Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy

Więcej
9 lata 6 godzin temu #18824 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Archiwum Państwowe w Częstochowie:

Notariusz Główczewski w Żarkach, sygn. 1
Akt nr 3 z 11.11.1808 r. Jan hrabia z Kurozwęk Męciński właściciel dóbr Żarek z przyległościami wypuszcza w extrakt dzierżawny na wieczne czasy młyn zwany Masłoń sytuowany od Jaworznika sławetnemu Walentemu Masłoniowi i jego żonie Tekli z Szewczyków z gruntem ogółem mórg chełmińskich 97, prętów krzyżowych 80 za czynsz roczny 250 zł
Akt nr 4 z 11.11.1808 r. Jan hrabia Męciński dziedzic dóbr Żarek wypuszcza w extrakt na wieczne czasy młyn zwany Stypa sytuowany na wodzie źródlanej od Ostrężnika w Jaworzniku będący pierwszy z wszystkimi budynkami młyńskimi ogólnie morgów chełmińskich 45, prętów krzyżowych 169 Tomaszowi Morawcowi i małżonce Magdalenie Białównej za 1800 zł, a czynszu rocznego 200 zł.
Akt nr 5 z 11.11.1808 r. Jan hr. Męciński dziedzic dóbr Żarek wypuszcza w extrakt dzierżawny na wieczne czasy czyli wieczną dzierżawę młyn Szczyrbowe sytuowany przy gościńcu Koziegłowskim od Żarek trzeci Janowi Samuelowi wraz z żoną Marianną Baczyńską z gruntem mórg 70 chełmińskich i prętów krzyżowych 250 za 2000 zł, czynszu rocznego 250 zł.
Akt nr 6 z 11.11.1808 r. Jan hr. z Kurozwęk Męciński dziedzic dóbr Żarek wypuszcza na wieczną dzierżawę Marcinowi Kwiatkowskiemu i Tekli Szczerbionce młyn zwany Flak sytuowany od Łaskiego stawu pierwszy, a od Jaworznika trzeci z gruntem mórg chełmińskich 92, prętów krzyżowych 121 za 2000 zł, a czynszu rocznego 265 zł.
Akt nr 7 z 11.11.1808 r. Jan hr. Męciński dziedzic dóbr Żarek wypuszcza w wieczną dzierżawę młyn zwany Hiszpanka pod Żarkami sławetnemu Antoniemu Bublowi wraz z małżonką Marianną Skorkówną, gruntu mórg 17, prętów krzyżowych 210 za 2000 zł, a czynszu rocznego 225 zł.
Akt nr 8 z 11.11.1808 r. Jan hr. Męciński wypuszcza w wieczną dzierżawę młyn Otrębów pod Żarkami Janowi Otrębie i jego żonie Agnieszce Rayczykównie. Młyn Otrębów sytuowany od Żarek ostatni, a od Masłowskiego Pieca ku Nowej Wsi pierwszy, mórg 77, prętów krzyżowych 6 za 1700 zł, a czynszu rocznego 220 zł.
Akt nr 21 z 20.02.1809 r. Jan hr. Męciński wypuszcza w wieczną dzierżawę młyn Oleszów sytuowany po prawej ręce drogi wiodącej z Żarek do Myszkowa Gotfriedowi Heincz i jego żonie Zuzannie z domu Gołyż, 68 mórg, prętów 60 za 2000 zł, czynszu rocznego 300 zł.

Notariusz Główczewski w Żarkach, sygn. 5
Akt nr 468 z 16.04.1814 r. Jan hr. Męciński właściciel dóbr Żarki sprzedaje księdzu Jędrzejowi Starczewskiemu proboszczowi parafii Przybynowskiej za 7000 zł młyn Witek przy wsi Mijaczowie do dóbr Żarek należący przy grobli od Żarek do Mijaczowa będący na prawej stronie drogi idąc od Żarek do Mijaczowa oraz grunta i łąki wraz z placem mórg 50 miary chełmińskiej. Ponieważ przy sprzedanym młynie znajduje się tartak na którym podług potrzeby dóbr Żarek tarcice i bale byłyby rżnięte, a takowy ze wszystkim nabywa ks. Starczewski obowiązuje się więc posiadacz tego młyna wyrżnąć i wydać corocznie dla dominium Żareckiego tarcic z jakiegokolwiek bądź drzewa grubości cal jeden i pół długości łokci 10, tego cztery, również bali grubości po cali prute a długości po łokci 10, sztuk 30 po wieczne czasy.
Akt nr 657 z 22.11.1814 r. Jan hr. Męciński dziedzic Żarek przekazał w wieczystą dzierżawę młyn Stypa do dóbr Żarek należący przy drodze z wsi Wysokiej do Żarek z prawej strony położony nad strugą źródlaną Perwina wraz z placem do tegoż młyna należącego, budynkami, a oprócz młyna pole, niwę, ogród i łąki dla Tekli Leszczyńskiej za dług 4761 zł 18 gr, który Jan hr. Męciński miał u Józefa Gottleba, który tenże dług przekazał swej siostrzenicy Tekli Leszczyńskiej.
The following user(s) said Thank You: Zdzisława Rajczyk, Ewa Żak, Maria Mroczek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 11 miesiąc temu #19037 przez Izabela Biś
Replied by Izabela Biś on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Witam !

Zwracam się z prośbą do osób przeglądających ten wątek na forum.
Moja prośba dotyczy młynarza z miejscowości Zabijak - Wincentego Ociepki. Poszukuję aktu zgonu Wincentego. Przejrzałam księgi zgonów z Parafii Koziegłówki do roku 1912 i nie znalazłam.

Wincenty Ociepka urodził się w 1811 w Zabijaku był synem Kazimierza (także młynarza) i Antoniny Krawczyk.
Jego żoną była Zofia Będkowska (1806-1866).

Rok 1966 był dość tragiczny dla Wincentego w marcu umiera jego żona, natomiast we wrześniu jego synowa Ludwika, w wieku 29 lat, i zaledwie po 3 dniach syn Karol, w wieku 30 lat. Może ktoś ma informację na temat zgonów tego młodego małżeństwa ???

Pozdrawiam serdecznie
Iza Biś
The following user(s) said Thank You: Witold Okularczyk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 11 miesiąc temu - 8 lata 11 miesiąc temu #19038 przez Hanna Hofman-Polańska
Replied by Hanna Hofman-Polańska on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
wincenty Ociepka w roku 1867 żeni sie powtórnie z wdową Barbarą Olesik(Koziegłowy Zabijak)

H.

czy wiadomo gdzie zmarli bo w Koziegłowach nie...
Ostatnia8 lata 11 miesiąc temu edycja: Hanna Hofman-Polańska od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 11 miesiąc temu #19041 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy

Zenon Stawski napisał: Młyn Borowiec istniejący i czynny jeszcze w latach powojennych, może do lat sześćdziesiątych, leżący między Starą Brzeźnicą a Ważnymi Młynami. Czy może Ktoś orientuje się do kogo należał (własność) w pierwszych latach XX wieku. Czy to była część większego majątku ziemskiego czy też osobna własność osoby fizycznej.
Zenon


Aktem nr 1031 z dnia 30.04.1927 r. sporządzonym przed notariuszem Płanetą w Radomsku Stefan Lubomirski sprzedał osadę młynarską "Borowiec" o powierzchni 19.6440 ha należącą do dóbr Wólka Prusicka wraz z budynkiem młyńskim oraz jego urządzeniem Bolesławowi Sulwińskiemu za 12.000 zł przy czym dla Stefana Lubomirskiego ustanowiono prawo przejazdu.
W 1954 r. nieczynny od 1952 r. młyn był własnością Franciszki Sulwińskiej i spadkobierców Bolesława Sulwińskiego.
Poszukiwane są wszelkie fotografie tego młyna, a także informacje o właścicielach tej osady i innych osobach tamże zamieszkałych.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 10 miesiąc temu #19278 przez Jakub Bedkowski
Replied by Jakub Bedkowski on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Witam, nazywam się Jakub Będkowski (pozdrowienia dla mojego imiennika z forum ;) ) jestem w linii prostej potomkiem Bartłomieja Będkowskiego:

psbprzedborz.pl/wordpress3/2015/02/betko...edkowski-bartlomiej/

I szukam ojca mojego pra, pra, pra, pra, pra dziada Bartłomieja (który do Przedborza przyszedł właśnie z Mstowa), żeby móc szukać jeszcze dalej, do samej "Pra ;) Doliny Będkowskiej".

Jeśli ktoś ma pewne informacje kto był ojcem Bartłomieja Będkowskigo 1756, dziękuję za pomoc. Temat trzyma się wątku, Będkowscy z Przedborza to oczywiście młynarze.

Pozdrawiam,
Jakub Będkowski

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 10 miesiąc temu #19279 przez Jakub Bendkowski
Replied by Jakub Bendkowski on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Dziękuję imiennikowi za pozdrowienie :) Nie wiem zbyt wiele o Bartłomieju. Ja pochodzę od Jana Bendkowskiego/Bentkowskiego (zm. ok. 1820), który miał młyn Chrapoń pod Mstowem. Jan był synem Feliksa. Synem Jana był Klemens, mój dwa razy pradziadek. Może Bartłomiej był bratem Jana?

Pozdrawiam!

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie