Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy

Więcej
1 rok 5 miesiąc temu #44104 przez Romuald Miller
Replied by Romuald Miller on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
"Kiedyś pisałem, że Maszczykowie posiadali młyn w parafii Przybynów określany jako młyn nad rzeką Czarką (Molla dicto Czarka) lub młyn Przybynów lub Maszczykowy młyn. Zastanawiałem się gdzie on mógłby być ulokowany, czy w pobliżu źródeł rzeki Czarki, czy też gdzieś w okolicach Żarek Letnisko (np. młyn Otrębów - były małżeństwa między tymi rodzinami) ?"
Tak bylo małżeństwo
geneteka.genealodzy.pl/index.php?op=gt&l...ate=&to_date=&near=1
Pożniej Marek umiera a Franciszka Otrebianka w 1808 r wychodzi za Michała Opilaka/Opiła młynarza z Koziegłowy, ich ślub, link:
www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:33SQ...364391301&cc=2115410
Wkrotce maja syna Pawła- akt ur jest w Genetece
Franciszka umiera w 1817 r link:
geneteka.genealodzy.pl/index.php?op=gt&l...ate=&to_date=&near=1
W 1818 owdowialy Michal Opielak żeni sie z Katarzyna Warmuz z d. Kutkowska
Młyn zaczyna byc nazywany Opilą i był miedzy Przybnowem a Zarkami w Wysokiej Lelowskiej. Tu potwierdzenie znajdzie Pan patrzac na metryki dzieci urodzonych w tym młynie z kilku rodzin młynarzy
Pzdr Romuald Miller

Romek
The following user(s) said Thank You: Michał Maszczyk, Monika Pyrgiel

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
1 rok 5 miesiąc temu #44122 przez Romuald Miller
Replied by Romuald Miller on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
=11.0ptA ja mam w drzewie, że Feliks Lekstan 1900-1986 był żonaty z Anną z d. Wieczorek ur. 1906 Sosnowiec- +1967. Rodzice Anny to Stanisława Teodora Hamerlik. Hamerliki byli z Kromołowa, ale po kądzieli Stanisława miała dziadków jedynych z Czech a drugich z państwa Glatzkiego, czyli dziś Kotlina Kłodzka. Ojcem Anny był Franciszek Wieczorek z Jaworznika, a jego matka była Marianna Czyż z młynarzy Czyżów na młynie Cyzołą zwanym w Jaworzniku. Pzdr

Romek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
1 rok 5 miesiąc temu #44123 przez Romuald Miller
Replied by Romuald Miller on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Z ww malzenstaw Michała Opilak i Franciszki Otrebianki 1v Maszczyk, 2v Opila urodziły się dzieci:1811                   Paweł Opieła Michał Franciszka        Otrębianka              Przybynów       Młyn    [Uwagi: Łacina. ] =10.0ptInny akt nr 7  in PL jest na FS link=10.0pt www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:33SQ...362274201&cc=2115410 Cytuje z niegoMłyn pod Wysoka akt nr 7, data 1811-01-15 Antoni Starczewski pleban Przybnowski Urz CywStawił się Michał Opiła, Młynarz lat 36 liczący, pod Wysoka zamieszkały  i okazał nam dziecie płci męskiej  pod nr 25 w dn 10-01-1811 urodzone. Splodzone z niego i Franciszki Otrębianki lat 38 liczacej z drugiego slubu tejze. Zyczeniem jego jest nadac mu imie Paweł.
Czyli najpierw Marek Maszczyk zeni sie z Franciszka Otrębianka, gdy umiera, Franciszka wychodzi za Michała Opieła, maja syna Pawła, potem Franciszka umiera i Michał zeni sie z Katarzyna KutkowskąPzdr

Romek
The following user(s) said Thank You: Monika Pyrgiel

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
1 rok 5 miesiąc temu #44124 przez Romuald Miller
Replied by Romuald Miller on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Pisze Pan, cyt:
"Za tym faktem przemawia ślub Franciszki z młyna pod Wysoką (drugiej żony Baltazara Maszczyka) z Michałem Opielakiem z młyna Pasieki pod Koziegłowami w 1808 r"
Według Geneteki Franciszka Otrebianka wyszła za Marka Maszczyka
Skąd Baltazar?

Romek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
1 rok 5 miesiąc temu #44130 przez Dominik Bikowski
Replied by Dominik Bikowski on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Wspomniany Wojciech urodził się w Biskupicach w 1825 roku. Był synem Franciszka i Katarzyny z Gawronów (Ślub Iwanowice 1818 rok) Ojciec umiera w 1830 roku w Biskupicach. Jego rodzicami byli z kolei także Wojciech młynarz z Biskupic i Barbara Marchańska (Marchaj) ta para brała ślub w 1780 roku w Sieciechowicach.  Jeśli idzie o rodziców Wojciecha mam tylko hipotezę że są to Walenty i Agnieszka taka informacja pojawiła się w jednym z drzew na My Hertige. Jeśli przyjąć ten fakt to ojcem Walentego byłby Wojciech i Krystyna. Tak więc podsumowując Nowakowie byli młynarzami od kilku pokoleń i w aktach występują jako młynarze stanu wolnego. 
Co do Własnej i Wojciecha on zdaje się, że przez jakiś czas tam pracował, później wykupił osadę zapewne za zaoszczędzony kapitał. Potem jego synowie kontynuowali tradycje. Jan mój prapradziad był młynarzem, kupił osadę Brzóski. Ożenił się w Kamienicy Polskiej z Julią Święcką z rodziny szlacheckiej. Potem mieszkali w różnych miejscach, ogółem jej rodzina wywodziła się z Mazowsza i częściowo z Małopolski (Olkusz i Kraków). 
Ciekawe jest to że młyn we Własnej jest opisywany jako zarządzany przez rodzinę Morawców przed Nowakami. To jest zagadką, gdyż z Pana strony wiem iż Agnieszka urodziła się w Rąkszowicach gdzie jej ojciec nie występuje jako młynarz. Ale jako posiadający prawo do sprzedaży napojów alkoholowych. Choć przyznam, że nie znam szczegółów. Niemniej byłem mocno zdziwiony iż Morawcowie wywodzą się z Czech. Najstarszy przodek którego odnalazłem na Pana stronie to bodaj Franciszek Morawiec ojciec Jana. 
Jeśli posiada Pan jakieś dodatkowe szczegóły o Morawcach i Otrąbkach z nami spokrewnionych licze na pomoc. Może zachowały się jakieś dokumenty z Czech...?

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
1 rok 5 miesiąc temu #44168 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy

A czy może Pan powiedzieć, gdzie mogę znaleźć akty nabycia osady ? Interesuje mnie zwłaszcza akt nabycia Dóbr Własna i zrzeczenia się części osady przez Jana Nowaka. Ponieważ moja babcia jest wprost potomkiem właśnie Nowaków. Co ciekawe przybyli oni na te tereny z Małopolski i wedle moich badań zajmowali się młynarstwem od XVII wieku.

 
Osada młynarska Brzózki należała do Ekonomii Krzepice i to z niej została wydzielona. Nie wiem dlaczego pyta Pan o dobra Własna? Jeżeli chodzi o wieś Własna to należała ona do Ekonomii Poczesna i w 1864 r. została całkowicie przejęta przez włościan z mocy ukazu z 19.02/2.03.1864 r. o uwłaszczeniu włościan. Nigdy nie było czegoś takiego jak dobra Własna. Chodzi chyba raczej Panu o osadę młynarską Brzózki. Akty nabycia i sprzedaży tej osady zostały sporządzone bezpośrednio w księdze wieczystej tej osady. Ponieważ są to lata 1902 - 1907 są one w języku rosyjskim. Księga ta posiada numer hipoteczny 5a. Księga znajduje się w archiwum państwowym w Częstochowie w zespole akt "wydział hipoteczny powiatu częstochowskiego". 

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie