRZEPIZURY" :)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 2 miesiąc temu #23311 przez Tomasz Kukuła
Witaj Łukaszu,

zwróć uwagę na wiek Agnieszki z aktu zgonu - 61 lat. To by pasowało.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 2 miesiąc temu #23334 przez Łukasz Syguda
Właśnie zwróciłem.
w 1791 roku wg. spisu ludności z archiwum krakowskiego Agnieszka miała 52 lata
Zmarła 25 maja 1809
czyli 52 + 18 = 70 lat
Czyli trochę za dużo.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 2 miesiąc temu #23345 przez Tomasz Kukuła
Za bardzo kombinujesz :-)
9 letnia różnica wieku nie jest za duża ale być może rzeczywista różnica wieku Agnieszki była mniejsza:
1. Wiek osoby podany w akcie zgonu jest często najbardziej nieprecyzyjny w porównaniu z tym podanym w akcie ślubu lub akcie urodzenia dziecka.
2. Nie wiemy, czy wiek podany w 1791 roku w spisie był precyzyjny.
Załóżmy, że nie - Agnieszka mogła mieć wtedy na przykład -5 lat (tak jak piszemy, tego typu odchylenia są standardem, choć występują i większe, nawet 10letnie) czyli nie 52 a 47 lat. To by oznaczało, że urodziła się w 1744 roku. Kiedy zmarła w 1809 roku miałaby 65 lat ale w akcie podano 70 lat. Po prostu znowu ktoś się pomylił o 5 lat, tyle że tym razem w drugą stronę.

3. Najważniejszy argument przemawiający za tym, że jest to ta sama osoba - co ważne niezależny od powyższych - analizując księgi nie trafiliśmy na inną Agnieszkę po mężu Trzepizur, która zapewne w dziesięcioleciach przed 1809 rokiem miałaby dzieci i pojawiała się w aktach ich urodzeń.
Bazując na takich przesłankach ja uznaję Agnieszkę zmarłą w 1809 roku za tą właściwą.

Oczywiście, ktoś z bardziej doświadczonych poszukiwaczy korzeni może uzna moją argumentację za błędną - proszę o uwagi, jeśli ktoś ma jakieś "ALE" czy kontrargument to chętnie go przeanalizuję.
The following user(s) said Thank You: Łukasz Syguda

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie