Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy

Więcej
8 lata 6 miesiąc temu #21196 przez Marek Mietelski
Replied by Marek Mietelski on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Grażyno,w bazie danych ''Project Poznan ''znalazłem
AM Buk 1812r Joanes Byszynski 27 l i Nepomucena Maciejewska 20 l.
Na stronie ''Szukaj w Archiwach''znalazłem
AU Buk 1820r.Joanes Byszyński i Nepomucena Maciejewska c.Filipina
AU Buk1823r .Jon Baszynski i Nepomucena Maciejewska c.Rosalia
AU Buk 1826r.Jan Bysinski i Nepomucena Maciejewska c.Magdalena
Twoi przodkowie mieli na pewno więcej dzieci,metryki m. Buk znajdują
się w Archiwum Archidiecezji Poznańskiej.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 5 miesiąc temu #21227 przez Grażyna Rebell-Cieniewska
Replied by Grażyna Rebell-Cieniewska on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Dziękuję Marku - AAP chwilowo nie przyjmuje zleceń na kwerendę. To co jest na "szukaj w archiwach" teraz tez już mam.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 5 miesiąc temu - 8 lata 5 miesiąc temu #21533 przez Arkadiusz Pluta
Replied by Arkadiusz Pluta on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Kiedyś pisałem, że Maszczykowie posiadali młyn w parafii Przybynów określany jako młyn nad rzeką Czarką (Molla dicto Czarka) lub młyn Przybynów lub Maszczykowy młyn. Zastanawiałem się gdzie on mógłby być ulokowany, czy w pobliżu źródeł rzeki Czarki, czy też gdzieś w okolicach Żarek Letnisko (np. młyn Otrębów - były małżeństwa między tymi rodzinami) ?

Znalazłem informacje w Gazecie Warszawskiej o młynie Moszczynek, który wraz z folwarkiem Józefów w Wysoce Lelowskiej był wystawiony ma licytację przez Towarzystwo Kredytowe Ziemskie w latach 1882-1885. - ebuw.uw.edu.pl/dlibra/plain-content?id=81927 .

Towarzystwo pomagało oddłużać (refinansować dług) majątki ziemskie w zamian wypuszczając listy zastawne. Listami zastawnymi Towarzystwo spłacało długi hipoteczne majątków: oprocentowanie wynosiło 4%, do spłaty w ciągu 28 lat razem z odsetkami. Oczywiście listy zastawne też należało spłacić i stąd prawdopodobnie ten majątek trafił na licytację.

Ten młyn Moszczynek to prawdopodobnie młyn Maszczyków, który dzierżawiony był przez Jana hr. Męcińskiego. Prawdopodobnie w latach trzydziestych XIX wieku przeszedł w inne ręce wraz z folwarkiem Józefów. Mieścił się on w tym folwarku lub gdzieś obok na przykład w Kępinie Wysockiej lub Przybynowskiej. Czy ktoś z forumowiczów ma jakieś inne informacje o tym folwarku?
Ostatnia8 lata 5 miesiąc temu edycja: Arkadiusz Pluta od.
The following user(s) said Thank You: Michał Maszczyk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 5 miesiąc temu #21538 przez Arkadiusz Pluta
Replied by Arkadiusz Pluta on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Znalazłem informację, że dzierżawcą folwarku Józefów w parafii Przybynów był Józef Stefan Samoga, który wziął ślub w Koziegłówkach w dniu 20 listopada 1845 roku z Teodorą Katarzyną Kłosowską z Kuźnicy - akt 34. - familysearch.org/ark:/61903/3:1:939X-CNQ...462641894&cc=2115410

Prawdopodobnie folwark Józefów wymieniany wraz z młynem Moszczynek wziął nazwę od jego imienia. Miał też brata Maurycego Samogi (świadka na ślubie), który był rządcą dóbr koziegłowskich i wziął ślub w 1832 roku w Mstowie z Aleksandrą Janowską.
The following user(s) said Thank You: Michał Maszczyk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 5 miesiąc temu #21712 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Folwark Józefów należał w XIX w. do dóbr Wysoka Lelowska. W tychże dobrach znajdował się również młyn Moszczynek.
Józef Bukowski nabył Wysoką Lelowską od hr. Jana Męcińskiego 10.04.1815 r. za 130.000 zł.
Stefan i August bracia Czarnieccy nabyli te dobra od Józefa Bukowskiego 29.01 / 10.02.1841 r. za 130.000 zł.
Stefan Czarniecki nabył te dobra na mocy aktu działowego 7 / 19.10.1849 r. w szacunku 19.500 rubli.
Włodzmierz i Maria małżonkowie Slascy nabyli dobra na publicznej licytacji przez Towarzystwo Kredytowe Ziemskie 10 / 22.05.1874 r. za 20.051 rubli.
Szymon Pfefer nabył dobra na publicznej licytacji w Piotrkowskim Sądzie Okręgowym 27.03 / 8.04.1886 r. za 21.510 rubli.
16 / 28.07.1886 r. Szymon syn Marka Pfefer sprzedał jedną trzecią tych dóbr Abramowi Rajchmanowi za 7170 rubli.
5 / 17.02.1890 r. Szymon Pfefer swą część sprzedał Abramowi Rajchamnowi w 66 i 2/3 % oraz Robertowi Stefani w 41 i 2/3 %. W ten sposób właścicielami dóbr stali się: Abram syn Anczela Rajchman w 3/4 i Robert syn Karla Stefani w 1/4.
Rozpoczęli oni po kawałku wyprzedawać ziemię z tego majątku różnym osobom. W ten sposób ten majątek Wysoka Lelowska przestał istnieć. Z dóbr wydzielili folwark Józefów o powierzchni 281 mórg i 185 prętów i sprzedali go 7 / 19.09.1898 r. Teodorowi synowi Tomasza Skawińskiemu i Julianowi synowi Romana Grabiańskiemu za 20.000 rubli.
21.06 / 3.07.1899 r. wyżej wymienieni sprzedali folwark Józefów Częstochowskiemu Akcyjnemu Towarzystwu Górniczo Hutniczemu za 100.000 rubli.
19.04.1937 r. wyżej wymienione Towarzystwo sprzedało folwark Józefów firmie Górnośląskie Zjednoczone Huty Królewska i Laura Spółka Akcyjna Górniczo - Hutnicza w Katowicach za 45.000 zł. Firma ta po połączeniu ze Spółką Akcyjną dla Górnictwa i Hutnictwa w Katowicach zmieniła nazwę na: Wspólnota Interesów Górniczo - Hutniczych Spółka Akcyjna.
W 1945 r. folwark Józef przejął skarb państwa.
To są informacje jakie posiadam na temat folwarku Józefów. Niestety o samym młynie i miejscu położenia wiadomości nie mam.
The following user(s) said Thank You: Zdzisława Rajczyk, Arkadiusz Pluta, Michał Maszczyk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 5 miesiąc temu - 8 lata 5 miesiąc temu #21722 przez Arkadiusz Pluta
Replied by Arkadiusz Pluta on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Z tych nadesłanych informacji wynika, że nazwa folwarku Józefów chyba jednak pochodzi od właściciela Józefa Bukowskiego (także właściciela majątku w Zagórzu parafia Żuraw 1790-1791) a nie od dzierżawcy Józefa Stefana Samogi.
Ostatnia8 lata 5 miesiąc temu edycja: Arkadiusz Pluta od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie