Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945

Więcej
3 lata 4 miesiąc temu #41305 przez Tadek Kowalski
Replied by Tadek Kowalski on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
Witam!
Masz rację Krzysztofie. Po Powstaniu Styczniowym mieliśmy zmiany administracyjne, Z powiatu olkuskiego wydzielony został 1 stycznia 1867 roku powiat będziński, który wszedł w skład guberni piotrkowskiej.
Pozdrawiam!
Tadek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 4 miesiąc temu #41307 przez Monika Krzysztofik-Hanarz
Replied by Monika Krzysztofik-Hanarz on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
Witam,

mieszkałam jako dziecko w tym dworku, mam gdzieś zdjęcia jeśli ktoś jest zainteresowany, mogę poszukać.
Pozdrawiam
Monika

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 4 miesiąc temu #41308 przez Marzena Gajdziak
Replied by Marzena Gajdziak on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
było tak :
woj. Kieleckie 
gubernia Łódzka 
korona czeska 
księstwo siewierskie 
korona polska 
woj. Katowickie 
woj. Zawierciańskie 
zabór Rosyjski 
powiat zawierciański 
powiat myszkowski 
powiat będziński
gmina Siewierz 
gmina Myszków 
gmina Zawiercie 
gmina Koziegłowy 
gmina Pińczyce 

oczywiście w innej kolejności niż podałam  

Marzena A. M.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 4 miesiąc temu - 3 lata 4 miesiąc temu #41313 przez Tomasz Baryła
Replied by Tomasz Baryła on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
Do p. Moniki Krzysztofik-Hanarz: mówi Pani o folwarku Kotowice-Mirów, czyli budynku potocznie zwanym "Gorzelnią" - dziś w lesie między Mirowem a Kotowicami?

No oczywiście, że gdyby Pani mogła coś poszukać, a nawet podzielić się wspomnieniami z czasów pobytu tam (nie wiem jakie to lata - na razie więc tak piszę ogólnie) to byłoby super. Czy znane są Pani takie nazwiska jak (wymieniam tylko osoby nieżyjące już): Klimkiewicz (okres II wojny światowej - zawiadywał folwarkiem jako gospodarstwem, postawił m. in. wiatrak w Gorzelni) oraz powojenni pracownicy leśnictwa: Anioł, Aleksandrowicz, Kasprzycki, Modzelewski, Kazimierczak (za czasów tego ostatniego, w latach 60-tych XX w. prowadzono akcję zalesiania części terenów).

W innych sprawach - podziały terenowe/czasowe z Mirowe w tle znałem, ale nie prostowałem tu ich, bo i powiat olkuski jest ciekawy! Te akta dot. odtworzenia tabeli wsi Mirów z AP w Kielcach znam, tabeli tam nie ma - została przekazana sołtysowi wsi Mirów (za opłatą - składka we wsi była), po czym ta odtworzona tabela znowu zaginęła - normalnie film szpiegowski.

Ale w tych aktach jest przynajmniej informacja, gdzie w latach 20-tych XIX w. znajdowały się oryginały tabel pochodzące z 1863 r.: w Warszawie przy ul. Rymarskiej 5, w Archiwum Skarbowym Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Podczas II wś to archiwum miało zostać zniszczone i na razie na tym ślad po tabeli Mirowa i Kotowic zresztą też, się urywa.
Ostatnia3 lata 4 miesiąc temu edycja: Tomasz Baryła od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 4 miesiąc temu #41348 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
Na zasadzie tabeli likwidacyjnej przed komisją centralną do spraw włościańskich zatwierdzoną dnia 19/31.05.1866 r. włościanie wsi Kotowice otrzymali na własność 318 mórg i 122 pręty w tym grunty użytkowe 315 mórg i 96 prętów, a nieużytkowe 3 morgi i 26 prętów. Włościanie wsi Mirów otrzymali 324 morgi i 122 pręty w tym grunty użytkowe 319 mórg i 237 prętów, a nieużytkowe 4 morgi i 185 prętów. Łącznie włościanie wsi Kotowice i Mirów otrzymali 642 morgi i 244 pręty. Decyzją komisji likwidacyjnej z 6/18.06.1866 r. właściciel dóbr otrzymał odszkodowanie w wysokości 8973 rubli i 19 kopiejek.
Według pomiarów z 1880 r. włościanie wsi Kotowice posiadali 309 mórg i 63 pręty ziemi w tym ziemia użytkowa 303 morgi i 71 prętów, a nieużytkowa 5 mórg i 292 pręty.
Na zasadzie postanowienia Piotrkowskiego Urzędu do spraw włościańskich z 2.10.1892 r. włościanie wsi Kotowice nr tabelowe 1 - 32 na podstawie dobrowolnej umowy z właścicielem dóbr zrzekli się przysługujących im serwitutów w zamian za co otrzymali z dóbr Kotowice Mirów 264 morgi i 288 prętów ziemi.
Na podstawie dobrowolnej umowy 22.01.1897 r. włościanie wsi Mirów osady tabelowe nr 1 - 2 i 4 - 14 zrzekli się przysługujących im serwitutów w zamian za co otrzymali 78 dziesięcin i 884 sążni gruntu.
Na mocy dobrowolnej umowy zawartej 19.09.1897 r. włościanie wsi Mirów osada tabelowa nr 3, Stanisław i Ambroży Męcik zrzekli się przysługujących im serwitutów w zamian za co otrzymali od właścicieli dóbr Kotowice 16 mórg w tym 10 mórg gruntów ornych i 6 mórg gruntów z lasem.
Na mocy dobrowolnej umowy zawartej 29.06.1909 r. włościanie wsi Mirów osady tabelowe nr 15 i 16 zrzekli się wszystkich przysługujących im serwitutów w zamian za co otrzymali od współwłaścicieli dóbr Kotowice 16 dziesięcin i 2188 sążni gruntu w tym 3 dziesięciny i 180 sążni ziemi z lasem i 13 dziesięcin i 2008 sążni ziemi pastwiskowej z krzakami.
(Na podstawie księgi wieczystej dóbr Kotowice Mirów)
Z powyższego wynika, że wieś Kotowice posiadała 32 numery tabelowe, a Mirów 16 numerów tabelowych. Sądzę, że tabelę likwidacyjną dla Mirowa należy uznać za bezpowrotnie zniszczoną. Tabele likwidacyjne i mapy do nich w okresie międzywojennym znajdowały się w Archiwum Skarbowym w Warszawie. W tym archiwum przechowywano akta urzędów do spraw
włościańskich w Królestwie Polskim, a przede wszystkim Wydziału
Ziemskiego b. Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Petersburgu. Cały
przebieg uwłaszczenia włościan w Królestwie Polskim, wraz z wszelkimi
zmianami w stanie posiadania własności rolnej chłopskiej, aż do roku
1914 - miał swe odbicie w aktach Centralnej Komisji, następnie Urzędu do
spraw włościańskich w Królestwie Polskim, z kompletnym prawie zbiorem
tabel likwidacyjnych i nadawczych, planów gruntowych, regestrów
pomiarowych. Było to ok. 100 tysięcy woluminów i ok. 40 tysięcy map i
planów. Wszystko spłonęło wskutek bombardowania Warszawy we wrześniu
1939 r.
W przypadku nr 3 tabeli likwidacyjnej wsi Mirów podano nazwisko Męcik. Niestety przy innych numerach żadnych personaliów nie podano. Czy są jeszcze możliwości odtworzenia na dziś zaginionych tabel likwidacyjnych i map? Co do map uważam, że nie. Natomiast numery tabelowe można by odtworzyć przeglądając akta notariuszy. W tym przypadku żareckich. Gdy włościanie sporządzali akta kupna sprzedaży czy testamenty to do aktów notarialnych załączano odpis z urzędu gminy z odpisem z tabeli likwidacyjnej na daną działkę. W zaświadczeniu z gminy podawano numer tabelowy, imię i nazwisko właściciela i powierzchnię działki. Chłopi z Mirowa i okolicznych miejscowości najbliżej mieli do notariuszy w Żarakch i tam należałoby poszukiwać aktów notarialnych dotyczących ziemi. Akta notariuszy żareckich znajdują się w AP Częstochowa. Należałoby przejrzeć akta od 1866 r. Do roku 1876 będzie jeszcze język polski, a potem niestety rosyjski. Do przejrzenia byłyby akta 6 notariuszy: Władysława Różyckiego, Bolesława Szmidta, Stefana Zlasnowskiego, Eugeniusza Trojanowskiego, Stefana Gaweckiego i Antoniego Kędzierskiego. Po przejrzeniu tych akt notarialnych można by pewnie odtworzyć wiele zaginionych tabel likwidacyjnych dla okolicznych wsi. Niestety nie wiem czy ktoś się podejmie tego zadania. Byłaby to żmudna praca i niezwykle czasochłonna. I dochodzi jeszcze język rosyjski. Czyli praca raczej dla odważnych i posiadających też trochę czasu i cierpliwości.
Natomiast poszukując jeszcze w tym temacie odkryłem, że w AP Katowice znajduje się Komisarz do spraw włościańskich powiatu będzińskiego. Lata 1866 - 1914. Nie ma co prawda osobnych akt poświęconych wsi Mirów, ale są akta zbiorcze dotyczące obrotu ziemią, wpisami do tabel likwidacyjnych i serwitutami z terenów powiatu. Tutaj link do zespołu:
www.szukajwarchiwach.pl/12/794/0/?q=b%C4...100&page=1#tabZespol
Może tam znalazłoby się coś jeszcze o Mirowie i okolicznych wsiach. Czy korzystał Pan może z tego zespołu ?

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 4 miesiąc temu - 3 lata 4 miesiąc temu #41353 przez Tadek Kowalski
Replied by Tadek Kowalski on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
Witam!
Krzysztofie! Nie wiem do kogo zadałeś to pytanie? Jeśli do mnie, to nie korzystałem z tej pozycji. Nie mój rejon - przynajmniej 20 km dalej mieszkam. Korzystałem jedynie z aktów notariusza Różyckiego, ale jako notariusza częstochowskiego, a nie żareckiego.
Co do treści powyższego postu, to w pełni zgadzam się z tym co napisałeś. W moim przypadku było praktycznie analogicznie.
Te dokumenty z "Komisarza ...", podobnie jak i akta notariuszy od połowy 1876 roku będą w 99% w języku rosyjskim. Język rosyjski to raz  - ale gorszą rzeczą jest jakość pisma, kaligrafia, czy też różne zwroty fachowe. 
Zwróciłbym uwagę na sprawę serwitutów. W przypadku moim (3 wsie) umowy znoszące zawarte zostały między właścicielami, a całymi wsiami (gromadami). Podobnie jak rzecz miała w Kotowicach. Cała wieś otrzymała wtedy od właściciela ileś tak mórg ziemi. I co dalej ? Jak oni się podzielili tą ziemią ? Do tego już nie doszedłem.
Natomiast w przypadku Mirowa są umowy zawierane z właścicielami różnych osad osobno. Jedyne wytłumaczenie tej rzeczy wg mnie jest następujące. W Kotowicach zapewne serwituty określone były jako możliwość wypasania bydła na pastwiskach przez ileś tam dni, jako ilość ściółki i drzewa którą włościanie mogli pobrać z lasów dworskich. Tak jak było najczęściej. I stąd jedna umowa dla całej wsi. Natomiast w Mirowie te wyszczególnione osady musiały mieć jakieś dodatkowe przywileje, korzyści. Ukaz uwłaszczeniowy jednie uregulował to prawnie, ale można by dotrzeć do sedna tych przywilejów poprzez tabele prestacyjne. A te powstawały przy zakładaniu hipotek, czyli od ok. 1823 roku, Umowy znoszące serwituty spisywane były po polsku.
Może więc w pozycji wskazanej przez Krzysztofa coś by się znalazło w: Akta dotyczące serwitutów z lat 1871-1914, sygn. 613-726.
Jest tego ponad 100 j.a. - trzeba by było przejrzeć szczegółowy inwentarz w archiwum i ograniczyć przeglądanie do lat wymienionych powyżej.
Pozdrawiam!
Tadek
Ostatnia3 lata 4 miesiąc temu edycja: Tadek Kowalski od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie