Topic-icon Tłumaczenie z j. ros. - śluby

3 lata 7 miesiąc temu - 3 lata 7 miesiąc temu #10518 przez Tomek Janas
Witam.
O ile udało mi się nieco rozszyfrować (albo raczej zgadnąć :)) mam tutaj akt ślubu Jana Bańka i Wiktorii z Walów nr 11 z 1869 r.

Rodzice Wiktorii to chyba Ignacy??? i Marianna??? z Torbusów???

Ojciec Jana to chyba Szymon, ale nic więcej nie potrafię rozczytać. Czy mogę prosić w tej sprawie o pomoc???

Z góry bardzo dziękuję
Tomek

PS oto link: familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-1-12886...=M979-Q2B:n245721185

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

3 lata 7 miesiąc temu #10523 przez Tadeusz Tarnowski
11. Markowice
Działo się we wsi Koziegłówki 15/27 lutego 1869 roku o godz. 11 rano. Ogłaszamy, że w obecności świadków Szymona Bańki lat 32 i Tadeusz Kidawy lat 48, kolonistów żyjących we wsi Markowice, zawarto w dniu dzisiejszym religijny związek małżeński między Janem Bańka, rolnikiem, kawalerem, 24 lata od urodzenia, urodzonym i żyjącym we wsi Markowice, synem zmarłego Szymona Bańki i będącej wśród żywych Wiktorii urodzonej z Tunderów, rolniczce żyjącej we wsi Markowice i Wiktorią Wałówną, panną lat 22, urodzoną i mieszkającą we wsi Markowice, córką Ignaca i Magdaleny urodzonej Torbusowna, małżonków Wałów kolonistów żyjących we wsi Markowice. Związek ten poprzedzały trzykrotne zapowiedzi publikowane w tutejszym kościele a mianowicie 29 grudnia 1878 roku, 6,12/10,18,24 stycznia 1879. Nowożeńcy oznajmili, że nie zawarli między sobą żadnej umowy przedślubnej. Religijnego związku zaślubin dokonał ksiądz Wojciech Kałkowski proboszcz parafii Markowice. Akt ten po przeczytaniu itd. …..
The following user(s) said Thank You: Tomek Janas

3 lata 7 miesiąc temu #10525 przez Tomek Janas
Bardzo, bardzo serdecznie dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam
Tomek

3 lata 7 miesiąc temu #10540 przez Andrzej Kuśnierczyk
Walówną.
Reszta ok.

3 lata 7 miesiąc temu #10643 przez Tomek Janas
Witam.

Uprzejmie proszę o pomoc w tłumaczeniu aktu ślubu

37. Szymon Szczęsny i Wiktoria z Musialików:
familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-1942-20...M979-QL1:n1136036886

Z góry serdecznie dziękuję za pomoc.
Tomek

3 lata 7 miesiąc temu #10644 przez Jarosław Żukow
Parafia Koziegłówki 27 sierpnia (9 września) 1903 roku o godz.9 rano. Ogłaszamy w obecności świadków Iwana Wcisło 89 lat i Franciszka Typra lat 24, oboje chrześcijanie zamieszkali we wsi Markowice zawarcie w dniu dzisiejszym związku małżeńskiego między: Baltazarem Szczęsnym kawalerem 29 lat żołnierz rezerwy??? urodzonym i zamieszkałym przy rodzicach w Markowicach. Syn żyjących Szymona i Marianny z Janickich chrześcijan kolonistów i Wiktorią Musialik lat 19 urodzoną i zamieszkałą przy matce w Koziegłówkach, córką nieżyjącego Marcina I żyjącej Stefanii z Madejskich.

Jaromir

3 lata 7 miesiąc temu #10647 przez Tomek Janas
Pięknie dziękuję za pomoc.

3 lata 7 miesiąc temu #10649 przez Tadeusz Tarnowski
Rzeczywiści narzeczony był rezerwistą, ale narzeczona miała lat 18.

3 lata 7 miesiąc temu #10660 przez Jarosław Żukow
Może i miała 18 lat różnie to bywa z wpisami w aktach metrykalnych ale tu jest napisane 17 lat.

Jaromir

3 lata 7 miesiąc temu - 3 lata 7 miesiąc temu #10665 przez Tomek Janas
Wiktoria urodziła się w 1886 roku, a więc rzeczywiście miała lat 17 :). Baltazar urodził się w 1874, a więc zgodnie z aktem ślubu miał 29 lat. Jak dla mnie ogromna różnica wieku.

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc
Tomek

3 lata 7 miesiąc temu - 3 lata 7 miesiąc temu #10696 przez Tomek Janas
Właśnie znalazłem akt małżeństwa moich praprapradziadków. Czy mógłbym prosić o pomoc w tłumaczeniu?

49. Franciszek Szklarski i Elżbieta z Matyjów:
familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-1-12886...=M979-Q2B:n245721185

Tomek.

3 lata 7 miesiąc temu - 3 lata 7 miesiąc temu #10699 przez Jarosław Żukow
Parafia Koziegłówki 24.08/05.09.1881r. o godzinie ósmej rano.
W obecności świadków Tadeusza Kidawy lat 54 i Jana Mamiu??? lat 28, oboje chrześcijanie koloniści zamieszkali we wsi Markowice, zawarto związek małżeński między Franciszkiem Szkalrskim lat 26 chrześcijaninem, kawalerem, żołnierzem rezerwistą synem nieżyjących Macieja i Katarzyny Okularczyk, urodzony w Krusinie i tam zamieszkały z Elżbietą Matyjówną lat 19, panną, córką Antoniego i Marianny Kidawa chrześcijan kolonistów, urodzona w Krusinie i tam przy rodzicach zamieszkała

Jaromir

3 lata 7 miesiąc temu - 3 lata 7 miesiąc temu #10701 przez Tomek Janas
Dziękuję bardzo. Tylko jedna mała poprawka. Tam chodziło o Elżbietę Matyjówną nie Mariannę :).

Zastanawia mnie jeszcze tylko jedna rzecz. Z aktu małżeństwa wynika, że Franciszek s. Macieja i Katarzyny z Okularczyków urodził się w Krusinie. Tymczasem wg jego aktu urodzenia (93): familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-1951-24...c=M979-SBF:750083094

Franciszek urodził się w Markowicach.
To samo jest w przypadku Marianny z Matyjów

3 lata 7 miesiąc temu #10702 przez Jarosław Żukow
Zgadza się, powinna tam Być Elżbieta. Nie wiem skąd wzięła mi się ta Marianna.
Co do miejsca urodzenia, według aktu ślubu moja prababcia urodziła się w Świętochłowicach a według aktu zgonu w Jamkach Par. Konpiska.
Po przejrzeniu akt stwierdziłem że w Jamkach nie mogła sie urodzić - nie ma takiego wpisu. Być może o tym się nie mówiło. Franciszek mógł przyjechać do Krusina jako małe dziecko i nie pamięta tych Markowic to samo z Elżbietą. Tylko że w przypadku Franciszka w momencie ślubu jego rodzice już nie żyli i nie miał mu kto w tym momencie "przypomnieć" gdzie się urodził. A Elżbieta miała rodziców i z nimi mieszkała.

Jaromir

3 lata 7 miesiąc temu #10703 przez Tomek Janas
Oczywiście na 100% mieszkali w Krusinie ponieważ tam urodziła się ich córka, a moja praprababcia Elżbieta Szklarska. Widocznie musiało być tak jak Pan pisze.

Mam już podobny przypadek, kiedy oboje moich prapradziadków urodziło się w Koziegłówkach a ich dzieci rodziły się w Markowicach i tu też mieszkały.

3 lata 7 miesiąc temu #10704 przez Jarosław Żukow
I w przypadku Franciszka i Elżbiety pomyłka jest w ramach parafii. Teoretycznie nawet rodzice mogli zapomnieć gdzie się dziecko urodziło bo to nie musiało być dla nich najważniejszą sprawą.
Ale w przypadku mojej prababci jest to około 60km i granica państwa (siemianowice leżały w prusach co jest nawet zaznaczone w akcie małżeństwa) z tym że osoby które zgłaszały jej zgon nie musiały wiedzieć gdzie się urodziła tym bardziej że około 50 lat przeżyła obok nich.

Jaromir

3 lata 7 miesiąc temu #10757 przez Tomek Janas
Uprzejmie proszę o pomoc w odczytaniu najważniejszych informacji z aktu ślubu:

55. Marcin Musialik i Stefania Madejska:
familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-1-12886...=M979-Q2B:n245721185

Będę ogromnie wdzięczny za pomoc.
Tomek.

3 lata 7 miesiąc temu #10759 przez Tadeusz Tarnowski
Koziegłówki 55
6/18.11.1883 o 8 rano
Obecni: Michał Marchewka lat 40 i Tomasz Kozak lat 26 rolnicy koloniści z Koziegłówek
Pan młody: Marcin Musialik, kawaler, kowal, rolnik/chłop, z Koziegłówek lat 30 ur. i zam. we wsi Koziegłówki, syn Jana i już zmarłej Marianny z d. Janicka
Panna młoda: Stefania Madejska panna rolniczka/chłopka, lat 20, córka zm. Jana i wśród żywych Marianny z d. Kłusek prawnych małżonków Madejskich, rolników, sadowników, ur. i zam. we wsi Szklana Huta, przy matce.
Ślubu udzielił proboszcz X. Tomasz Pawłowski

3 lata 7 miesiąc temu #10761 przez Tomek Janas
Ponownie dziękuję :)

3 lata 4 miesiąc temu #11845 przez Tomek Janas
Dzień dobry.

Serdecznie proszę o pomoc w przetłumaczeniu aktu małżeństwa

1.Jana i Katarzyny Kidawów (1904) [21]:
familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-1942-20...M979-QL1:n1136036886

Z góry dziękuję

Tomek Janas

3 lata 4 miesiąc temu #11868 przez Tadeusz Tarnowski
Markowice 21
Parafia Koziegłówki
Świadkowie: Iwan (Jan) Matyja lat 50 i Ludwik Grz….? lat 28, obaj chłopi, koloniści ze wsi Markowice
Data: 7/20,08.1904 godz.: 10.00
Młody: Jan Kidawa, kawaler, żołnierz rezerwy, ur. i zam. we wsi Markowice, syn Andrzeja i A….? ur. Matyja, małżonków Kidawów,
Młoda: Katarzyna Musialik panna, lat 21, ur. i zam. we wsi Markowice przy rodzicach, córka żyjących Mikołaja i Marianny ur. Sroka, małżonków Musialików, chłopów.

(brak wieku młodego)

3 lata 4 miesiąc temu #11873 przez Tomek Janas
Bardzo dziękuję!
Matka młodego miała na imię Agnieszka. zastanawia mnie tylko dlaczego Ksiądz pomylił nazwisko młodej. Powinno być Walo. Reszta się zgadza.

3 lata 3 miesiąc temu #12339 przez Tomek Janas
Witam.
Uprzejmie proszę o pomoc w przetłumaczeniu aktu małżeństwa:

55. Koziegłówki - 1892 - Franciszek Walo i Zuzanna z Flaków.

Z góry dziękuję
Tomek J.
Załączniki:

3 lata 3 miesiąc temu #12509 przez Tadeusz Tarnowski
Rzeniszów 55
Parafia Koziegłówki
22.09/04.10.1892 godz. 09.00
Oświadczamy, że w miejscowych księgach metrykalnych tutejszej parafii znajduje się akt o ślubie, (tu wstawka? oznaczona jako F) że w obecności świadków Szymona Szczep??a z Markowic lat 50 i Jana Haima z Rzeniszowa lat 40 obu chłopów kolonistów zawarto w dniu dzisiejszym religijny związek małżeński między Franciszkiem Walo, wdowcem, kolonistą, synem zmarłych Jana i Marianny z domu Motyl, prawnych małżonków Walów, chłopem ur. we wsi Wojsławice parafi Koziegłówki i tam żyjącym lat 49 a Zuzanną Flak panną córką Jana i zm. Rozalii, ur. z Hu/Ka-mieńskich?? prawnych małżonków Flaków, chłopów ur. we wsi Rzeniszów i tam przy swoim ojcu żyjącą, lat 36.
(pozostałe formułki o dniach zapowiedzi, zawartej umowie, księdzu udzielającym ślub - nieistotne)

3 lata 3 miesiąc temu #12767 przez Tomek Janas
Serdecznie dziękuję :)

Czas generowania strony: 2.900 s.