Fertner

Więcej
10 lata 1 miesiąc temu - 10 lata 1 miesiąc temu #13430 przez Teresa Z.
Replied by Teresa Z. on topic Fertner
Myślę, że wymieniłam wszystkie domy zawarte na 3 stronach skserowanych z Katalogu Zabytków Sztuki autorstwa Zofii Rozanow i Ewy Smulikowskiej: Miasto Częstochowa,Cz.1 Stare i Nowe Miasto, Częstochówka i Przedmieścia, wydanie 1995.Myślę też,że razem z innymi wydaniami,tomami,częściami,seriami i autorami może być o Częstochowie kilka tysięcy stron,trudno powiedzieć, co jeszcze zawierają...
A może te domy pominięte nie stanowią zabytków.
Teresa
Ostatnia10 lata 1 miesiąc temu edycja: Teresa Z. od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 1 miesiąc temu #13456 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Fertner
Pani Marzeno, Józef Lompa pisze o Nowej Częstochowie (tej z Jasna Górą), bowiem relacjonuje "przechód" z Jasnej Góry" do kościoła św. Rocha" zatem w stronę Rynku Wieluńskiego. Punktem orientacyjnym była kaplica murowana z figurą drewnianą św. Floriana.
"Tu napotyka się najwięcej kupujących rozmaite przedmioty ze strony pielgrzymów, jako to: chorągwie (u.p. Klimkieicz[a], kosztowniejsze rzeczy u p. Karola Fertnera)."

Ustalenie numeru posesji (wobec zmian numeracji) będzie trudne.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 1 miesiąc temu #13457 przez Marzena Kołodziejczyk
Replied by Marzena Kołodziejczyk on topic Fertner
Dziękuję, to jest mój gorący temat ostatnio- ustalenie jakiegokolwiek adresu dla rodziny Fertnerów, najlepiej w czasach XIX wieku. Metryki z Warszawy zawierają ulice z numerami posesji, liczylam na ten sam system W Częstochowie. Mam akt chrztu Antoniego Fertnera, niestety bez oznaczenia ulicy zamieszkania matki dziecka. Byłoby po klopocie.

Czy można uznać,że kram Karola Fertnera stał przy ul.Wieluńskiej? Nie wiem skąd czerpał informacje pan Pawlikowski i na czym opiera sie Ratusz, wskazując ul. Wieluńską? Może zastosowano skrót dla ułatwienia.Czy ul. Wieluńska biegnie w kierunku Rynku Wielunskiego?

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 1 miesiąc temu #13458 przez Marzena Kołodziejczyk
Replied by Marzena Kołodziejczyk on topic Fertner

Piotr Gerasch napisał: Zarówno Fertnerowie (Pförtner), jak i Bösowie, z których wywodziła się II żona Jana Demla, pochodzili z Cervenej Vody. Rodzina Fertnerów mieszkała pod numerem 84, a Boesów pod 159

Jeszcze jest informacja Pana Piotra- zamieszczona w poscie.
Nr posesji 84 dla rodziny Fertnerów.

Marzena

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 1 miesiąc temu - 10 lata 1 miesiąc temu #13464 przez Jacek Tomczyk
Replied by Jacek Tomczyk on topic Fertner
Czy można uznać,że kram Karola Fertnera stał przy ul.Wieluńskiej? Nie wiem skąd czerpał informacje pan Pawlikowski i na czym opiera sie Ratusz, wskazując ul. Wieluńską? Może zastosowano skrót dla ułatwienia.Czy ul. Wieluńska biegnie w kierunku Rynku Wielunskiego?[/quote]

Pani Marzeno!

Pewnie będzie trzeba przyjęć propozycje pana Pawlikowskiego i Ratusza. Ulica Wieluńska łączy Plac Jasnogórski z Rynkiem Wieluńskim. To mała 300 metrowa ulica.
Niewątpliwie od kilku lat tworzy się tam bardzo przyjazny klimat, jest tam kilkanaście lokali gastronomicznych, z letnimi ogródkami. Niedawno przeprowadzono całkiem sensowny remont. Niektórzy widzą tam taki mały Arbat
Myślę, że tu jest miejsce dla ławeczki by na niej posiedzieć z Panem Fertnerem.
Na dużym i co by nie mówić Rynku ławeczka zapewne zginie (bedzie niewidoczna). Tam jest ogromny parking, przechodzi bardzo ruchliwa ulica, jest nieciekawie.
W czasach Fertnerów to właśnie ulicą Wieluńska szło się (jechało) do miasta, nie było szerokiej dwupasmowej Alei Jana Pawła II.

pozdrawiam serdecznie
Ostatnia10 lata 1 miesiąc temu edycja: Jacek Tomczyk od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 1 miesiąc temu #13465 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Fertner
To numery domów w miejscowości na Morawach.

Fertnerowie w Częstochowie byli w miarę liczną i ustosunkowaną rodziną, mogli mieć kilka adresów - chodziło nie tylko o miejsce zamieszkania, ale i o miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

Zobaczę,w czasie pobytu w archiwum, co "mówi" księga meldunkowa.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie