Pochodzenie nazwiska Torbus

Więcej
10 lata 11 miesiąc temu #9227 przez Witold Mizerski
Replied by Witold Mizerski on topic Pochodzenie nazwiska Torbus
No to próbujmy. Na razie jest nas troje, wystarczy by zacząć. Może ktoś jeszcze się trafi, zwłaszcza jeśli będziemy mogli przedstawić efekty i zachęcić do projektu. W Rzeniszowie w latach 1710-1730 urodziło się około 40 dzieci, ogółem w okresie 1684-1737 mamy około 180 chrztów z Rzeniszowa. Taką ilość można spróbować ogarnąć.

Zaproponowałbym takie postępowanie: przygotuję plik, zawierający te chrzty z Rzeniszowa i Panom wyślę. Każdy będzie miał takie samo zadanie: przyporządkować każde z dzieci z Rzeniszowa urodzonych 1710-1730) do konkretnej pary, która brała ślub w parafii. W tym celu każdy musi oczywiście maksymalnie rozpracować powiązania rodzinne w Rzeniszowie, bo inaczej się nie da. Efektem byłoby dopisanie do każdego chrztu kolumny z numerem ślubu rodziców (wg istniejącej indeksacji), plus ewentualnie kolumny z argumentacją, dlaczego tak sądzi. Oczywiście każdy pewnie wymyśli jakiś roboczy sposób kodowania powiązań rodzinnych, wykresy, tabele itp. - nie ma co w tej chwili sobie narzucać rozwiązań, to mogą być ciekawe załączniki do wymieniania się po skończeniu pracy.

Jako gotowe materiały mamy zgrubną indeksację wszystkich ślubów 1684-1730 i chrztów 1672-1737 (plus 1642-1672, ale pełno tam luk). Mogę podesłać aktualne wersje. Nie wpisani są świadkowie i chrzestni. Bardzo by nam się przydali. Ale uzupełnienie tej indeksacji o te dane (600 ślubów i ponad 4000 chrztów) to może za dużo na start. Pomocne mogły by być też metryki z lat np. 1730-1760, ale to byłoby kolejne 3000 metryk. Za dużo roboty, można by się zniechęcić za szybko. Jeśli byłoby więcej chętnych, to co innego.

Zaproponowałbym tak: przygotuję Panom ten plik ze 180 chrztami (nie wiem, czy można wysyłać pliki przez wiadomości prywatne, czy e-mailem?), każdy uzupełni 1/3 (uzgodnimy, kto które lata), wpisując chrzestnych i co tam jeszcze da się wyczytać (przy okazji sprawdzi się imiona). To można zrobić chyba w miarę szybko. Wymienimy się i będziemy mieli jednakowy punkt wyjścia. A potem każdy na swój sposób spróbuje uzupełnić łamigłówkę i zobaczymy, który sposób najlepszy. Jeśli będzie ktoś chętny do spróbowania swych sił, to będzie mógł otrzymać ten sam plik, a jako wkład we wspólne dzieło poprosimy go o uzupełnienie kilku lat chrztów z Koziegłówek o chrzestnych albo kilkunastu lat ślubów o świadków, cofając się od 1730 (gdyby to był sierpień, to sam bym się zadeklarował, że uzupełnię te 600 ślubów o datę ślubu i świadków, ale teraz nie dam rady).

Można sobie wyznaczyć termin porównania efektów, ale może najpierw się przymierzmy do dzieła.

I jeszcze jeden pomysł: może zamknąć ten wątek, i otworzyć nowy, nazywając go jakoś zachęcająco: "Projekt Rzeniszów", "Nazwiska 300 lat temu - eksperyment", "Sprawdź się, genealogu", czy jakoś tam, czyli oderwać pomysł od sprawy Szymona i Doroty Torbus i opisać zasady tak, aby każdy mógł się włączyć?

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 11 miesiąc temu #9228 przez Damian Jureczko
Replied by Damian Jureczko on topic Pochodzenie nazwiska Torbus
Oderwanie wątku to dobry pomysł. Już wcześniej chciałem przeprosić Mateusza, że odchodzimy od tematu.Pewnie wkrótce powrócimy do Torbusów. To wkońcu nasi Przodkowie i każdy chciałby poznac prawdę - mam nadzieję , że projekt z czasem przyniesie skutek w postaci nowych faktów dotyczących m.in. tego nazwiska. Panie Witoldzie mój e-mail: juras457@wp.pl

Pozdrawiam Damian Jureczko

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 11 miesiąc temu #9229 przez Witold Mizerski
Replied by Witold Mizerski on topic Pochodzenie nazwiska Torbus
Dziś nie dam rady, ale jutro spróbuję mieć gotowy ten plik. Wyślę Panu, zaczniemy nowy wątek. Jeśli ktoś jeszcze by się chciał włączyć, proszę o wiadomość prywatną z adresem e-mail.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 11 miesiąc temu #9230 przez Tomek Janas
Replied by Tomek Janas on topic Pochodzenie nazwiska Torbus
Witam ponownie :)

Niestety nie zagłębiałem się w rodzinę Chachulskich. Interesowała mnie jedynie wspomniana Zofia żona Karola, jednak na razie wątek ten stanął w miejscu.

Co do współpracy jestem w pełni otwarty i chętny. W końcu większość moich przodków pochodziło z parafii Koziegłówki, w tym m.in. z Rzeniszowa. Nie wiem tylko jakie będzie tempo mojej pracy ;) w każdym razie postaram się działać jak najszybciej.

Mój e-mail: tomekjanas21@gmail.com

Jak już wcześniej wspomniałem to pierwszy taki projekt, w którym biorę udział. Do tej pory skupiałem się jedynie na własnej rodzinie. Mam jednak nadzieję, że dam radę.

Pozdrawiam
Tomek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 5 miesiąc temu #11503 przez Mateusz Torbus
Replied by Mateusz Torbus on topic Pochodzenie nazwiska Torbus
Dzień dobry,

Wracając do tematu pochodzenia nazwiska Torbus zauważyłem, że wyszukiwarka nazwisk TGZC zaczęła pokazywać gałąź Torbusów pochodzących z Siemonii już od XVII wieku.

Najstarszym wpisem są urodziny w Siemonii Jadwigi Torbus córki Mateusz i Agnieszki w 1671 roku.
Są to zatem wpisy z tego samego okresu, co najstarsze ślady Torbusów w Markowicach.

Powstaje zatem pytanie, czy rodziny Torbusów z Markowic i Siemonii mają ze sobą coś wspólnego, gdzie i czy są wspólni przodkowie ?
Gdyby udało się te informacje odnaleźć mogłoby to rzucić nowe światło na legendę opisującą pochodzenie nazwiska Torbus.

Nie udało mi się znaleźć parafii Siemonia na familysearch, mam zatem pytanie czy ktoś wie na bazie jakich dokumentów została zindeksowana ta parafia w wyszukiwarce nazwisk TGZC ?

pozdrawiam
Mateusz

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 5 miesiąc temu #11535 przez Jerzy Bartnicki
Replied by Jerzy Bartnicki on topic Pochodzenie nazwiska Torbus
Te indeksy z Siemoni są zrobione tylko na podstawie spisu odnalezionego w parafii. Niestety nie zachowały się księgi

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie