Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy

Więcej
8 lata 10 miesiąc temu #19280 przez henryk gierlik

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 10 miesiąc temu - 8 lata 10 miesiąc temu #19301 przez Marzena Sosnowska
Replied by Marzena Sosnowska on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
W Borowcu na początku XIX w był młynarzem brat mojego 4 razy pradziadka - Filip Szaflik ur. 1771 r w Olesnie a zmarły w 1811 w Wielgomłynach. W aktach urodzin jego dzieci określony jest jako molitorum. jego syn Maciej Szaflik też był młynarzem, a aktach ślubu podaje, że urodzony w Borowcu natomiast w akcie zgonu w 1861 r podaje się, że był urodzony w Przedbożu (pisownia zgodnie z oryginałem :) )
Ostatnia8 lata 10 miesiąc temu edycja: Marzena Sosnowska od. Powód: Przedborze to nie wieś a miasto

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 9 miesiąc temu #19579 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
AP Częstochowa
Notariusz Leśniewski, sygn. 9
Akt nr 162 z 7.07.1817 r. Uczciwy Szymon Gonerowski, majster kunsztu młynarskiego zamieszkały w młynie Zasępa należącym do dóbr Wikłów zeznał, iż na mocy kontraktu z dnia 3.01.1814 r. z dziedzicem dóbr Wikłów Ludwikiem Paciorkowskim został posesorem zastawnym tego młyna za sumę 3000 zł pożyczoną L. Paciorkowskiemu. Na mocy testamentu L. Paciorkowskiego dziedziczką dóbr Wikłów stała się Antonina Paciorkowska - jego siostra i sumę należną przy niniejszym akcie wypłaciła Sz. Gonerowskiemu.
The following user(s) said Thank You: Michał Mugaj

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 9 miesiąc temu - 8 lata 9 miesiąc temu #19774 przez Zbigniew Małolepszy
Replied by Zbigniew Małolepszy on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Mój prapra... Jan Samuel młynarz syn Bartłomieja i Anny, którego p.Krzysztof wynotował dwa miesiące temu (cyt. poniżej), przybył w okolice Żarek ze Śląska Pruskiego. Z akt ślubów jego dzieci wynika, że chrzcił je w Żyglinie, Siemoni, Siewierzu i Ostróżnicy (?) pod koniec XVIII w. Jeśli ktoś wie coś więcej na temat Jana to proszę o informację.

Druga sprawa to lokaizacja młyna Szczyrbowe, który potem nazywano od nazwiska dzierżawcy Pustkowiem Samuelów. To moje rodzinne strony ale takich nazw nie znam ani z map, ani ze słyszenia.

Pozdrawiam,
Zbyszek

Akt nr 5 z 11.11.1808 r. Jan hr. Męciński dziedzic dóbr Żarek wypuszcza w extrakt dzierżawny na wieczne czasy czyli wieczną dzierżawę młyn Szczyrbowe sytuowany przy gościńcu Koziegłowskim od Żarek trzeci Janowi Samuelowi wraz z żoną Marianną Baczyńską z gruntem mórg 70 chełmińskich i prętów krzyżowych 250 za 2000 zł, czynszu rocznego 250 zł.
Ostatnia8 lata 9 miesiąc temu edycja: Zbigniew Małolepszy od.
The following user(s) said Thank You: Maria Mroczek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 9 miesiąc temu #19778 przez Damian Jureczko
Replied by Damian Jureczko on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Panie Zbigniewie szukał Pan chrztów tych dzieci? Moze tam będzie jakaś podpowiedź. Żyglin i Siewierz jest do przeanalizowania jeśli szukac konkretnych imion i nazwisk w określonym przedziale czasowym. Nie trzeba bedzie dużo szukać , a może będzie jakiś ciekawy dopisek.
Dla ułatwienia na stronie GTG sa indeksy po nazwiskach z Żyglina, a tutaj na stronie po nazwisku Szczerba można w indeksach trafić na urodzenia z Siemoni.
Pozdrawiam.
Damian Jureczko
The following user(s) said Thank You: Maria Mroczek, Zbigniew Małolepszy

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 9 miesiąc temu #19779 przez Maria Mroczek
Replied by Maria Mroczek on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Witam Zbigniewie i Damianie,
chcę Was poinformować, że Jan Samuel i Marianna, to dziadkowie mojej prababci Marianny Stawińskiej zd. Smarzyńskiej, córki Tomasza i Anastazji zd. Samuel.
Są oni rodzicami ojca tej jej matki, młynarza Gottlieba lub Gottfrieda ur.08.04.1792r. w Ostrożnicy, a zmarłego 31.07. 1856r. w Połomii k.Tworogu.
Przy czym ich nazwisko zapisywane jest także jako Samel.
Witam w rodzinie i pozdrawiam.
Maria
The following user(s) said Thank You: Zbigniew Małolepszy

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie